bugün

bu dönem ingilizce olarak aldığım ders. zaten türkçesinde zorlanıyorum ,ingilizcesi dahada aglatıyor.
bugün itibariyle siktiri çekeceğim konu.

hiç gözünüz korkutmasın.

(bkz: kimya adası)

bu kanaldaki hocadan dinleyin adak gibi, organiği full çekmezseniz gelin beni öttürün.
bir kere girdin mi cikamazsin. oyle zevklidir ve kolaydir. tabi akademik kismi pek kolay denemez , sadece son cikan konularla lys icin kolaylasmistir. bulmaca kivamindadir.
Universite hazırlık dönemin de , beni kimyaya ısıtan konuydu.
Hey gidi amidler, alkoller, esterler...
1 ayda biter mi merak ettiğimdir.
ezbere dayalı konudur.
istanbul cendere yolunda fabrikaları olan şirkettir.
Organik I ve Organik II olmak üzere iki dönem görülen (bkz: bologna sistemi) (Eskiden I,II,III şeklindeydi.) ve 155 kredilik lisans hayatımda mezuniyetimin bağlı olduğu 4 kredilik derstir. (Organic chemistry I)
Çiçeği burnunda bir kimyager için kendisini son dakikada vermeye çalışmak altın vuruştur.
Kendisiyle beni son ana kadar ayırmayarak karbon misali dört çeken profesörün ellerinden öptüğüm anabilim dalıdır.
lise hayatında en zevkli olan konular arasında şüphesiz ilk beştedir . böyle baya uzun bi zinciri çözünce de kendimizi walter white sanardık . güzel günlerdi . : )
En sevdiğim lise son dersiydi.

Aaah aah düşündüm de, zaman akıp geçiyor. Yıllar olmuş...
Lys'de anlatılan organik kimya çerez gibidir. Gelin eczacılıkta okuyun bir de o zaman görürüz eğlenceliyi.
Öğrencilerinizin anasını ağlatacak olan derstir. Evet bence başlı başına bir derstir kendisi.
yarın öğrencilerime anlatacağım konudur. buradan konu dağılımını yapacağım.

öncelikle;
hibritleşme - molekül geometrisi
sigma - pi bağları
organik - anorganik maddeler ve özellikleri
organik bileşik formülü hesaplama
organik bileşiklerde adlandırma
alkanlar ve tepkimeleri
alkenler ve tepkimeleri
alkinler ve tepkimeleri
alkoller
karboksilli asitler
aldehit
keton
eter
ester....
okul yıllarının korkulu rüyası,

daha sonra biyokimya başladı.

lanet lanet lanet!
Adlandırma kısmı bayağı eğlenceli olan konu.
Genel kanı dersin zor olduğu yönündedir. Ne var ki, özellikle de lisans/lisansüstü düzeyde başarısızlık oranının yüksek olmasının temel sebebi, artık kronik bir kusur halini alan, vize ve/veya final öncesi son gece çalışmalarının yetersiz kalmasıdır. Ayrıca, tübitak kimya olimpiyatları soruları incelenecek olduğunda, son yıllarda bu alana daha fazla soru ayrıldığı görülebilmektedir.
lisedeki halinden bahsedersek kolay konudur. önemli olan en başından itibarem konuyu oturtup üst üste ekleye ekleye ilerlemektedir. bence kimyanın en zevklinl konusudur da. tabii dediğim gibi lise düzeyinde. lisans düzeyinde görmedim kendisini.
Kimyevi deyince korkan bunyelerin kimyanın da dogadan elde edildiği gerçeğini yuze vuran konu.
Bu konu esasında çok keyifli ve zevkli tıpkı bulmaca gibi patır patır çözülüyor püf noktası ise konuyu kafada bitirmek rahat olun ve dingin kafayla konuya yaklaşın göreceksiniz ki patır patır geliyor.
Lys kimyanin baba konularındandır. Korkutucu görünür. Fakat zamanla aşina olunduktan sonra görülür ki birbiri içerisindeki dönüşümlerden ibarettir sadece.
karbon ve oksijenin üstlü altlı, sağlı sollu her türlü pozisyonda seviştiği kimya.
ömrümü yiyen bi lys kimya konusu.
karbonun şekil yaptığı ortam.
Çalıştığımı sandığım ama 21 aldığım ders. Meğer bütün tepkimeleri ezberlemek gerekiyormuş.
lys`de 5-10 soru çıkacak olan lise 4 kimya konusu.
güncel Önemli Başlıklar