1. 1.
  ordu nun ilçesi.
  1 ... aabi
 2. 2.
  bir donem dev-yol'unun kalesiydi. sonra ordu mudahele etti. ne de olsa ordu'nun icindeydi.
  6 -2 ... laz pacino
 3. 3.
  findik her seyidir fatsa'nin. burda yetistirilen findiklar sanayide kullanilir, yagi cikarilir, cikolata gibi seylerde kullanilir.
  ... laz pacino
 4. 4.
  Kadirizmin doğduğu, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir ilçe. Karadeniz kıyı kesiminin en güzel ilçelerinden biridir. Halkının büyük kısmı fındık tarımı ile uğraştığından yaz mevsiminde özellikle ağustos ayında çevre illerden büyük miktarda işçi göçü alır.
  -1 ... hayati tehlike
 5. 5.
  f ile baslayan il olmadığı için carkıfelekti hedeydi hodoydu gibi yarısmalarda adı gecen ilce...
  3 -1 ... imitasyon
 6. 6.
  fındığa verilen 2.80 ytl lik taban fiyat la birlikte hırsızlık ve göç olaylarının artacağını düşündüğüm şirin bir karadeniz ilçesi.
  1 ... galaktik kovboy
 7. 7.
  karadenizin en güzel yerlerinden biridir efendim. memleketim diye söylemiyorum doğasıyla yaşantısıyla düşüncesiyle bir başkadır. tipik anadolu kasabalarından farkları vardır. "çorumu bırak fatsaya bak" özlü sözünde bahsi geçen yer olup adam gibi bakılmayan, temmuzda ilk darbeyi yemiş (12 eylülden 2 ay önce) yollarında tanklar yürümüş, fikri sönmez gibi nice insanlar o topraklar için uğraşırken yine o topraklarda "netekim"in emriyle öldürülmüş, sürdürülmüştür. bugün ülke genelinde oluşturulmak istenen halk komiteleri kurulmuş ancak bu kadar ilerinin görülmesini hazmedemiyenler tarafından geriye çekilmeye çalışılmış ve başarılmıştır da. çok sürgün vermiştir. devrimci bir belediye başkanlarına sahip olduğu için çok çile çekmiştir. ancak fatsa bilir ki bugünkü o güzelim fatsayı fatsa yapan da yine fikri sönmez ve yoldaşlarıdır. amerikanın teksası, rusyanın moskovası, türkiyenin fatsası, tekerlemelerine konu olmuş, rusyaya bağlanmak istendiği bile kimi angut beyinler tarafından da düşünülmüştür. son seçimlerde hopada belediye başkanı seçilen muhterem zatın (kendisi ödp'lidir) fikri sönmezi çok takdir etmesi ve keşke onun kadar yapabilsem demesi nedir? bugün hopa fatsanın prototipidir ve övgüyle de bahsedilmektedir( tabi belediye başkanı ödp'li olmasaydı büyük kanallarda izleme fırsatınız da olurdu) şimdi adam düşünmez mi ulan bugün bi şey yapılmıyo her şey güllük gülistanlık da, zamanında fikri sönmez demokratik yollarla, hemde seçimlerde diğer partilerin toplamına fark atarak seçilmişken üstelik bu partiler (msp-dp-chp) ortak bir bildiri yayınlayıp devlete, her şey burda iyi, devlete zeval getirecek durum yok demişken sen niye darbe yapıyosun be angutistanlı netekim paşa! bu insanların çektiği yetmez miydi bir de tankını potinini destursuz sokuyorsun! biliyor musun sen fatsada karaborsanın bittiğini, insanların "insan" edildiğini, her yerde görmesi nasip olmayacak bir sürü insanın o dönemde fatsaya geldiğini, enliklerin düzenlendiğini...
  fatsa; sürgün çocuğu olmamın nedeni...
  siyaseti bi tarafa bırakırsak, karadenizin en güzel pidesini de fatsa-bolamanda yiyebilirsiniz. *
  (bkz: fikri sönmez)
  (bkz: dev-yol)
  9 -3 ... grejuva
 8. 8.
  ordu nun en buyuk ve kalabalık 2 ilcesinden biridir (digeri unye). karadeniz sahil seridinin de en guzel sehirlerinden biridir. samsuna 2 (havaalanına 1 bucuk), orduya 1 bucuk saat uzaklıktadır (ordu mesafesi bu aralar tamamlanması beklenen yeni yolun acılmasıyla 45 dakikaya kadar dusecekmiş) (edit:yol tamamlandi, artık 20 dakika) (bkz: nefise akcelik tuneli). hem kendi içinde hem de cevre ilceler acısından onemli bir ticari potansiyele sahiptir. iç kesimlerdeki diger ilceleri kapsayan genis bir hinterlandın dısarıya acılım noktasıdır. fatsa genelde siyasi gecmişiyle unludur (bkz: fikri sonmez). 80 ler doneminde buyuk ses getiren olaylar yasanmıstır. sag-sol kavgalarının savas olarak yasandıgı yerlerden biri de burasıdır. deniz gezmiş buraya gelip arkadası huseyin cevahir in yanında saklanmıstır. yapılan baskında huseyin cevahir oldurulmus, deniz gezmiş ise yaralı olarak kacmayı basarmıstır. uzun yıllar solun kalesi imajını korumayı basarsa da su an akp egemenligi hukum surmektedir (bu yıl yasanan fındık olaylarından sonra ne kadar oy alabilecegi de muamma). yine de belediye iyi işler yapmıyor degil, oy aldıgı kesimin (varosların) yollarını, parklarını vs. yapmaya cok ozen gosteriyorlar. genclik gelişme içinde, universiteye cok sayıda ogrenci gonderebiliyorlar (orn:ben). yine de her yerde oldugu gibi burada da kıro, tiki, ozenti gibi bilumum tipler yogunlasmakta. en azından genclik dısarıya acılıyor diyerek bunları kısmen hos karsılayabiliriz. ayrıca ilcemiz cok guzel sahillere, plajlara sahiptir. ucuz ve lezzetli yemekler yiyebileceginiz restoranlar ve cay bahceleri de mevcuttur. bolaman ve dolunay a mutlaka gidin. bolaman pidesi konusunda cok iddialıyım baska yerde bu kadar iyisini yiyemezsiniz. ozellikle emekliler ve kafa dinlemek isteyenler için ideal bir tatil merkezi olabilir. gencseniz de kafa arkadaslarla cok guzel bir tatil gecirebilirsiniz (bizim her sene yaptıgımız gibi). ordu yolu uzerinde uzun saclının yeri ne de mutlaka ugrayın. gunbatımı saatlerinde essiz manzara karsısında cayınızı (veya kakaonuzu) yudumlamanın keyfi bambaska. konaklama onerileri için ozel goruselim. bekleriz efendim
  2 -1 ... kostebek
 9. 9.
  kurtarılmış bölge olarak da anılmış ilçedir. * (bkz: sozde halk mahkemeleri)*
  3 -7 ... kara hilal
 10. 10.
  sahili gerçekten muazzam güzelliğe sahip olan bir ordu ilçesi.
  3 -1 ... karpuzkabugu