1. 1.
  (bkz: george wilhelm friedrich hegel)
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  nejat bozkurt tarafından, say yayınları adına çevirilen bir kitap. hegel'in bazı yazıtlarını ve bunların yorumlarını içerir. doğu akdeniz üniversitesi'nin kütüphanesinde mevcuttur.
  ... yan sekiz
 3. 3.
  geç saatlerde bile tartışmaya değer şahıs.
  1 ... topsuz alanda faul
 4. 4.
  geist konusu bayagı yormustu.
  ... skinoski sama
 5. 5.
  kitaplarının hangi sırayla okunması gerektiğini merak ettiğim şahıstır. hem herkes için güzel kaynak olur.

  edit: hegel'de buraya kadarmış demek ki, bir Allah'ın kulu çıkmadı.
  1 ... janjak
 6. 6.
  Hegel'e göre akıl en güvenilir bilgi kaynağıdır. Doğru bilgiye ancak mantık (akıl) yoluyla ulaşabileceğini söyler. Duyu organları kesin, genel geçer bilgi veremez. Çünkü ona göre her objenin (nesnenin) arkasında bir ide saklıdır. işte düşünce, objenin arkasındaki ideyi kavramaktır. Her obje (nesne) akılsaldır. Böylece her akli olan gerçektir. Her gerçek olan da akılsaldır. Aklın yasalarıyla varlığın yasaları bir ve aynıdır.
  Ona göre ruh (düşünce) ve evren (madde) sürekli değişim halindedir. Her şey üç aşamalı bir gelişme süreci içinde oluşur. Hegel buna diyalektik süreç der. Diyalektikte bulunan bu üç aşama: tez, antitez ve sentezdir. Örneğin; çiçek (tez), çiçeğin yok olması (antitez), meyve (sentez). Yani diyalektik süreçte çiçeğin meyveye dönüşebilmesi için kendi varlık halini yokluk haline dönüştürerek bir değişim geçirmesi ve yeni bir oluşum oluşturması söz konusudur. Kısacası diyalektik süreçte varlık tez, yokluk antitez, oluş da sentezdir.
  Hegel mutlak zihnin (GEiST) değişimini, gelişimini ve ilerlemesini de bu diyalektik süreçle açıklar.
  4 ... erehwyrevesi32
 7. 7.
  Gerizekalının tekidir.
  2 -2 ... hussar
 8. 8.
  (bkz: diyalektik idealizm)
  ... kazangap