1. 1.
  afrika'nın güneydoğu kıyısında bir ülke.
  kuzeyde tanzanya, batıda malavi, zambia, zimbabve ve güney afrika ile çevrilidir.
  başkenti maputo.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  yıllarca iç savaş yaşamış, 1.000.000 insanını bu savaşta kaybetmiş, ingiletere ve potekiz sömürgesinden yakın bir zaman önce kurtulmuş, muhteşem doğası ve el deymemiş kaynakları ile dimdik ayakta duran bir afrika ülkesi.
  1 ... karpuzkabugu
 3. 3.
  bölgesindeki diğer ülkelerin arasında dikkati çeken, yükseliş sürecinde bir ülke.
  1 ... çakan adam
 4. 4.
  portekizli müslümanlar olarak ta bilinirler. 1975 yılında portekiz den ayrılarak bağımsızlıklarını kazansalarda portekiz in egemenliği ülkede sürmektedir. nufusunun yuzde 50 si açlık sınırındadır. yüzde 60 ı da müslümandır. Ama devlette hiçbir etkinlikleri yoktur. Müslümanlar genelde çocuklarını okutmuyor medreselere gönderiyor. Dolayısıyla okuyan kesim hristiyanlar oluyor ve devlet kurumlarında onlar yer alıyor. * bu arada portekizli futbolcularda burada yabancı statüsünde yer almamaktadırlar, hatta mozambik milli takımının çoğu portekizlilerden oluşmaktadır.
  3 ... serander
 5. 5.
  MOZAMBiK
  Resmi dil:Portekizce
  Başkent:Maputo
  Devlet şekli :Cumhuriyet
  Bağımsızlık :Portekiz;den 25 haziran 1975
  Yüz ölçümü: 801.590 km2
  Nüfus: 19.792.000
  Para birimi :MT( mozambik metikali)
  Coğrafya-iklim
  ilk adı Musa Beg olan Mozambik Güney Afrika ülkelerinin kuzey doğusunda 799 380 km² toprağa sahip bir ülke. Ülkede 10 eyalet var ve başkenti Maputo. Ülkenin diğer önemli şehirleri. Beira, Quelimane, Nampula, Xaixai, Inhanbane, Pemba, Tete. Hint Okyanusu boyunca uzun ince uzanan ülkenin kıyı uzunluğu 2515 km. Bu kıyıları limanların yanı sıra muhteşem sahillere sahip.
  Su -enerji
  Ülkede 60;in üzerinde ırmak var. Bu ırmakların debisi oldukça yüksek. Örneğin Zambezi 8 ülkeden geçiyor ve dünyanın sayılı ırmaklarından. Dünyanın en büyük barajlarindan biri olan Cahora Bass da Zambezi Nehri üzerinde. Ülkenin % 13;ü ırmak ve göllerle kaplı. Ülkede enerji sıkıntısı yok. Çok yüksek voltta enerji var. Yalnız iç kesimlere alt yapıdan dolayı tam ulaşmamış.
  Nüfus-Dil-Din
  Yaklaşık 18 milyon nüfusu olan ülkenin 60%;ı kadın. Yine %45;i 30 yaş ve altında. Nüfus artış oranı 2% olan ülkede ortalama yaş 45. Resmi dil portekizce. Ancak özellikle ülkenin kuzeyinde halkın bir çoğu sangana, cisene gibi kendi yerel dilleri konusuyor. Maputo;da ingilizce de geçerli ve sürekli yükselen bir dil. Halkin %60;a yakını müslüman. Ama devlette hiçbir etkinlikleri yok. Müslümanlar genelde çocuklarını okutmuyor medreselere gönderiyor. Dolayısıyla okuyan kesim hristiyanlar oluyor ve devlet kurumlarında onlar yer alıyor.
  1 ... hayvan adam
 6. 6.
  mozambik adı musa bin beg'den gelmektedir.sebebi ise portekizlilerden çok önceleri buraya gelen arap tüccarlardır.musa bin beg burayı ülke haline sokan kişidir.arapların o zamanki ticaretleri mozambik'e gelip köle almaktı.bu sayede ülkenin büyük bi bölümü müslüman ama müslümanlık hakkında pek bir malumatları oldukları soylenemez isimleri her ne kadar müslüman ismi bile olsa.tabi bunda çeşitli etkenler var: yıllarca portekiz sömürüsünde olmaları hatta koministlikle idare edildikleri dönemler en önemli faktörler.tarihte mozambik nerdeyse afrikanın yarısı elinde olan büyük bir imparatorluktu.çöküş dönemlerinde portekizlilere karşı osmanlıdan yardım istedigi osmanlının bir gemi askerle portekizlileri dize getirdigi ancak bir gece baskını sırasında bütün bu osmanlı fedailerinin şehit oldugu ne kadar kanıtlaması zor olsada bilinmektedir.ülkede açlık sorunu var mıdır bilemem ama fakirligin hat safhada oldugunu söyleyebilirim.bir memurun maaşı ortalama 70 dolar kadar.hemen komşusu olan güney afrika ile ekonomik açıdan ciddi bir uçurum vardır.2008 ocak ayı itibarıyla bir dolar 24 metikaldir.dogal yapısı fevkalede güzeldir.tabiki özellikle sahilleri ve denizi.başkenti eski adıyla lorenço marques yeni adıyla maputo'dur.başkentte bile bu fakirligi rahatlıkla hissedebilirsiniz.halk avrupadan ithal edilen ikinci el giysiler giyer.o yüzden bir gün bir yerde üstünde levis yada dizel marka elbise giymiş bir mozambikli görürseniz şaşırmayın.ayrıca kadınların neredeyse alayının saçı gerçek saç degildir.mahalle bakkallarında bile bu saçlardan bulunur.ülkenin en büyük fabrikaları mozal alüminyum ve 2m bira fabrikalarıdır.içmeyi çok severler.iki tane devlet üniversitesi bulunur :eduardo mondlane ve universidade pedagogica.ülkenin resmi dili portekizcedir ve başlıcaları şangana ve ronga olmak üzere 20nin üzerinde yerel dil vardır. insanları cok sıcak kanlıdır ve diger afrika ülkelerine kıyasen güvenlik sorunu yok gibidir.
  biraz daha ekleme yapayım her ne kadar bütünlük arzetmese ve tekrar gibi olsada..
  portekizliler somurmus bu ulkeyi dıye kizabilirsiniz ama ben bir kere daha dusunun ve gidin bı gorun kim mozambik icin ne yapmis derim.soyle ki,maputo'nun lorenco marques oldugu donemlerde portekizliler ulkeyi muhtesem bir sekilde imar etmisler butun sehri parklar saraylar bahceler fabrikalarla mamur etmislerdi.zaten mozambik ilk zamanlar bir somurge degil portekize bagli bir eyaletti ve vali tarafindan yonetiliyordu.ta ki samora machel denen capulcu gerilla ve arkadaslari dis gücler tarafindan gaza getirilip silahlandirilip portekizlilerin bolgedeki hakimiyeti sona ersin diye isyana tesvik edilinceye kadar.zaten bu elemanlarin ekmek almaya gücü yetmesi mumkun degilken devrin portekizine karsi bir savasi kazanmalarini dusunmek akil kari degildir.bagimsizlik hareketinde basarili oldular ancak yaptiklari tek sey yikmakti.cunku bu bir gerilla savasiydi onlerine gelen herseyi yikip yakmak ve ulkede kaos ortami yaratmaki ve de bunda basarılı oldular.ama hesaba katmadiklari bir sey vardı o da ulkeyi nasil yonetecekleriydi.derken samoranin kurdugu frelimo ve diger bir grup olan renamo iktidari ele gecirmek icin yaklasik 15 sene suren kiyasiya bir savasin icine girdi.iste portekizlilerin bile tarih boyunca yapmadiklarini kendi halkina yapmaya basladialar.onbinlerce insan oldu milyonlarca insan yaralandi.tabi ki bunlar masum halkti.bu kiyim italyanin arabuluculuguyla 1992 senesinde roma antlasmasiyla son buldu.portekiz yonetimi sonrasi samora machel zamaninin ic isleri bakani ve su zamanlarda halen cumhurbaskanliginda olan armando guebuza ulkedeki portekizlilere ulkeden cikmalari icin 24 saat sure verir.bu bildiginiz tehcir hadisesidir.ve odonem tam 200.000 portekizli dogduklari topraklardan zorla goc ettirildi.ve portekizlilerden kalma bag bahce park fabrika ne varsa askeri yonetim tarafindan yagmalandi.ve tek bir civi dahi cakmadan (bu abarti degil) 40 yil boyunca bu yapilar bu gune kadar geldi,ve ozel tesebbusun yaptigi yeni bir iki tane binanin disinda ulkede yeni bir yapi gormeniz adeta mumkun degildir.
  yoruldum yazmaktan kusura bakmayin:) yeri geldikce bi seyler eklerim.amacim portekizlileri savunmak yada siyahalari kotulemek degildi sadece sezarin hakkini sezara vermek istedim.ayrica mozambik insaninin bizlerden daha hosgorulu ve daha demokratik oldugunu ister katilin ister katilmayin eklemek zorundayim.sevgiler
  2 ... akman
 7. 7.
  bayrağında kalaşnikof bulunduran bir afrika ülkesi...
  3 ... pulemjot kalashnikova
 8. 8.
  bayrağı şu şekildedir;

  mozambik
  3 ... valtertablet
 9. 9.
  lost un 1.sezon finalinde jack,john ve kate in kara kaya ya girdiklerinde gorduklerinden sonra john locke un orada bulunanlarin geldigi yer olarak soyledigi ulke.
  1 -1 ... cultman
 10. 10.
  Konum: Güney-Doğu Afrikada Hint okyanusunun batısında, Tanzanya'nın kuzeyinde, Malavi ve Zambia'nın kuzey batısında,Zimbabve'nin doğusunda, Swaziland ve South Africa nın kuzey doğusundadır.
  Coğrafi konumu: 18-15 Güney derecesi, 35 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Afrika
  Yüzölçümü: 801,590 km²
  Sınırları: toplam: 4,571 km
  Sınır komşuları: Malavi 1,569 km, Güney Afrika 491 km, Svaziland 105 km, Tanzanya 756 km, Zambiya 419 km, Zimbabve 1,231 km
  Sahil şeridi: 2,470 km
  iklimi: tropikalden subtropikale geçiş iklimi.
  Arazi yapısı: Kıyı ovaları, merkezde yüksek araziler, kuzeybatıda yüksek platolar, batıda dağlar yer alır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği:Hint Okyanusu 0 m en yüksek noktası: Monte Binga 2,436 m
  Doğal kaynakları: Kömür, titanyum, doğal gaz, hidro enerji, tantal, grafit, gümüş, boksit.
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %4 daimi ekinler: %0 otlaklar: %56 ormanlık arazi: %18 diğer: %22 (1993 verileri)
  Sulanan arazi: 1,200 km² (2000 verileri)
  Doğal afetler: Kuraklıklar, su baskınları, yok edici siklonlar

  Ülkenin önemli şehirleri; Beira, Quelimane, Nampula, Xaixai, Chimoi, Inhanbane, Pemba ve Tete'dir. Hint Okyanusu boyunca uzun ve ince uzanan ülkenin kıyı uzunluğu 2515 km'dir. Bu kıyıları limanların yanı sıra turistik sahillere sahiptir. Komşuları : Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika ve Svaziland'dır. Bu ülkelere gelen mallar genelde Mozambik limanlarından geçerek içeri girmektedir.

  iklimi okyanustan dolayı nemli ve sıcak tropikal bir iklimdir. Kuzeydeki Chimoi bölgesi rakımdan dolayı daha ılıman bir iklime sahiptir.

  Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 23,8 derecedir. Metre kareye düşen yıllık yağış ortalamasıysa, 1436,5 mm'dir. Nemli bir havası olan ülkenin ortalama yıllık nem değeri %75,1'dir.
  ... ece kscg