bugün

(bkz: fikir orospusu olmak)
orospu'ları yargılarken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor; neden bu kadın orospu oldu? hangi şartlar altında neden böyle bir seçim yaptı? baktığımızda herkesin bu kadının orospu olmasında bir payı yokmu?

bunları geçiyorum sıkça karşılaştığımız bir sorundur, kerhanede çalışan bir kadın kendini satarak para kazanıyor, peki hiç şöyle düşündünüzmü? bazı kadınlar varki ülkemizde kendini hergün aynı erkeğe satıyor?? yada bazı kızlar vardır, para yiyici derler aslında manası orospu'dur, orospu erkeklerde vardır bunlarda sırf parası var diye bazı kadınlarla ilişki yaşarlar sonuçta hepsi bir, olay kendini satmak.
ermenice kökenli olan kelimedir. ilk hali rispudur.
iş yerinde milleti birbirine düşüren, kaprisli, patronuna yalakalık yapıp,patrona kendini iyi gösterip milleti kötü gösteren, yüzünüze gülüp, arkanızdan kuyunuzu kazan insanlara verdiğimiz isim/sıfat.
açık sözkü, dürüst, mert, dobra ve asala yüz üstü bırakmayan, saygı duyulası kadınlardır.
tarihin en eski mesleği olmasının yanında arkaik toplumlarda kutsallığı olan kadınlardır. bu kutsallık izlerini yakın geçmişe kadar anado'lu da bile iz bırakmıştır ve eskiden hacca gitmek için para biriktiren kişiler yolculuklarına çıkmadan önce biriktirdikleri hac parasını bir orospunun parasıyla değiştirirlermiş çok daha helal bir para olduğu için.
kadınlara layık gördüğümüz en berbat sıfatlardan biridir. kimse olayın backgrounduna bakmadan durum değerlendirmesi yapar ve lafı yapıştırıverir. bi çoğumuz abi bütün kızlar orospu senin anan, bacın benim anam, bacım hariç diyerek dünya nufusunun geri kalan kısmını orospu ve orospu çocuğu ilan etme gafletini kendinde görür.

türkiyede kadınlara yakıştırdığımız bu sıfat bir aşağılama kaygısı taşırken erkekler için kullanılan jigolo lafı bir gurur erdem kaynağıdır. bazılarımız abi bende vücut olsa valla jigolo olurdum hem kadınlarla beraber oluyosun* hem de para alıyorsun şekliyle cehaletini ve beynindeki iğrençliği gözler önüne serer.

hal böyleyken kadın meta olmaktan, küfür aracı olmaktan çıkmamaktadır. artık kadınlarımızı aşağılamayı bırakmalıyız. bu bakış açısı primitif insanlara yakışır demek isterdim ama onlar bile bizden daha erdemlidir kadına bakış açısıyla. *
(bkz: kevaşe)
(bkz: kelav)
(bkz: yollu)
başına "vay" söcüğü konulduugnda daha darbeli olan hede.

(bkz: vay orospu)
makineleşmenin mümkün olmadığı,sanayi devriminin katkıda bulunamadığı, beden gücüyle icra edilen meslek.
(bkz: erdemle kırbaçlanan kadın)
(bkz: kaltak)
en yaygın küfürdür. bir de orospu çocuğu vardır ki o da ağırdır.
bir diğer versiyonu (bkz: ibne)
--spoiler--
orospuyum
orospusun
orospu
orospuyuz
orospusunuz
orospular
--spoiler--
ünlü bir türk düşünür demişki:

--spoiler--
bir kız veriyorsa verdiği için orospudur, vermiyorsa vermediği için.
--spoiler--
necmi onur'un yazdığı roman. kitabın girişinde şöyle yazar:
hepinize.
iyilik dolu kalpleriniz güzel düşünceleriniz,
yıllarınızı dolduran acılarınız, yürekli insanlığınız ile,
yaşama kavganızı sürdürebilmek için seçtiğiniz mesleğin insanlarına,
yani siz orospulara karşı toplumun sorumsuz, kaygısız ve bencillik dolu davranışları,
yürek sızlatan nankörlüğün belirli örneğidir.

bunun içindir ki önce, dünyanın tüm insanlarını
önünüzde utanmaya ve özür dilemeye çağrıda bulunmak istiyorum.

sonra da bu eserimi, çeşitli sebeplerle "alın
yazıları" nı değiştirme yolu bulamamış olan siz orospulara

tüm gücünü iyi duyguları beslemek için tüketmiş yaşlı bir kalbin sevgilerini de katarak saygı ile sunuyorum.
takdir edilesi kişilerdir.
bir insandır. senin gibi, benim gibi... pek çoğumuz gibi muhtemelen seçmemiştir mesleğini, seçememiştir.

bir orospuyu nasıl da güzel anlatmış sabahattin ali.
(bkz: cakir/#1818004)
orospunun ipiyle kuyuya inilmez. orospuya güven olmaz. en tehlikelileri aynı zamanda beyin orospusu olanlarıdır. elini kaptırırsan kolunu kurtaramazsın. genellikle psikomanyak kişilik yapısına sahiptirler. aşırı bencil, egoist, ahlak kavramını yitirmiş tiplerdir. orospuluk bir tercihtir, severek, isteyerek, bilerek icra ederler mesleklerini. kimse zorla orospu olmaz.yalandır.
yattığı yerden para kazanan hatun kişisi.
verdiği sözünden caymama gibi bir yeteneği olduğundan saygılarımı kazanmış dişi bünye.
kötü yola düşmüş kimse.
devletin kendi elleriyle yarattığı beden işçileridir. ilk genelevi açan da klise ve devlettir. birilerinin namusu korunsun ki namus varolsun, evlilik meşru olsun düşüncesinin tamamlayıcısıdır orospuluk. nasıl ki bir işsizler topluluğu var ediliyor işçiler için tehdit olsun diye, aynı şekilde orospular var namuslular olsun diye.

Çünkü ben fahişeyim

Kağıttan suretim resmedilmiş

Devletin resmi sayfalarında

Onunla ve onsuz çünkü ben

Sessizliğim

En eski çağda kutsal bir suçsuzluk adıyla

Tapınaktan sokağa

Yokluğundan var olan

Sığ bir ölçme biçmenin kalıba oturmayanıyım

O r o s p u ! yum

Kızımın annesi, annemin kızıyım

Ben beden işçisiyim

50 liralık gecelerim

Her gece çıktığım caddede

Gecenin bilinmezinde

En bilinip de bilmemezliğe gelineninde

Yankılanan o sözüm

Görünüşü çok berrak, derinlerde

Çünkü ben hayat kadınıyım

Pencereden bakan kadın yüzünün yarısı

Sırt sırta bedenlerimiz

Çok katlı namus perdesinde

görünmüyor öbürüne

Çünkü ben kendi adımın dile getirilişiyim
genc olanina kevase denir.
türkçemizdeki en kaba kelimelerden bir tanesidir. uğruna kavgalar çıkar, adam öldürülür. en çok eski türk filmlerinde rastlanmaktadır.

örnek;
orospusun sen! orospuuuu!! şraaaakkk!!!*