bugün

şiddetli bir baş ağrısı krizidir.ayrıca uludağ sözlüğün değerli yazarlarından biri olacağına inandığım kişinin nick'idir.Hoşgelmiştir.
moderasyonla kafayı bozmuşları tespit etmek yerine işini doğru yapması gerekenlerin ,adına açılmış başlığa teşrifiyle gayet eğlenmiş ve pis pis sırıtmış insandır,ayrıca moderasyonla kafayı bozduğu falan yoktur gayet memnundur istisnalar kuduradursun kaide gayet iyi çalışmaktadır diyen yeni yazardır
güney be güneybatıdan rüzgar esmesi sonucu riski artan hastalık.
beyinin zarında meydana gelen bir iltihap sonucunda sağ yada sol lopta ağrı krizlerine yol açan,kişiyi somut dünyadan soyutlayan,insanı insanlığından çıkaran hastalıktır.tedavisi şu an için imkanlı olmayan bir hastalıktır aynı zamanda *
(bkz: yaşayan bilir)
an itibariyle beni ağrıdan öldüren şiddetli baş ağrısı. ışık ve sese tahammül edemezsiniz, bitkisel hayata girmiş gibi olursunuz, hatta ölsem de bu ağrıdan kurtulsam diye de düşünebilirsiniz. bu gibi durumlarda en iyisi amigran * içip yatıp uyumak. bide eğer vicdanınız varsa, migreni tutan bir insanı rahat bırakın, çünkü emin olun susmuş ve gitmiş haliniz sizi daha değerli kılacaktır.
ya sevdiğim her kadında olmalı mı dediğim, gerçekten ilaçları da bi boka benzemeyen modern dönem hastalıklarından sadece biri. erken teşhis, tanı-tedavinin önemini çekilen acıların ileride çok daha feci olduğunu hatırlatarak tekrar vurgulayabileceğimiz lanet dert! *
hiç bir şekilde geçmeyen asi ağrı.kendi isterse geçiyor yoksa ebediyete kadar ağrıyor. iğrenç bi'şi.
bazı yiyecekler tarafından **** , stres ve uykusuzluk ile tetiklenen dayanılmaz baş ağrısı.
bazı ilaçların * ağrıyı azaltmadığı aksine çok sık içildiğinde * ağrıyı tetiklediği de ayrı bir gerçektir.
dün gece beni uyutmayan ve hala uyutmamaya devam eden öldürücü etkiye sahip baş ağrısı.. ışıkLı ortamlarda fazLa doLaşıLmaması gerekir.. bu ağrı kimi zaman o kadar şiddetLenir ki gözünüz seyirmeye başLar..
bağ ağrısının bir büyük versiyonu, insana cehennem hayatı yaşatmaya and içmiş, lanet olası ağrı.
(bkz: excedrin migraine)
dunyanin en boktan agrisi. migren ataklari geciren bir insan nobetin gelecegi zamani 2 3 gun oncesinden hisseder. deride hassaslik, gozleri cevirirken acayip bir rahatsizlik vardir. tarifini etmeye kelimelerin yetmedigi bir huzursuzluk ve sinir kaplar insanin icini. ozellikle isiga (ve hatta sese karsi) asiri bir duyarlilik gelir. eger bu donemde akillilik edip apranax, novalgin vs..depolarsaniz bunyeye buyuk ihtimalle nobetiniz rahat gececektir. ama 'yok baba ben turkum bisey olmaz, birazdan gecer zati' zihniyeti icerisindeyseniz boku yiyeceksiniz demektir. nobete 1 gun kala artik gozleriniz oraya buraya her cevirisinizde igrenc bir kusma istegi ve sinir harbi icersinde boguluyorsunuzdur. en ufak bir isik sizintisina ana avrat kufur edecek kivama gelmissinizdir. artik bu zamandan sonra zaten ilac almaniz kesinlesmistir. ilac bulamamis ya da migren basiniza ilk defa geldigi icin fazla sallamamis olabilirsiniz, eger durum bu ise direk hastanenin acil servisine kendinizi birakin derim, ya da gidin bayilana kadar kafanizi duvarlara carpin. bayildiktan sonra da annenize soyleyin o hala kafaniza biseyler cakmaya devam etsin. 'hele bi kus rahatlarsin' diyenlere kulak asmayin, zaten eninde sonunda kusarsin belki kusma esnasinda cok hafif bir rahatlik gelebilir ama unutma en cok 5 dakika sonra daha beter bir sekilde beynin zonklamaya devam edecektir. artik insanliktan cikmis, karanlik odanin adami olmussundur.nobetten sonra gidip tartildiginda en az bir iki kilo vermis oldugunu gorursun. ayrica excedrin, tylenol gibi asetaminofen icerikli normal agrilari geciren ilaclarin tarafimdan migrene bir skim yaramadigi gozlemlenmistir.
nereden ne zaman geleceği ve tedavisi belirsiz sinsi hastalık. kusma ve başağrısı ile anlaşılandır.
normal tıbbın kesinlikle geçiremediği ancak sibelium, zomig, neramig veya apranax forte gibi ilaçlar suretiyle bünyede geçici olarak rahatlamış hissi uyandıran yoğun başağrısı hastalığıdır. Kalıtsaldır, 3 nesil takibince çıkma olasılığı yüzde yetmişlerde seyreder; sebebi beynin sağ ve sol loblarına giden yoldaki damarlara gereğinden az veya çok kan dolması neticesinde işbu damarların düzensiz bir şekilde genişleyip daralmasıdır. Belirtileri genellikle 3,4 gün evvelden hissedilir, geçici çözüm için yapılması gereken şey uyumak uyumak ve uyumaktır, ilaçlar kesinlikle geçici bile olsa çözüm olmayıp, sorun loblardan yani hassas bölgelerden kaynaklandığı için, ilacın devamlı kullanımında vücudun tepki vermeme süresi diğer hastalıklara oranla inanılmaz şekilde kısadır. Ekstra olarak, güneş ve sesli ortamlardan kaçınılmalı, sigara, kahve vb.. uzak durulmalıdır.
ilginç olmakla beraber genel kanı şudur ki, beynin salgiladığı insanda mutluluk uyandıran endorfinin kesilmesi migrenin direk tetikleyicilerinden biridir; yani mutsuzluk, stres, huzursuzluk gibi etkenler migrenin oluşumu için birebirdir. , çözümü gene de olup; bunun yolu alternatif tıptan geçer. (bkz: kendimden biliyorum)
Geçmasi için yapılması gereken belki de tek şey her ne kadar doktorlar ve bilim dünyası reddetse de, düzenli bir biçimde ve en az bir senelik bir period dahilinde aktif olarak zikir yapmak ve bu süre boyunca ''kesinlikle'' sigara veya mayalanmış alkol içmemektir. Bu koşullar uygulandığı takdirde %100 başarı sağlanacağı hem benim kişisel tecrübem hem de bunu uygulayan 4 kişinin üzerinde gördüklerimdir.
saf nane koklamanın iyi geldiği söylenen hastalık.
erkeklerde düşük bir yüzde ile görülen, genellikle yaşla birlikte hafifleyen ve hatta yok olan çıldırtıcı hastalık. kadınlarda da 40-50'li yaşlardan itibaren azalma gösteriyor.

önleyici ağrı kesici en makul çözümü. ama yaşamayan hiç kimse kusturan, mide bulandıran, görmeyi engelleyen bir baş ağrısını tarif edemez. olmaz.
kafayi duvarlara vursaniz bile gecmicek bas agrisi turudur.
içerik bulunamadı.
beyine giden damarların stres, ışık veya ses kaynaklı olarak genişlemesinden dolayı başın ağrımasıdır. çok şiddetli ağrılara neden olan bir durumdur. Bu ağrı başta buz gezdirilerek veya baş bir tülbentle sıkılarak geçirilebilir.
krizin bastırdığı anlarda hayata küsme ve intihar sebebi olabilecek derecede rezil hastalık. tedavisi olmaması ise işin en kötü yönüdür.

(bkz: avmigran)
öncelikle, allah düşmanıma vermesin. kusarak geçtiği rivayet edilir. genelleme yapılabilir mi bilmem ama, tecrübe ile sabittir.
yaşam kalitesini ve yaşama isteğini aşağıya çeken ağrılı depresif bir çeşit hal.

genellikle ırsi olduğu söylenir ve yine genellikle aşırı bunalma, stres gibi durumlarda ortaya çıkar.
duyulara karşı geçici alerji halidir.

erkeklerde ileri yaşlarda yok olduğu görülebilir.
normal baş ağrısından gerek şiddet, gerek sonrasında oluşan mide bulantısı ve kusma olayları ile ayrılan hastalıktır. bir de kimi nöbetler öncesinde aura vardır.

bu hastalık hakkında deneyimlerimden yola çıkarak şunları söyleyebilirim:
Bazı bünyelerde belli bir düzende seyrederken, bazı bünylerde değişken aralıklarla ve şiddetle seyreder. Ayrıca bahsedildiği gibi, mayalanmış alkol bu hastalığı tetikler. Ama şahsım adına, şarap -kırmızı- içildiği dönemlerde kesinlikle migren nöbeti görüldüğünün garantisini verebilirim. tek kesin tespitim budur. Ayrıca gittiğim doktorların bana verdiği zararlılar listesinde ortak olan diğer şeylerden aklımda kalanlar ise midye, biber ve çikolatadır. Bir de her sabah kalkınca klasik müzik dinlemenin, kişiyi rahatlatarak migren tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken stresi kontrol altına alabilme uğraşında önemli bir adım olabileceği doktorlarca verilen bilgilerin içindedir.
genelde başın sağ tarafından başlar ve birisi balyozla kafaya vuruyormuş gibi olur. başı sabit tutmak imkansızdır, derhal bir yastığa konulması lazımdır. geçmesi için sessiz bir ortam, mum ışığı * ve bir adet ağrı kesici ( majezik veya apranax fort) gereklidir. * hemen geçmez bir müddet süründürür.