bugün

gelecek senelerin hanedanlığı kuracak takım, 2-3 sene içerisinde ise ilk şampiyonluğuna ulaşacaktır. bu kadar genç takım, bu kadar hatalı ve kötü bir koçla batı finaline çıkabiliyorsa eğer, ileride canavar olur bunlar.
seattle supersonics'in yerine almaları üzücü olsa da güzel takım oldukları da ayrı bir gerçektir.
scott brooks gibi bir koça sahip nba takımı. şu koçtan kurtulsalar çok iyi işler yapacaklar bence. bir de westbrook var tabii ki ondan da kurtulmaları lazım.
final oynarlarsa şaşırtmayacaklar.
muhteşem bir stada ve taraftara sahip olan nba takımı..
stada entegre olan dev led tv ile dışardakilere bile yayın yapıyorlar her maç..
görsel

dünkü lakers maçında sahayı adeta maviye boyadılar taraftarlar..
görsel
2011-2012 NBA şampiyonu olacak takımdır. buraya yazıyorum. kimse demedi demesin.
san antonio spursun batı finalinde gençler iyisiniz hoşsunuz atletiksiniz falan ama basketbol böyle oynanır diyeceği şu sıralar izlemesi büyük keyif veren nba takımı.
gün itibarıyla nba finaline çıkmış takımdır. go thunder.
4 sezon önce seattle olarak 20-62 ile lig 29.olan bu takımın 4.sezonun sonunda geldiği yerdeler, finaldeler. bu aynı zamanda kevin durant'ın da gelişimidir. şimdilik burda keselim. final başlayınca konuşuruz.
2-0 geriden gelip san antonio yu 4-2 lik seri ile yenip batı konferansı şampiyonu olmuşlardır ve nba finaline çıkmışlardır. büyük ihtimal aksilik çıkmazsa şampiyon olacaklardır. diğer taraftan boston gelirse tarafsız olurum. ama miami gelirse kesin oklahoma taraftarıyım.
7. maç olacağını sanki bilmiyormuşçasına gerizekalı gibi ''beat the heat'' t-shirtü bastırmış olan sonradan görme takım. iyi bir kadroları var miami'ye göre daha sempatikler ama sonradan görme oldukları için kendilerine çok da fazla sempati besleyemeyeceğim.

http://t.co/0yHVtN4w

edit: işin içinde nba store şerefsizliği varmış. nba store'da sadece beat the heat t-shirtlerinin reklamı yapılmış. okc'den de ''biz bilmiyorduk valla abi, özür.'' açıklaması bekliyorum. *
kevin duratin liderliğini yaptığı nba takımı. son iki senede baya geliştirdiler kendilerini ve takım oyunlarını.
bir maç içerisinde diplerin de dibini ve zirvenin de bokunu görebilen bir takım. çok ayarsızlar ama çok iştahlı oynadıkları zaman da çok zevkli izleniyor adamlar. 20 sayı fark olsa da kapatabilecek kadar maçı kovalayabilirler.
böyle olacaklarının, bu seviyeye çıkabileceklerini westbrook'u izlediğim ilk maçta fak etmiştim. müthiş bir takım. genç dinamik, yenilikçi... şampiyon olur olmaz bilinmez ama bulls ile birlikte nba en komple takımıdır.
iki eksiği olan takım.

1- pota altından sayı bulabilecek bir pivot.
2- russell westbrook.

not: russell westbrook yerine naomi russell'ı ilk beşte oynatmalarını öneriyorum.
oklahoma demek kevin durant demek. kevin durant demek nba demek.
az önce biten maçta, la lakers'i evinde 114-108 yenen takım.
2012-2013 normal sezonunu 60 galibiyet, 22 mağlubiyetle tamamlamışlardır. böylece batı konferansı'nı ilk sırada tamamladılar playoff'un ilk turunda houston rockets ile eşleştiler.
yoluna scott brooks ile devam ettiği sürece şampiyon olması neredeyse imkansız olan takım. takımın saha içinde yaşamış olduğu tüm problemlerin scott brooks'tan kaynaklandığını düşünüyorum. 2012-2013 sezonunu batı konferansı lideri olarak tamamlamaları yanıltıcı olabilir. güçlü takımlara karşı oynadıkları maçların çok büyük bir bölümünü kaybettiler. playoff'larda işler ciddiye binince takım içinde yaşanan problemler gün yüzüne çıkabilir. oklahoma city thunder'de yaşanan sorunları kişiler üzerinden giderek ele alacağım.

2011-2012 sezonunda scott brooks'u çok eleştirmiştim. hücumda sadece kevin durant, russell westbrook ve james harden'i kullanıyordu. serge ibaka ve thabo sefolosha gibi hücumda bazı özellikleri olan oyuncuları yeterince kullanmadığından dolayı çok kez eleştirmiştim. aynı şekilde serge ibaka ile nick collison'u hiçbir zaman birlikte oynatmıyordu. 2012-2013 sezonu başında james harden takasla takımdan yollandı ve kevin martin takıma katıldı. serge ibaka'nın geçen seneye göre rolünün arttığını söylemek lazım. nick collison'u da daha fazla kullanıyor. ama russell westbrook'un takımın lideriymiş gibi davranmasına bir türlü çözüm bulamadı ve o bu şekilde oynadıkça takıma zarar veriyor.

scott brooks'un herkesi memnun etmeye çalışması da ayrı bir konu. oklahoma city thunder'in en önemli özelliği atletizmi. peki bu takımda kendrick perkins ile derek fisher'in ne işi var? aslında kadroda yer almalarına bir lafım yok. zaman zaman ikisi de verimli şekilde kullanılabilir. ama bu oyuncular kadrosunda diye sanki kendini onları oynatmak zorunda gibi hissediyor. ikisinin de soyunma odasında takım üzerinde önemli bir etkisi var. ama sahaya adım attıklarında takımı aşağıya çekiyorlar, ritmini bozuyorlar. derek fisher kenardayken takıma çok daha fazla katkı yapıyor. tecrübesiyle genç oyunculara yardım ediyor. ama sahadayken eksi bir değer. ona verdiği süreleri reggie jackson'a verseydi çok daha farklı bir noktada olabilirdi takım. kendrick perkins'in sahada olmasının bir mantığı var, onu kabul edebilirim. ama onun sürelerini de kısıtlı tutmak lazım. takasın son gününde takıma katılan ronnie brewer'e hiç şans vermemesini de anlamak pek mümkün değil. takımın oynadığı sistemde çok verimli olabilirdi. ama konu scott brooks olunca çok da şaşırmamak gerekiyor.

takım içindeki bir diğer problem russell westbrook. kendini takımın lideri olarak görüyor. bu noktada da scott brooks'un ciddi bir hatası söz konusu. scott brooks da kevin durant de iyi karakterde olduğundan dolayı meydanı boş buldu, at koşturuyor resmen. scott brooks müdahale etmediğinden dolayı kendini takımın yıldızı gibi görüyor, ona göre hareket ediyor. kevin durant ses çıkarmadığından dolayı takımın lideriymiş gibi oynamaya çalışıyor. iyi oynaması veya kötü oynaması değil konu. bu takımın lideri kevin durant ama russell westbrook'un oynadığı oyun buna uygun değil. 2012-2013 sezonunda oynanan normal sezon maçlarında russell westbrook maç başına 18.7 şut denerken kevin durant 17.7 şut atmış. aslında bu istatistik birçok şeyi açıklıyor. bazı günlerde russell westbrook son derece iyi oynuyor. ama bahsettiğim şey günlük performans değil. genel olarak bakıldığında takım sanki russell westbrook'un takımıymış gibi görünüyor. hayatında basketbol maçı izlememiş birini televizyonun başına oturtsak ve "bu takımın lideri kim?" diye sorsak çok büyük ihtimalle vereceği cevap russell westbrook olacaktır.

kevin durant gibi olağanüstü saf bir skorere sahip olmalarına rağmen onu yeterince iyi kullanamıyorlar. aslında asıl mevzu kevin durant'in kullandığı şutlar değil. onun hücumda oynadığı rol. kevin durant sahadayken her hücumda topun kevin durant'in eline değmesi gerekiyor. saha görüşü, oyun zekası çok yüksek olduğundan dolayı direkt olarak sayı atmasa da takımın çok daha verimli hücum etmesini sağlıyor. ama russell westbrook da scott brooks da bu konuda bir adım atmıyor. normal sezonda işleri idare etseler de playoff'larda ciddi şekilde zorlanacaklar diye düşünüyorum ve şampiyonluk şanslarının çok çok düşük olduğunu düşünüyorum.
3 mayıs 2013 houston rockets okc thunder maçı'nda houston rockets'i mağlup ederek seride durumu 4-2'ye getirmişlerdir. seride 3-0 öne geçmelerine rağmen üst üste 2 maç kaybetmişlerdi. ancak serinin altıncı maçını kazanarak houston rockets'i elediler ve konferans yarı finalinde memphis grizzlies'in rakibi oldular.

seride oynanan maçlar:

(bkz: 21 nisan 2013 okc thunder houston rockets maçı)

(bkz: 24 nisan 2013 okc thunder houston rockets maçı)

(bkz: 27 nisan 2013 houston rockets okc thunder maçı)

(bkz: 29 nisan 2013 houston rockets okc thunder maçı)

(bkz: 1 mayıs 2013 okc thunder houston rockets maçı)

(bkz: 3 mayıs 2013 houston rockets okc thunder maçı)
az önce biten yarı final 4. maçında memphis e yenilerek seride 3-1 geriye düşmüş ve büyük ihtimalle sezonu bitirmiş olan takım. James harden ı göndermenin ne kadar büyük bir hata olduğunu umarım anlamışlardır artık. russell westbrook da sakatlanınca kevin durant takımı bir yere kadar taşıyabildi zaten. belki harden yanında olsa farklı olabilirdi...

harden kapasitesinde oyuncu bularak yazın takıma katkı yapabilirlerse şampiyonluk kalibresine tekrar ulaşabilirler diye düşünüyorum.
fenerle ekimde maç yapacak dedikoduları olan takım. eğer doğruysa sırf durant ve westbrook'u izlemeye gidilir ülker sports arena'ya.
15 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı'nda memphis grizzlies'e 88-84 mağlup olarak seriyi 4-1 kaybetmişlerdir. böylece nba playoffs 2013'ten elenmiş oldular. kötü oynamalarına rağmen serinin ilk maçını kazanmışlardı. ancak daha sonra oynadıkları dört maçı da kaybederek elendiler. onları eleyen memphis grizzlies ise konferans finalinde san antonio spurs ile oynayacak.

seride oynanan maçlar:

(bkz: 5 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı)

(bkz: 7 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı)

(bkz: 11 mayıs 2013 memphis grizzlies okc thunder maçı)

(bkz: 13 mayıs 2013 memphis grizzlies okc thunder maçı)

(bkz: 15 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı)
james hardenin gidişiyle patlamış olan balon.
dün gece russell westbrook un yokluğunda houston deplasmanında ilk yarıyı 73-59 geride kapatmalarına rağmen ikinci yarıda muhteşem bir savunma performansıyla rakibe sadece 19 sayı şansı tanıyarak maçı 104-92 ile bitirebilmiş olan büyük takım. james harden karşısında felaket iyi oynuyorlar ve kesinlikle karşı konulamıyor. kötü bilenmişler belli ki.

yalnız durant, ibaka falan tamam da westbrook yokken yedeği reggie jackson a da ayrı bir parantez açmak lazım. 23 sayı 4 asist 6 top çalma ile oynadı adam gerçekten başarılı helal olsun...

kevin durant 36 sayı 5 ribaunt 7 asist 7 top kaybı
serge ibaka 21 sayı (10/13) 15 ribaunt 5 blok