bugün

amerika birleşik devletleri'nde bulunan bir eyalet..başkenti oklahoma city'dır..

(bkz: new orleans oklahoma city hornets)
john steinbeck'in gazap üzümleri* kitabını okuyunca fikir sahibi olabileceğiniz eyalettir efendim.
küçükken adını duyduğumda japonya'da sandığım şehir.
Okla homa'yi vurmak istemisimdir hep ama menzili disinda kalmistir daima okumun ! Okla vurulmamis bir homa mi daha oklahomadir yoksa okla vurulmus bir homa mi daha oklahomadir. Her okla vurulan homa oklahoma olabilir mi ? Yoksa zaten bir oklahoma mi vardir ?
insanın aklına oklavayı getiren, hortumlu eyalet.
amerika'nın konya'sı. dümdüz bi yer. abd'de yerleşime açılmış en son eyaletlerden. arada sırada hortum falan oluyo da haberlere çıkıyolar. başka bi numarası yok.
Dünya'nın en hızlı rüzgarı 1999'da saatte 509 km. hızla oklahoma'da esmiş.
asıl yerlilerin bulunduğu kent olup "amerika amerikalılarındır" sözünü söyleyecek olan yer olup, yüzde 75'nin türk sempatizanı olduğunu görüp inandığım, abd eyaletleri içinde en sevilmeyen yerleşim birimi olmaktadır.
denize, göle, okyanusa vs kıyısı olmadığı halde balina avcılığının yasak olduğu abd eyaleti.
yasalarına şaşırılmaması gereken eyalettir. zira amerika'nın pek çok yerinde bu tarz kanunlara rastlamak mümkün. metropolleri ile ünlü eyaletlerdeki timsah, hipopotam, su aygırı, fil, gergedan avlamak yasaktır tarzı yasaklar da insanı sorudan soruya, düşünceden düşünceye atlatır.
cengiz altan'ın hocalık yaptığı üniversiteyi barındıran eyalettir.

(bkz: oklahoma university)
21 mAYıS'TA yine büyük bir hortum felaketi yaşayan kent.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25443872
2015 gsmh si 179 milyar 835 milyon dolar olan abd eyaleti.
peru kadar ekonomik büyüklüğe sahiptir.
abd nin 20. büyük eyaleti.
yüzölçümü 181,37 km2 dir.
kamboçya ve uruguay büyüklüğündedir.
amerika birleşik devletlerinin 28. kalabalık eyaleti.
nüfusu 3 milyon 911 bin 338 dir.
(1 temmuz 2015 sayımı)
kişi başına düşen milli gelirin 46 bin 298 dolar olduğu abd eyaleti.
(2015 verileri)
saatlik asgari ücretin 7.25 dolar olduğu abd eyaleti.
Abd'de bir eyalettir efendim.
Yer yüzünde en şiddetli rüzgarın estiği yer.
saatte 509 km. süratle 1999’da.
kevin durantin ayriligindan sonra russel westbrokun tek basina sırtladigi takimdir.
fetö nün 4 tane sözleşmeli (charter) okulu olduğu abd eyaleti.
bütçesi 6.8 milyar dolar (2017) olan amerika birleşik devletleri eyaleti.
başkenti Oklahoma City'deki bir restoranda açılan ateş sonucu biri kadın, biri çocuk olmak üzere 2 kişi yaralandığı abd eyaleti. Polis şefi, yaralıların ameliyata alındığını bildirdi. Saldırgan ise, arabasını park etmekte olan silahlı bir sivil tarafından vurularak öldürüldü.