özelikle darbe döneminde acılar icerisinde kıvranan halkın sarılacagı bir dal olan arabesk,fantazi muziginin öncülerinden olmu$tur..orhan gencebay,o donemde çıktıgı için orhan gencebay'dır..$u zamanda çıkmı$ olsa ve "batsın bu dünya" demi$ olsa kimsenin umrunda olmaz..
ba$arısının sırrı,yerinde ve zamanında çıkmı$ olması ve ba$arılı bir reklam furyası ile bu gunlere kadar ayakta durabilmesidir..bu yonden kendisine saygım sonsuzdur.
borsa da işlem yapması yasak olan ama bütün hisseleri oturduğu yerden manipüle eden allah daha çok versin orhan baba diyebileceğimiz insan.
idarecimle birlikte ara sıra batsın bu dünya şarkısını dinlediğim, olgun görünümlü, arabeskçiler içinde en sevdiğim kültürlü sanatçı.
led zeppelin'in gitar rifflerini kendi şarkılarından esinlenerek bestelediğini iddia eden sanatçımız...*

(bkz: emek hırsızı jimmy page)*
"sevemedim karagözlüm" her ağızda farklı manaları kuşanır,farklı tatlara bürünür. orhan gencebay'da ise kendini bulur.
yıllarca "ben arabeskçi değilim, müzisyenim." demiş ama derdini kimseye anlatamamış, artık bunu söylemekten yorulup pes etmiş müzisyen.
öyle ya da böyle bu ülkeye yeni bir müzik tarzı getirmiş ve benimsetmiş büyük üstad.
bağlama çalması ayrıca güzeldir. konuşturur resmen bağlamayı...
Makam bilgisi çok iyi olan, bağlama icrasında tekniğiyle usatalığını ortaya koyan, arabesk yapmayan, müzik nazariyatı kuvvetli, gerçek anlamda müzikle uğraşan, bu yönüyle kulvarındakilerden ayrılan önemli bir müzisyen...
Bati müzigini cok iyi arastirmis, Türk müziginde de bunlardan faydalanmak istemis ve yenilikci tutumu nedeni ile de muhafazakarlarin sadece "arabesk" diyerek tanimlamaya calistigi, varolanin üzerine birseyler koyma arzusunu her eserinde duydugum müzisyen.
aski ve sevgiyi en iyi muzige dökebilen nadir bir insanimiz... ayrica allah tarafindan sevgiyi ve aski anlatmakla görevlendirilmis birisi olarakta düsünmüyorum degilim.
yıllardır, içine çelik giymişcesine duruşunu bozmayan pir üstad.
gençlik dönemımın klasik albumünü piyasaya sürdüğü zamana denk gelmesi ile beni kendine hayran bırakmış her şarkısını başka bir platonik aşkıma ithaf ettiğim güzide şarkıcıdır.arabesk yaftası yapıştırılmış yıllarca yasaklanmış, ama yinede üretmeye devam etmiştir. ancak kesinlikle kendisine söylenen arabesk tanımının karşısında duracak cesareti gösterememiştir. "bana arabeskçi dediler" demiş. ancak buna karşı gelememiştir. en sonunda düzene uymuş arabesk besteler üretmeye başlamış özgünlüğünden uzaklaşmış, son olarakta popstar jüriliği yaparak beni ve hayranlarını üzmüştür.son çıkardığı albüm yargısız infaz ise fantazi kategorisinde olmuştur. sevenleri için tam bir fiyaskodur.
rastgele modunda birden şarkısıyla karşılaştığım, hiçbir neden yokken, durup dururkene beni dertlendirmiş, tüm şarkılarını dinleyip içesim gelmiş adam. seviyoruz.
rakıyı meze kadar iyi tamamlayan usta...
"yavrum" gibi her an yavşamaya müsait olan kelimeleri babacan bir tavrıla uygun bir uslupta hizaya sokmuş büyük üstad.
"hepimiz aslında biraz arabeski severiz"saptamasını inkar etmediğim için , uzun yıllar dinlediğim,sesine,yorumuna hayran olduğum sanatçı.rakının büyük yoldaşı. popüler yarışma programlarındaki jüri üyeliğini içime sindiremediğim üstad.
yıllar önce ölmüş olması gereken, arabeskin babası.
öl artık orhan baba öl dediğim, gönlümün kralı.
(bkz: ulan torununa şarkı yazdı be)
(bkz: beyni sulanmak)
(bkz: orhan genjedi)
müziğin dostoyevskisi, çağları aşan heybetiyle kurulmuştur bu aleme. ama uzun süre önce öldü benim gözümde.

işte Orhan BABA

bu sözü duyup da bitmeyecek kız var mıdır?

Bazen bir bakış bazen bir sessin
Bazen karanlık bazen güneşsin
Seninle doğmuş bir mecnunum
Sensiz bu ömür nasıl geçer
Çektiğim dert kaderimsin

Ufaktan isyan da vardır hani.

Doğmamış dertlerin sevilmemiş kalbin
Gülmemiş gözlerin sahibi benim
Neden doğar güneş neden batar bilmem
Ümit dünyasında hüsranlar benim

(bkz: Yazan acımamış çektiren acır mı)

Aklımı başımdan beni şu canımdan
Sanki edecekmiş gibisin
"Müziksiz bir yaşam hatadır" (Nietzsche)

"hatasız kul olmaz" (gencebay)
Zerrin Özer ile arasında geçenlerin örtbas edildiği sanatçı.
arabeski entelektüel bir kaygı güderek icra ettiğine inandığım güzel ses.
star'daki yarışmada "jüri" üyeliği yaparak, kendisine duyulan büyük saygıyı büyük ölçüde kaybeden sanatçı.

(bkz: para insana neler yaptırıyor)
hakkında ve icra ettiği müzik üzerine " Popüler Kültür ve Orhan Gencebay Arabeski " başlıklı tez 1991'de basılmıştır. meral özbek in doktora tezidir.
Bilmesin O Felek - Orhan Gencebay

Bilmesin o felek seni çok sevdiğimi
Duymasın kaderim seni istediğimi

Alırlar seni benden
Vururlar yüreğinden
Bilmesin sensizliğin
Bana neler neler çektirdiğini

Alırlar seni benden
Vururlar yüreğinden
Bilmesin sensizliğin
Bana neler neler çektirdiğini

Söyleme kıskanırlar(söyleme)