bugün

bir uuser.
Kuvvetin döndürme etkisine moment denir.
M=F*d
formülüyle hesaplanır.
bir üst leveli momentum olan iğrenç fizik konusu.
statik hesaplamalarda temel teşkil eden fizik kuralı.
(bkz: eğilme momenti)
(bkz: burulma momenti)
ingilizce ve almancada "an" anlamına gelen kelime.
(bkz: tork)
(bkz: momentum)
(bkz: atalet momenti)
(bkz: momento mori)
fr. an.
noktanın kuvvet eksenine olan uzaklığının vektörel ifadesi ile kuvvetin vektörel ifadesinin skaler carpımından bulunur. sağ el kuralına göre yönü hesaplanabilir.
espiri olarak (bkz: momentini alırım)denilen bir fizik konusudur.
bir halil emrah şiir.

bundan -zor- 'bir an yoktur';
'bir an yoktur' ile
bu metnin arasına gir-ip,
tam karşındakinin-
göre
-bilmek
karşısında-
kendi-ni !

Halil Emrah
kadıköy / 2009
(...)
fizik te bir ünite, moment: kuvvetin döndürme etkisi. m=f.d formülüyle bulunur. ki momentin tüm fizik konularıyla ilişkisi vardır bu yüzden kuvvetle birlikte fizik dersinin temel taşı kabul edilir
lise fizik müfredatının en kolay ve en zevkli konusu.
moment, çocuğunu eline aldığın an'dır . sekste orgazm, yaşamda son nefestir . evindeki su kablumbağasının yemi aldığı an'dır . gitmeye karar verdiğin o muhteşem durumdur . tamam ya neden olmasın kararını verdiğin durumdur . ne olacaksa olsun dediğin bir vazgeçiştir . diyet yaparken o koca pizzayı tek başına mideye götürmendir . senle varım demedir . an, yaşamın atomik parçalarıdır .
sonuna um eklenmis hali kutle carpi cizgisel hiza tekabul eder. yarinki genel fizik vizemde agirlastirilmis bir haliyle konularimdan birisidir kendileri.
Sağ el kuralı muhabbetin de banko siniftan bir solak ogrencinin cikip da " hocam yia ben solakim nasil yapicaağmm " dedigi fizik konusudur.

Bir digeri icin ise:

Hoca ders de momenti anlatmis, kurallar bitmistir.
Örnek sorular cozulmustur. Sinifdan bir arkadasimiz cikip,

+ hocam ben her seyi anladim da, bu moment ne? Demesine sebep olan konudur.
statik dersinin kolay sayilabilecek bir konusudur.

liseden de sevdigim icin severim.

kuvvetxkuvvete olan dik uzaklikla.hesaplanir.
kolay konudur.
Krakow'un Kazimierz bölgesinde bulunan bir resto&bar'dir. Ambiyansi hostur, evdeymissiniz hissi verir. Hafif aksam yemekleri yemek isteyenlere tavsiyem olmakla beraber, cumartesi ve pazar gunleri hungover asamasini atlatmak icin muhtesem kahvaltilari vardir. Bir turk kahvaltisi degil ama polonya standartlarinda gayet iyidir.
ingilizcede “an” anlamına gelir.
At this moment - tam şu an
Küçük bir zaman dilimidir.
Inşaat muhendisligi deformasyonu olarak moment deyince aklıma ilk gelen şey kuvvet çarpı kuvvet kolu diyebileceğimiz dönme etkisi.
Yeni ve çoook güzel bir (bkz: dark tranquillity) albümü. Başımızdan eksik olmasınlar. in flames gibi de olmasınlar bi de.
güncel Önemli Başlıklar