bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    tokat ve amasya yöresinde yetişen inanılmaz lezzetli elmalara sıfat olmuş nesne..
    (bkz: misket elması)
    2 ... thoth
  2. 2.
    cam veya metalden yapılan bilyelerle oynanan çocuk oyunu ve oyunda kullanılan bilyelere verilen ad.
    1 ... kirmastılı
  3. 3.
    insanoğlunun hayatının ilk çalma eylemini gerçekleştirmesine sebep olan oyuncak.
    1 ... asiti kaçmış kola
  4. 4.
    kocaman tozlu ceplerimizde singirdayan, binbir renkleri ve pürüzsüz neseli yuvarlakligiyla cocuklugumuzu büyülemis, kücücük yarali ellerimize maharet kazandirmis, ütmek eylemiyle ilk kez tanismamiza vesile olan hayatimizin en masum devresinin vitrin süsleri..
    o zamanlar agzimizda leblebi tozumuz vardi bir de, sarapta kizarmis ördeklere inat..
    3 ... tiriviri hanim
  5. 5.
    (bkz: bilye)
    ... dolmakalem
  6. 6.
    Misket

Güvercin Uçuverdi,
    Kanadın Açıverdi...
    Ben Yandım Aman,
    El Oğlu Değil Mi...Aman Aman
    Sevdi De Kaçıverdi.

A Benim Aslan Yarim,
    Dağlara Yaslan Yarim.
    Dağlar Cefa Götürmez,
    Sineme Yaslan Yarim.

Güvercinim Uyur Mu,
    Çağırsam Uyanır Mı..
    Ben Yandım Aman
    Sen Orada Ben Burda...Aman Aman
    Buna Can Dayanır Mı.

A Benim Hacı Yarim,
    Başımın Tacı Yarim.
    Eller Bana Acımaz,
    Sen Bari Acı Yarim.
    1 ... kara hilal
  7. 7.
    bazı yörelerde cıncık olarak ta adlandırılır.
    1 ... anti
  8. 8.
    türkiye de herkes tiki haline dönüşse bile, gene de onları oynatma potansiyeline sahip türkü.
    ... pilotmont
  9. 9.
    çocuklukda oynadıgımız harkulade bir oyundu oynamaktan ellerimin üzeri çatlar geceleri yatamazdım sonraları çatlamaması için vazelin kullanmaya başladım tabi ozamanlar biz buoyuna gulle,gildik derdik tabi yöre yöre degişiyor.
    ... kellepaca
  10. 10.
    bazi bolgelerde cillis, bilye, bilya gibi adlarla da bilinen; bas, basalti gibi terimleri kazandirdigi cocuklugumuzun guzel oyunu.
    ... radament