bugün

(bkz: excedrin migraine)
dunyanin en boktan agrisi. migren ataklari geciren bir insan nobetin gelecegi zamani 2 3 gun oncesinden hisseder. deride hassaslik, gozleri cevirirken acayip bir rahatsizlik vardir. tarifini etmeye kelimelerin yetmedigi bir huzursuzluk ve sinir kaplar insanin icini. ozellikle isiga (ve hatta sese karsi) asiri bir duyarlilik gelir. eger bu donemde akillilik edip apranax, novalgin vs..depolarsaniz bunyeye buyuk ihtimalle nobetiniz rahat gececektir. ama 'yok baba ben turkum bisey olmaz, birazdan gecer zati' zihniyeti icerisindeyseniz boku yiyeceksiniz demektir. nobete 1 gun kala artik gozleriniz oraya buraya her cevirisinizde igrenc bir kusma istegi ve sinir harbi icersinde boguluyorsunuzdur. en ufak bir isik sizintisina ana avrat kufur edecek kivama gelmissinizdir. artik bu zamandan sonra zaten ilac almaniz kesinlesmistir. ilac bulamamis ya da migren basiniza ilk defa geldigi icin fazla sallamamis olabilirsiniz, eger durum bu ise direk hastanenin acil servisine kendinizi birakin derim, ya da gidin bayilana kadar kafanizi duvarlara carpin. bayildiktan sonra da annenize soyleyin o hala kafaniza biseyler cakmaya devam etsin. 'hele bi kus rahatlarsin' diyenlere kulak asmayin, zaten eninde sonunda kusarsin belki kusma esnasinda cok hafif bir rahatlik gelebilir ama unutma en cok 5 dakika sonra daha beter bir sekilde beynin zonklamaya devam edecektir. artik insanliktan cikmis, karanlik odanin adami olmussundur.nobetten sonra gidip tartildiginda en az bir iki kilo vermis oldugunu gorursun. ayrica excedrin, tylenol gibi asetaminofen icerikli normal agrilari geciren ilaclarin tarafimdan migrene bir skim yaramadigi gozlemlenmistir.
nereden ne zaman geleceği ve tedavisi belirsiz sinsi hastalık. kusma ve başağrısı ile anlaşılandır.
normal tıbbın kesinlikle geçiremediği ancak sibelium, zomig, neramig veya apranax forte gibi ilaçlar suretiyle bünyede geçici olarak rahatlamış hissi uyandıran yoğun başağrısı hastalığıdır. Kalıtsaldır, 3 nesil takibince çıkma olasılığı yüzde yetmişlerde seyreder; sebebi beynin sağ ve sol loblarına giden yoldaki damarlara gereğinden az veya çok kan dolması neticesinde işbu damarların düzensiz bir şekilde genişleyip daralmasıdır. Belirtileri genellikle 3,4 gün evvelden hissedilir, geçici çözüm için yapılması gereken şey uyumak uyumak ve uyumaktır, ilaçlar kesinlikle geçici bile olsa çözüm olmayıp, sorun loblardan yani hassas bölgelerden kaynaklandığı için, ilacın devamlı kullanımında vücudun tepki vermeme süresi diğer hastalıklara oranla inanılmaz şekilde kısadır. Ekstra olarak, güneş ve sesli ortamlardan kaçınılmalı, sigara, kahve vb.. uzak durulmalıdır.
ilginç olmakla beraber genel kanı şudur ki, beynin salgiladığı insanda mutluluk uyandıran endorfinin kesilmesi migrenin direk tetikleyicilerinden biridir; yani mutsuzluk, stres, huzursuzluk gibi etkenler migrenin oluşumu için birebirdir. , çözümü gene de olup; bunun yolu alternatif tıptan geçer. (bkz: kendimden biliyorum)
Geçmasi için yapılması gereken belki de tek şey her ne kadar doktorlar ve bilim dünyası reddetse de, düzenli bir biçimde ve en az bir senelik bir period dahilinde aktif olarak zikir yapmak ve bu süre boyunca ''kesinlikle'' sigara veya mayalanmış alkol içmemektir. Bu koşullar uygulandığı takdirde %100 başarı sağlanacağı hem benim kişisel tecrübem hem de bunu uygulayan 4 kişinin üzerinde gördüklerimdir.
saf nane koklamanın iyi geldiği söylenen hastalık.
erkeklerde düşük bir yüzde ile görülen, genellikle yaşla birlikte hafifleyen ve hatta yok olan çıldırtıcı hastalık. kadınlarda da 40-50'li yaşlardan itibaren azalma gösteriyor.

önleyici ağrı kesici en makul çözümü. ama yaşamayan hiç kimse kusturan, mide bulandıran, görmeyi engelleyen bir baş ağrısını tarif edemez. olmaz.
kafayi duvarlara vursaniz bile gecmicek bas agrisi turudur.
nöbetlerinde sadece küfredebildiğim hastalıktır. Allah düşmanıma vermesindir.
beyine giden damarların stres, ışık veya ses kaynaklı olarak genişlemesinden dolayı başın ağrımasıdır. çok şiddetli ağrılara neden olan bir durumdur. Bu ağrı başta buz gezdirilerek veya baş bir tülbentle sıkılarak geçirilebilir.
krizin bastırdığı anlarda hayata küsme ve intihar sebebi olabilecek derecede rezil hastalık. tedavisi olmaması ise işin en kötü yönüdür.

(bkz: avmigran)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.