bugün

Hüküm dağının bulunduğu diyar.
şeklen avrupa kıtasına benzeyen j.r.r.tolkien'in orta dünya haritasında, aşağı yukarı türkiye'nin olduğu yere denk gelen sauron'un mekanı.
Ülkemizden bir tık daha demokratik yönetilmektedir.gov
Ülkemize çok benzeyen fantastik şehir. Her şeyi izleyen bir göz, neden et yiyemiyoz nidalar falan...
Bilader bak ben gondorluyum, şark görevini osgiliath karakolunda yaptım, Mordor artık eski mordor değil, çöZüm sürecinden sonra çok şey değişmiş, halk mutlu artık, bi kere burada samimiyet var, bak inancın olsun batıağılda felan da bulundum ama mordor başka. Bi kere yemekleri güzel aga, ciğer, bağırsak dolması felan bi denemek lazım, ama dil sorun biraz işte, ben çat pat öğrendim bazı işlerimi kendim halledebiliyorum. Neyse sözü fazla uzatmadan hepinizi ülkemizin bu yalnızlığa itilmiş köşesine davet ediyorum, gidin görün, biz burdan ne desek boş!
görsel
bizim davamız mordor dağlarındaki bir ork un Shire deki ork kardeşine koşuşunu görmektir.
gerçek dünyadaki karşılığı türkiye,iran ie katar arası bölge olan fantastik region.
angband'ın yavru vatanı.
yüzüklerin efendisinde orc kavminin yaşadığı yer.
(bkz: Merter)
faşizmin başkenti!
el kol sallayarak girilemeyen yer.

görsel

(bkz: one does not simply walk into mordor)
mordor dört dağ içinde bir eser de mevcuttur.
ephel duathın çevirdiği gölge diyarı. beni rivendellden daha fazla büyüler. sırf barad-dur için görmeli.

(bkz: orta dünyayı gerçek sanmak)
ork nüfusunun fazla olduğu kent.

sauronun mekanı.

en ünlü mekanı kara troll kıraathanesidir.

şehrin kahramanı battal-hai dir.

şehirdeki en iyi restorant : kekistanlı hobit & pilaki dir. *
elf dilinde 'kara diyar' anlamına gelir.
bir söylentiye göre; john ronald tolkien'in romanında orta doğuyu kastettiği yerdir. eğer doğru ise elflere koyayım.
batıda ephel duath(gölge dağları) kuzeyde ise ered lithui(kül dağları) ile çevrelenen ve güneydoğusunda nurnen adlı büyük bir göl,tam ortasında ise meşhur orodruinin bulunduğu ülke.
adının anlamı "karanlık diyar" dır.
orta dünya han şarkıcıları olan ''malazhar - furiat - özükhan'' ın bir ağıdının adıdır. ''mordor mordor''.
kocaeli universitesi umuttepe kampusu burada bulunur.
(bkz: eminönü)
her zaman gondorla karistirdigim bolge.. orclarin yasadigi yer
Son zamanlarda bazı uzmanların "Anadolu" (anadolu'yu tarif eden) olduğunu iddia ettiği mekan... (orglar da türkmüş)