bugün

ilk 2 sene boyunca hakkındaki söylentilere inanıp derslere girmeyerek kaçtığım, sonraki 1 sene boyunca anlamaya ardından da 1 sene de geçmek için çalıştığım ders. Hocanın bir eliyle yazı yazıp, diğeriyle silmesi de konuları kavramama fazlasıyla yardımcı olmuştur. yılda 60 öğrenci alan kimya bölümünün 2. sınıfına kayıtlı 200 öğrencinin bulunması ise sanırım durumu açıklamaktadır. (bkz: vay bize vaylar bize)
2020 yılından edit: organik kimya alanında öğretim üyesi olarak görev yapıyorum ve öğrencilik hayatımda yaşadığım hiçbir sıkıntıyı öğrencilerime yaşatmamak için uğraşıyorum.
genellikle sınavlarında yeteri kadar sınıf/anfi bulunamayıp başka fakültelere kaydırılan ders.
konusu karbon olan bilim dalı. karbon olmasaydı olmazdı, yada karbon 2 bağ yapsaydı bu kadar zor olmazdı dersi.

konuları kabaca alkan, alken, alkin, alkol, fenol, karboksilli asitler, eter, amin, amid vs. olan bilim dalı.
sene 1981 tip fakultesinde ulku hocanin girdigi ders
sene 2006 tip fakultesinde ulku hocanin girdigi ders
->ulku hoca efsenedir,mezunlardan biriyle tanistiginizda soracagi ilk 5 soru icinde vardir
edit:duymayanlariniz olabilir,ulku hoca bizden sonra emekli oldu.
(bkz: ulku ozalp)
adı ülkü özalp'la bütünleşmiş sınawlarda eski soru sorulmayacagı taktirde tıp öğrencisi olsa dahi geçmenin büyük bir başarı we özveri gerektireceği bir ders
karbon kimyası
Bir bakıma organik maddelerin bağ yapılarını inceleyen bilim dalıdır iyi öğrenilip özünsenmediği taktirde Enstrumental Analiz dersinde kalma olasılığı yaratır. (bkz: Enstrumental analiz)
lab.larında ilim uğruna bacağıma asit karışımını döküp kendimi yaktığım bela ders. hocadan hocaya göre değişir dersin güzelliği.
c harfinden nefret etme sebebi.
*şeker gibi ders**.
ortalama yükseltme sebebi.
kafkas kökenli hocamızın 'orgaaaanik kimya sizin için çok önemli değıl mıııı' diye övdüğü tiksinç ders.
(bkz: organik kim ya)
bir organik holding şirketidir.
(bkz: üç senedir verilemeyen ders)
bu ders hem ezber hem mantik dersidir desek pek yalan olmaz. ezber dersidir cunku mekanizmalari baya baya ezberlersin zira mekanizmanin mantigini anlayamadan ezberlemek hic bisey ifade etmediginden cok zordur. ama ha..hayvan gibi ezber kabiliyetim var sikerim mantigini diyorsaniz bence size kimse karsi cikamaz. yine de uzak durulmasinda fayda var.
edit: allah belasini versin hele hele organik 2'nin. sikmisim mantigini direk ezber lan allahsizin dersi.
yapısında karbon bulunduran ve canlı organizmalarda bulunan organik bileşiklerin kimyasal özelliklerini inceleyen kimyanın oldukça önemli bir yandalı.
hayır bilimde ilerlediniz tamam ama zavallı öğrencilere neden kafayı yedirtiyosunuz..madem öyle bari bu kadar ağır görmeyelim ya,kimya okumuyoruz sonuçta değil mi? bu dersten bütünlemeye hatta ek bütünlemeye kalmış bir gaziden .. * *
karbonun marifetlerinin anlatıldığı baş belası. tam üç dönem boyunca peşimizde olan, labratuvarlarıyla beraber toplam 13 kredilik bir branş.
karbon kimyasıdır kendisi, lisans olarak kimya okuyanların dışında tıpçıların eczacıların da vazgeçilmezidir.
Lisede öğrenmekten zevk almasam da çok güzel şekilde öğrendiğim konu. Ayrıca kurtulduğumu zannetmeme rağmen 6 yıllık tıp eğitimimde karşıma sıkça çıkacak olan konu.
sinir bozucu ders.

ne neyle birleşir, hangi bileşiği oluşturur, hangi bağlar kopar, hidrojenler nerelerden kopar nerelere bağlanır,vs. her şeyi ezberlersiniz güzelce, sınavda da bir güzel karıştırırsınız.

kimyacılar için hatta kimya mühendisleri için bile çok önemli olduğu bir gerçektir ama nedense bu ders insana biri çıkmış bi tarafından uydurmuş hissi verir.
össde pek fazla çalışılması gerekmeyen ancak gelecek 1yılda canıma okuyacağından adım gibi emin olduğum gereksiz ve adına kitabı olan inceltmelerle bir kimya kitabına eşit olacak(abarttım) yorucu ders.
organik kimya l - ll ve lll şeklinde 3 döneme yayılmış bir derstir. bir kitabı vardır, tuğladan farksızdır. mantıkla alakası olmayan, daha doğrusu mantığı karmakarışık olan, tamamen ezber üzerine kurulmuş bir derstir. o karmakarışık mantığını anlamak herkesin harcı değildir.

(bkz: nasıl bitecek lan bu bölüm)
herkesin birbirine siklocanhepta gibi abuk subuk isimler takıp eğlenmeye çalıştığı ama insanın yeter bıktım demesine sebebiyet veren kocaman bir konu.