1. 1.
  ing. 'kuru gürültü'. bir shakespeare eseridir ayrıca.
  -1 ... abra kadavra
 2. 2.
  iğrenç bir girizgahı olsa da güzel bir uyarlama. kadrosu da iyidir filmin, yirmi yaşına girmemiş kate beckinsale i görürsünüz, emma thompson, denzel washington, keanu reeves, kenneth branagh, robert sean leonard ve de alemin kralı michael keaton gibi kaliteli oyuncular (keanu reeves hariç, sean leonard da hep aynı tip gerçi) oynamışlar filmde.
  keaton özellikle müthişti yahu deli rolünde.
  ... paradigma
 3. 3.
  Filmden çok tiyatro tadı veren bir shakespeare şaheseri. Filmi izlenebilir kılan en önemli etken de Kenneth Branagh ve Emma Thompson un karşılıklı diyaloglardaki başarısıydı. ingiliz yapımı olmasına rağmen filmde ingiliz aksanıyla oynayan sadece ingiliz asıllı olan Kenneth Branagh, Keanu Reeves, Emma Thompson ve Kate Beckinsale var.
  2 ... ceydat
 4. 4.
  türkçesi kuru gürültü olan oyun hileler üzerine kurulu bir oyundur. ilk hile hero'yu görür görmez tutulan claudio için don pedro'nun partide claudio için hero'ya kur yapması. üvey kardeş don john oyun boyunca ortalığı karıştırmak istediği için partide claudio'ya don pedro'nun hero'yu kendisi için kur yaptığını söyler. bir diğer hile ise don pedro'dan çıkan iki huysuz ve evlilik karşıtı karakter beatrice ve benedick'i birbirlerine aşık etme planıdır. üçünü hile ise tam evlilik arifesinde hero'yu namussuz olarak gösterme düşüncesidir. don john'un adamlarından biri - borachio - hero'nun hizmetçisi margaret ile geceyi geçirirken don pedro ve claudio'ya bunu izletir. margaret hero'nun geceliğini giymiştir bu yüzden onu hero sanarlar. bu yüzdendir ki herkesin önünde claudio hero'yu rezil eder ve düğünü terk eder. son oyun ise, rahip'in bütün herkese hero'nun adı temizlenene kadar öldüğünü söyleme düşüncesidir.

  oyun komedi olmasına rağmen trajik unsurlar içermektedir. bu da bilindiği üzere shakespeare'in tiyatroya katkısıdır.

  - hero karakteri tam bir toplum kadınıdır, geleneksel, uyumlu, pasif, yumuşak başlıdır. kendi adına alınan kararlara karşı çıkmaz ve toplum kurallarına uyar. claudio herkesin önünde kendisini rezil etmesine rağmen oyun sonunda yine onunla evlenir. toplumun suçlamalarından kurtulmak için bunu yapmak zorundadır. kendi kaderini belirleme şansı yok, bu yüzden hero aslında oyunun mağdur karakteridir. beatrice ise isyankar, kendi fikirlerini belirtebilen, kiminle evleneceğine kendi karar veren, akıllı ve açık sözlüdür. hero'nun tam zıttı bir karakterdir.
  1 ... natylover
 5. 5.
  shakespare eseri olduğunu filmin yarısında anlayabildim ancak. siyah beyaz, duygusal. rüzgar gibi geçti tadında izledim. yeniden aşık olabileceğinize inandırabilir. ah benedick.

  (bkz: tragedya)
  ... canimi
 6. 6.
  türkçesi "yok yere yaygara" olarak çevrilen, william shakespeare'in 1598'de yazmış olduğu eseridir.
  ... nereburalan