1. 1.
  ms diye bilinen hastalıktır. düşmanımın başına vermesindir.şöyleki: beyin ve omirilikten oluşan sinir sistemindeki sinir klıflarının harabiyeti sonucu oluşur. Hastalık en sık olarak 20-40 yaşlarında başlar. Kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla görülür. Hastalar sıklıkla sinir sistemi ile ilgili belirtilerin başlamasından haftalar, aylar önce yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, kas ve eklem ağrıları tanımlar. Sinir sistemi ile ilgili belirtiler dakikalar, saatler, günler ya da haftalar içinde, nadiren de yıllar içinde sinsi bir biçimde gelişebilir. Hastaların yaklaşık yarısında başlangıçta kollar ve bacaklardan bir ya da daha fazlasında güçsüzlük veya uyuşukluk görülür. ilerlemesi halinde felce ordan ölüme götürür. başladığı takdirde vücuttan tamamen atılması imkansızdır, sadece ilerlemesi durdurulabilir. zaman zaman yine atak gelme ihtimali hep vardır.
  7 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  sinir sistemi ile ilgili bir hastalık şöyle ki;

  Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer almaktadır. Bu sertleşmiş alana da plak denir. Bu plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabilir ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebilir.

  MS belirtileri, şiddet ve seyir yönünden hastadan hastaya çok büyük değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarda değişik hastalık tabloları arka arkaya ortaya çıkar, daha sonra tam ya da kısmi iyileşme görülür. Belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklıdır. Bunlar arasında halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozukluğu, çift görme görme azlığı, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, idrar kaçırma veya yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı ... sayılabilir. Tanımlanan belirtilerin bir ya da birkaçına birlikte rastlanabilir.

  Multipl Skleroz (MS) genç insanlarda trafik kazaları dışında nörolojik nedenli özürlülüklerde birinci sırayı almaktadır. Hastalık genellikle gençlerde, kadınlarda, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek toplumlarda, kentlerde yaşayan eğitim düzeyi yüksek kişilerde görülen bir hastalıktır.
  6 -1 ... liberty
 3. 3.
  tam olarak sebebi bilinmemekle beraber, stres olabileceği düşünülen kadınlarda görülme oranı erkeklere nazaran daha yüksek olan ve genellikle genç yaşlarda (20-40 yaş civarı) ortaya çıkan hastalık. türkiye 'de 35000 kişinin ms li olduğu tahmin ediliyor.
  hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. ancak ms hastaları kesinlikle hayattan kopmamalılardır: http://www.formsante.com.tr/nasil_yendim/00315/

  ayrıca; http://www.turkiyemsdernegi.org/v2/anasayfa.asp
  3 -1 ... yasak merve
 4. 4.
  Multipl skleroz (MS) beyninizi ve omuriliğinizi (merkezi sinir sistemi) etkileyen kronik, kuvvetten düşüren bir hastalıktır.
  3 ... valentine
 5. 5.
  sinir sistemini etkileyen otoimmun bir hastalıktır.
  çok çeşitli formları vardır. kimi hastalarda çok ağır seyrederken kimilerinde hiç bir belirti göstermeksizin bulunabilir.
  tedavisi (şimdilik) yoktur. ilerlemesini durdurmaya yönelik uygulamalar yapılmaktadır. son zamanlarda gelişen kök hücre uygulaması hastalar için bir umut ışığı gibidir.
  beklemek lazımdır.
  3 ... anthrax
 6. 6.
  gizemli bir sinir sistemi hastalığıdır. sebebi yada tedavisi henüz bilinmemekle birlikte atakları azaltacak ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır. atakları işitme, görme, konuşma gibi aktivitelerin çeşitli derecelerde kayıbı yada el, bacak gibi organların duyu kaybı olarak görülebilir. şöyle ki bu hastalığa yakalanan bir kişi hiç sebep yokken bir sabah yatağından kör yada kötürüm olarak kalkabilir. bu ataklar geçici olup hiç hasarsız kendiliğinden düzelebilir. insanlar hiç bir açıklama getiremedikleri için eskiden bu hastalığı delilik olarak yorumlamıştır. erken teşhiste ilaç tedavisi ile bu ataklar büyük ölçüde önlenebilmekte (ancak hastadan hastaya değişmekte). doktorlar stres, üzüntü ve yorgunluğun atakları tetiklediğini söylemekte. sonuçta ms hastalığı hakkında halen fazla bir şey bilinmemektedir.
  4 ... gigantic
 7. 7.
  belirtileri herkeste farklı olabilen ve yaşam boyu süren bu hastalıkta erken teşhis ve tedavinin önemini vurgulamak ve farkındalığı artırmak için " bayer schering pharma " tarafından yürütülen kampanya çerçevesinde " the image of ms " ( ms'nin yüzü )fotoğraf sergisinin açılışı 15 mart 2007'de roma'da gerçekleşti.
  açılışa " ululuslararası ms federasyonu " temsilcileri ve alanında dünyanın en önemli isimlerinden milano üniversitesi nörofizyoloji bölümü direktörü prof. giancarlo comi'nin yanı sıra hastalar da katıldı. hepsinin birleştiği ortak nokta erken teşhis ve doğru tedavinin önemiyle birlikte, "hayat devam ediyor " düşüncesiydi.
  3 ... ditty
 8. 8.
  multipl (bir çok) skleroz (sertleşme)

  üç tip ms görülmekte;

  1- tekrarlayan - düzelen (relapsing - remitting)

  görülme oranı % 80. atağın ne zaman geleceği bilinmiyor. ataklar arasında hastada bir düzelme durumu gözleniyor. ülkemizdeki hastaların % 21'inin hastalığı bu tipte ilerliyor. fakat doktora başvurulmaması nedeniyle sadece 1/4'ü tedavi görüyor.

  2- ikincil ilerleyici (sekonder - progresif)

  başlangıçta hastalığı tekrarlayan - düzelen tipte seyreden hastaların % 30 - 50'sinde hastalık 10 yıl içinde bu tipe dönüşüyor. atakların sayısı arttıkça özürlülük de artıyor.

  3- birincil ilerleyici (primer - progresif)

  en az rastlanan tip ( % 10 )ataklar arasında durum değişmiyor ya da daha kötüleşiyor.belirtiler baştan itibaren ilerlemeye devam ediyor ve özürlülük artıyor.
  3 ... ditty
 9. 9.
  özellkleri;

  1- ms merkezi bir sinir sistemi hastalığı. " atak " olarak adlandırılan belirtilerle kendini gösteriyor.
  normal şartlarda bağışıklık sistemi bizi bakteri, virüs ve parazitlerden korurken, ms hastalarnda bağışıklık sistemi, sinir iletim hattını oluşturan ve sinir tellerine kılıf oluşturarak merkezi sinir sistemi arası haberleşme işlemlerinin hızlı olmasını sağlayan "miyelin "e saldırıyor. miyelin zarar gördüğünde mesajlar ya hiç ya da daha yavaş veya çarpıtılmış olarak gidiyor.

  2- ms öngörülebilen bir hastalık değil. herhangi bir zamanda ortaya çıkabilen belirtiler birkaç saat, gün, hafta hatta ay sürebiliyor.
  yorgunluk, başdönmesi, çift yada bulanık görme, küçük nesneleri kavramada zorluk gibi duyu bozuklukları, kas gücünde azalma, titreme, düzensiz yürüme gibi koordinasyon bozuklukları, unutma veya düşünmeyle ilgili bilişsel sorunlar, mesane veya bağırsak sorunları, cinsel sorunlar ms'nin belirtilerinden.
  bunlar kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi seyri de farklı olabiliyor.

  3- ms'nin yaşam tarzı ya da davranışlarla hiçbir alakası yok. neden oluştuğu hala bilinemiyor. fakat uzmanlar genetik ve çevresel etkiler üzerinde duruyorlar.

  4- bebekler ve yaşlılarda da görülse de özellikle 29 - 33 yaşları ms'nin en sık görüldüğü yaş grubu.

  5- ekvatordan uzaklaştıkça vücudun ms geliştirme olasılığının yükseldiği saptanmış.
  avrupa'da en sık görüldüğü ülke iskoçya. kuzey amerika da risk bölgelerinden.
  bunun ardındaki nedenler net değil ancak çevreyle ilgili (virüs vb.) faktörler üzerinde duruluyor.

  6- bulaşıcı ve bildirimi zorunlu bir hastalık olmadığından kesin ms'li sayısı bilinemiyor. ama yaklaşık olarak dünyada toplam 2.5 milyon, ingiltere'de 85.000, almanya'da 100.000, fransa'da 50.000, italya'da 52.000, ispanya'da 30.000, abd'de 350.000, türkiye'de 35-40.000 ms hastası olduğu sanılıyor.

  kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülüyor ve bunun nedeni de bilinmiyor.

  kaynak: " ege'de sağlık " dergisi.
  2 ... ditty
 10. 10.
  genellikle sosyoekonomik durumu iyi,eğitimli yani farkındalığı yüksek bayanları tutabilen bir hastalık..oldukça sinsi ve agresif olabileceği gibi çok yavaş seyir de gösterebiliyor..bazen sadece gözlerde görme problemleri ama geçici veya bili,şsel fonksiyonlarda gerileme ile kendini gösterebiliyor..tam olarak aydınlatılamamış bir hastalık ayrıca benim için çok acı ve unutamadığım bir yere sahip..
  2 ... miracle