bugün

entry'ler (326)

4 nisan 1997

acısını hala ilk gün gibi kalbimiz de taşıdığımız Türk dünyasının büyük liderinin vefat günü..

seovi

seovamkç
seovg
seovoç
diye müdavimleri de bulunur.

en asagilik irkci soylem

(bkz: kurdistan)

ya sev ya terk et

pek sevmediğim, kullanmak istemediğim bir kelimeler bütünüdür aslında.. ama gördüğüm ve inandığım kadarıyla son dönemlerde ciddi anlamda kıymet kazanmış ülkücü bir söylemdir. özgürlük isteyenler k. ıraka gitsin.. abd oraya özgürlük getirdi diye de sonuna eklenesi cümle.

kurtceye tahammulsuzluk

(bkz: kandil dağı)
(bkz: zaho kampı)

kurtceye tahammulsuzluk

aslında yaşadığım yerde -realist olmak gerekirse- çoğunluk olan kürtlerdir.. heryerde rastlamanız mümkün kürtçe konuşan birilerine.. ama milliyetçilerinin meşhur olduğu bir şehirde yaşıyorum ben.. ama o milliyetçiler hiç bir kürde sen kürtçe konuşamazsın demiyorlar.. hakları da yok zaten.. atanın dedenin konuştuğu dili konuşamazsın diyemezsin kimseye.. ama bunun özgürlük diye bokunu çıkarmanında bir anlamı yok.. acıtasyon yapmanın bir anlamı yok.. bölünmeye mahal verecek yollar yaratmanın bir anlamı yok.. yada bir kompleks haline getirip bu başlığı açmanında bir anlamı yok.. herkes özgür.. isteyen istediği dili konuşuyor..
ama birde farklı bir perspektiften bakalım duruma.. güneydoğda neden türkçe konuşulmuyor? neden orada türkçe konuşan insanlar hakir görülüp dışlanıyor? * netice böyleyken hala birilerinin acıtasyon yapması biraz garip geliyor..

pkk nin teror orgutu listesinden cikarilmasi

pkk yı listeden çıkaran birilerinin ölüm listesine girer..

okunan en güzel kitap

bir klasik.. (bkz: simyacı)

osmanlı şeriat devleti değildi

osmanlı imparatorluktu.. imparatorluk olarak değerlendirmek gerekir osmanlıyı.. devlet olarak değil.. kısa bir örnek verecek olursak eğer osmanlı imparatorluğu devlet ilişkilerini dengede tutabilmek adına gayri müslimlerden gelin almıştır defalarca saraya.. halbu ki şeriat hükümlerine göre gayri müslimlerle her türlü münasebet yasaktır.. müttefiklikler olmustur gayri müslimlerle vesaire.. netice olarak osmanlı devleti müslüman tebasına ılımlı bir şeriat diyebileceğimiz farklı bir yasa uygulayıp gayri müslimlere daha farklı yasalar uyguluyordu. dolayısıyla da kemal karpatın iddaları doğrulanabilir.

uludağ sözlük e ısınma nedenleri

sözlük bünyesinde ki solcuların saldırgan olması.

üç çocuk yapın

ülkede Türk nüfusun 50 yıl sonra azınlık durumunu düşününce hak verilesi bir fikirdir. bir çok azınlık bu ülkede tavşan gibi ürüyorken türk nüfusun zaman sonra hala hakim nüfus, asıl millet olmasını bekleyemeyiz. dolayısıyla da belli zeminler hazırlandıktan sonra * uygulamaya gecirilmesi gereken bir hadisedir.

işşizliğin azaltılması için yapılması gerekenler

ilk olarak eğitim sisteminin düzeltilmesinden geçer işsizliğin azaltılası durumu.
kültürel açıdan insanların gelişimine de bağlıdır.
ve son olarak (doğu illeri için) devletin sınır ülkelerle ithalat-ihracat ilişkilerinin fazlalaştırılması.

ağrı da öğretmene tecavüz

cinsel açlıktan kaynaklanan bir hadisedir zaten tecavüz.. bu da doğu illerinde (gelişimini tamamlayamayan) görülebilecek durumdur. insanların müteasıp olması ve şehirlerin küçük olduğundan insanların birbirlerini tanıyor olmaları bu durumu biraz frenleyicidir. bazen kendini frenleyemeyen böyle orospu cocukları da çıkabiliyor. netice itibariyle aslında doğusu batısı pek farketmeyen bir şerefsizliktir bu olay.

nefreti sevgiye cevirmek

zor bir hadisedir.. kaldı ki dönüşse bile ciddir bir sevgi olmaz asla bunun adı.. her insan gibi olursun. ötesi yok.

bir ülkenin geri kalmışlığının göstergesi

bir kısım güruhun ülkeyi hala 1924 anayasasıyla yönetmeye çalışması.

sözlük seviyeni yükselt

an itibariyle kesinlikle katıldığım hadise. *

kresten soguma sebepleri

(bkz: sözlük seviyeni yükselt)

akp yi istemiyoruz

sultan abdulhamit neden tahttan indirildi?
sultan abdulhamit eğitim sistemini tamamen düzeltti.. ilk tarımsal ilaçlamayı getiren o dur bu topraklara.. halk mahsul almaya başladı zenginleşti.. müslümanlar ticaret yapsın diye teşvikler sağladı.. daha önemlisi halk ile iç içeydi.. halk o nu seviyordu.. netice? ittihat terraki dediğimiz, yöneticileri kısmen yahudi, ermeni, kürt olan ve ısrarla turan coğrafyasını savunan garip bir oluşumun üc beş dehası(!) sultanı tahttan indirdi.. ülkeyi felakete sürükledi.. mazeretleri de bugünle aynıydı.. bana kalırsa bu başlığı açanlardan biride, akp ye kapatma davası açanlar gibi aynı zihniyetin yani ittihatçı zihniyetin tohumlarıdır. bu ülkede %70 lik bir kesim olan akp %30 a karşı mücadele edip yenildi.. hazin bir sonuç.. bir başka tespitte desenize hepimiz yargıtay için bir hiçiz?..
ak partiyi savunduğum fln yok.. yanlış anlaşılmasın.. ama dünyanın hiç bir yerinde özgürlüklerden bu kadar bahsedildikten sonra özgürlüklerin bu kadar kısıtlandığı görülmemiştir..
ergenekonun mahsulüdür diye düşünecek olursak eğer ergenekon denilen çete zaten hep vardı bu topraklarda.. ergenekon dediğimiz oluşum aslında derin devletin kısmen görünen yüzüdür.. göründükleri kadarıyla da iktidar partisini kapatıcak kadar güçlü kimselerdir.. bana kalırsa izlediğimiz bir güç oyunudur.. ülkede kimlerin daha güçlü olduğunu belirleyecek bir oyundur.. akp kapatılması durumunda bu ülkede ki derin devlet 100 yıl daha varlığını sürdürecektir.. halkın kafasında 100 yıl daha ne bu derin devlet diye soru işareti olarak kalacaktır.. kapatılmazsa eğer bu ülkede ki sanaiciler, başbakanın pazarladığı vatan topraklarını alan güç odakları vs. daha güçlüdür diyebileceğiz.. filler ve çimen ilişkisine dönüşen bu oyunun faturası ısrarla bize kesilecektir yine.. allah bu milletin yardımcısı olsun..

turkiye buyuk bir tuzagin icinde

gün itibariyle kesinlikle katıldığım fikirdir. at izinin it izine karıştığı gündür.. dün gizli yapılanlar bugün aleni yapılmaya başlanmıştır. daha da kötüsü biz hala kibrit çöpüne odaklanmış veli küçüklerden bahsediyoruz.. halbu ki arkada ki ormanı kaybetmişiz..
birilerinin bilgisayarından iddanameler çıkar.. birileri hala o yazının iddaname olduğunu idda eder.. birilerinin koltuğu sarsılır.. üç beş bir yerleri satıpta koltuğu kurtarayım derdine düşer.. diğer taraf vatan kurtardığını sanar ama ülkeyi krize iter.. dolar euro altın fırlar.. ekonomi dibe vurur.. vesaire..
velhasıl olan yine yüce milletime oluyor.. ve o millet ki hala vakur.. *

televizyon olmasaydı yapılabilecekler

(bkz: chat yapmak) *