bugün

istanbul'a manzara sağlayabilen etek türü.*
dizüstü etek olarak da bilinen etek çeşidi.
Çekiştirile çekiştirile zamanla uzayan etek.
özellikle liseli güzel bacaklı genç kızlar giydiğinde erkeklerin aklını başından alan bir etek türü...
bu aralar altına tayt ile giyilen boyu kısaltılmış etek türüdür.
kızlara pek bi yakışan giysi.
pileli olanları apayrı bir konudur...
liselerde uzun eteklerin kısaltılmış haline de denir.
popo üstü etekle diz üstü eteğin arasındaki boyutlara sahip etek türü.
Taşıma yada taşıyamama durumuna göre seksi yada aşufte terimlerini düşündüren kıyafettir.
feminen farkındalığa sahip, güzel bacaklı bi kadın tarafından giyildiğinde güzel olan giysi!
giydikten sonra çekiştirilmemesi gerekir, güzelliği yukarıdadır çünkü *.
kadın modasının en önemli ürünüdür. neler geldi geçti neler gelip geçecek ama hiçbiri kadını mini etek kadar seksi gösteremeyecek.
neden sıfatının mini olduğu konusunda hiç bir fikrim olmayan etek türü. Hani kısa demek varken. En azından minik denebilirmiş, daha türkçe .
60'larda hayatımıza dahil olan, o günden bugüne modası hiç geçmeyen giysi. mucidi ise ünlü bir tasarımcı değil, kendi halinde bir terzi olan andre courreges'tir.
(bkz: fetişizm)
toplumda nedense başörtüsü ile zıt olan nesne olarak kabul edilmiş giysi türü ..

okullarda ve resmi kurumlarda filan başörtüsü meselesini savunanlar genelde ; - ya isteyen başörtüsünü de taksın,isteyen mini eteğini de giysin.niye yasaklıyorlar ki ? .. diyerek yaklaşır .

yine aynı mekanlarda başörtüsü meselesine karşı olanlar ise genelde ; - ya ahlak meselesinden dolayı mini eteği nasıl yasaklıyolar,başörtüde rejime istinaden yasaklanmalıdır .. diyerek yaklaşır ..

sonuç olarak halk ağzında başörtüsü X mini etek kalmıştır ..
* kadın görünce içi giden abazanların insanı kadınlığından tiksindiren bakışlarına tahammül etmemek için giyilemeyendir. hadi mini etekten de geçtim gittim; dizleri örten bol bir etek giydiğimiz zaman bile bacaklara kilitlenen sapık heriflere ne demeli? ulan alt tarafı iki bacak yahu. sende de var bende de var, herkeste var işte...

hoş, vitrin mankeniyle sevisen erkek haberleri çıkan bir toplumda kadınların mini etek giymeleri ne kadar hayırlı ve haklı bir iştir; orası da tartışılır.

sıcak falan bir yana, kadın pantolonlarını icat edenden de allah razı olsun. ah bir de erkeklerde göte kilitlenme olmasa...

peşinen edit: tam da üstüne alınan yazarlara ithafen yazılmıştır.
(bkz: eksik etek)
"kendimi güzel/farklı hissetmek için giyiyorum" yalanı ile masumiyet yüklenen iktisata gidilmiş yarı mamülden meydana gelmiş mamül. malzemeden çalmışlar işte.

bunun üstüne "gayet doğal ne var ki?", "mini etek sadece bir elbisedir ve giyilir işte. sadece bu kadar", "senin azgınlığından banane", "azmışsın, azıtmışsın sen kardeşim" türü savunmalar gerçekleştirililebilir. yahu arkadaşım beni etkiliyor anlasana. dur lan hiçbir erkeğin söyleyemeyeceği bir jargonla ifade edeyim-daha önce söylediğim gibi testislerni akvaryuma atmış erkekler müstesna-: ben o eteğin altındaki bacaklarla, dur...sadece etek de değil tüm dekolte giyim tarzı beni çileden çıkarıyor, galeyana geliyorum, heyecanlanıyorum, böyle kodlanmışım, fıtratım buna müsait, üstünüze atlayarak eteğinizi, üstünüzü başınızı paramparça etmek istiyorum. hrrraaaaagggggoooooorrrraagggghhhh! öhöm...

salyalı edit:
maksi minisi de varmış, tutmayın...gadanallaaaaaah!!!
..
maalesef hakkında rahmetli dedem tarafından garip bir şekilde fazlaca gençlik hikayeleri duyduğum fakat sonradan arastirinca onun zamanında şimdikinden çok daha moda olduğunu gördüğüm ve bu sayede dumur olduğum ıvır zıvır..
kızlar genelde konuyla ilgili muhatap olmak istemezler yada masum gerekçeler sayarlar fakat kız arkadasınızın yanında mini etekli bir kıza bakarsanız olayın iç yüzünü daha iyi anlarsınız..
üç'e ayrılan eteğin ikinci grubudur. (maksi - mini - midi)

mini etek: diz üstü hizasında biten, dar, bol, pilili, yırtmaçlı, a pilili, volanlı gibi modelleri olan eteklerdir. yüksek belli olanları zarif, düşük belli olanları bacakları olduğundan kısa gösterir. günlük yaşamda kullanılabilicek şekilde insan hareketleri göz önüne alınarak tasarlanırlar.

maksi mini etek: kalçanın hemen altında biten eteklerdir. mini etekle aynı modellere sahiptir, pilili olanlar yürüdükçe giyenin iç çamaşırını gösterir. günlük yaşam şartlarına göre değil, aslında az hareket edilecek davetlerde veya sanatçılar tarafından sahnede vb. giyilmek üzere tasarlanmışlardır.
(bkz: #2337416@/sara nobetcisi)
kimine göre; "emperyalist ahlak düşmanlarının, erkeklerinin şehvetlerini arttırmak için buldukları bir giysi türüdür"

bu kişiler, mini etekli bir kız görünce, birileri gibi "aferin, çok yakışmış, çok harika olmuş" diyebilenlerden olmadıklarını, böyle bir şeyin fıtratlarına aykırı olduğunu düşünür ve söylerler.

onlara göre; "hiç bir kız bacaklarını görmek için mini etek giymez, mini etek giyen bir kız dikkat çekmek ister, bulantılı hayatında, birilerinin kendisinden konuşmasını ister"

doğrudur. hiçbir kız kendi bacaklarını görmek için mini etek giymez. alımlı bacaklara sahip olduğunu düşünür ve bunu başkalarının da görmesini ister. ilgi çekmek ister, beğenilmek ister.

peki bunları hangimiz istemeyiz? bir erkek neden tıraş olur? yüzündeki kıvrımları görmek için değil herhalde... saçlarını kestirmesinin sebebi şekilli favori görme ihtiyacından mıdır acep? kılığa kıyafete niye bunca para harcarız? neden bazılarımız vücut geliştirme salonlarında onca vakit geçirir?

bütün bu soruların cevapları çok basittir. hepimiz ilgi çekmek, beğenilmek isteriz. doğanın bize biçtiği role uygun olarak kimimiz mini etek giyer, kimimiz takım elbise. kimimizin güçlü kasları vardır, kimimizin düzgün bacakları.

ama kaslı bir vücudumuz da olsa, düzgün bacaklarımız da; topluma karşı olmasa da, en azından kendimize karşı dürüst olmalıyız. ve güzele güzel diyebilmeliyiz. bizim olmasa da...
güzele yakışır. hem de çok yakışır...