bugün

bundan 10 sene once her evde bulunan donemının hıt deterjan markasıdır.
levent kırca skeçlerini aratmayacak bir reklamı vardı.
"mintaxla canım mintaxla, mintaxla canım mintaxla!"
-bulasık yıkadım yeni mintaxla
daha cok yıkadım hem de daha ucuza
-nasıl becerdin?
-mintaxla canııım mintaxlaaaa
yıllar evvel bizim alaturka tuvalette boş bir mintax kovası vardı. musluğun altında dururdu. işini gören suyunu döker yerine koyardı. üstünde de "%100 lab'lı" yazısı yazardı kovanın. tuvalete girip de yapacak bir iş bulunamadığından (hele ki alaturka tarzda) insan fayansları sayar, gözüne çarpan şeylere dikkat kesilir... ben de ne zaman girsem gözüm bu "%100 lab'lı" yazısına takılır kalırdı. o yazı ömrümden ömür götürdü. ulan %100 lab'lı ne demek? uzun yıllar kimseye sormak da aklıma gelmedi. şimdi netten araştırıyorum, google bile ne demek olduğunu bulamıyor, biçare kalıyor. kendi kendime bir fikir yürütüyorum, acaba diyorum "%100 laboratuvar testinden geçmiş" mi demek istiyorlar. bu kararımda mutabık kalıyorum. hey mintax nelere kadirsin.
(bkz: yakalayın ye$il ı$ığı hesaplı parlak bula$ığı)
1980 li yılların popüler bulaşık deterjanı. sıvı halde olanları varsa bile ben bilmiyorum ama benim bildiğim krem formda olanlarıydı sanırım çamaşır yıkamak için toz olanları da vardı. bu mintax tan bir parça alıp bir kapta köpürtürdüm ve tükenmez kalemin içini çıkartıp bu mintaxlı suya daldırır sonrada balpnlar yapardım..hey gidi günler şimdi bunların bile hazır özel bol köpük yapanları var.
anne dilinde söylenişi,
mintakıs.
örnek,
blendax
bilendakıs gibi...
külden sonra en iyi deterjan.
sokakta bulup evde himayeme aldığım kedinin adıdır.yaşlı komşum onu mintak diye sever.
Çocukluğum kokan deterjan. Mintaxla canım mintaxla.
ülker'in satın alıp tekrar canlandırdığı temizlik maddeleri markası. şok marketlerde satılacakmış.
çocukluğumuzda pipet alarak bunun sadece kabına su doldurup dibinde kalan deterjanla çalkalayarak köpük yaptığımız deterjandı. şimdi tekrar yoldaymış.
arap sabununun yaygın olarak kullanıldığı dönem, çok meşhur olan jel deterjan. yeşil renktedir.
(bkz: mintaxla canım mintaxla)
ilkin toz deterjan idi. Zonra krem deterjanlar hayatımıza yerleşince -ki ne büyük yenilikti- mişntax yeşil rengi ve kıvamıyla bu gün bile süren bir gelenek başlattı: Bulaşık deterjanı o gün bu gündür yeşildir... Dikkat edin, yeşil olmayan deterjan aslında alacağınız yeşil deterjana göre daha iyi özellikler içerse de sizin eliniz yeşil olana gider...
11. nesil orijinal bir nicke sahip olduğunu düşündüğüm yazar. Kendisine iki çift lafım olacak: Mintaxcığım, geçmiş geçmiştir. Yani geçip giden şeydir. Takılma fazla.

Hoşgeldin.
mintaksla canım mintaxla.
Güzel nick sevdim.
çamaşır deterjanı olması lazım. mintaxla güülüm mintaxla.
Şok marketlere özgü bir temizlik ürünleri markası. 5-6 yıl önce 70 kuruşa elde yıkama deterjanı aldığımı hatırlıyorum.
şu aralar şikayetvar.com da Şok market ile birlikte yerden yere vurulan yılların markası.
(bkz: mintaksla canım mintaksla)
güncel Önemli Başlıklar