bugün

Omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği omurgasız hayvanlarda sindirim kanalının bu bölgeye karşılık olan parçası.
sinir sistemiyle pek bir alakadar olan organ. sinir sistemi bozulunca kendini kitleyen, ağrımaya, yanmaya ve dahi diğer sinir bozucu eylemlere giren organ. gıcık organ.
"miğde" şeklinde yazan akıllılar da mevcuttur.
ağrıyan şeydir.
güvelerde bulunmayan organ.
büyük miktarda yiyeceğin geçici olarak depolandığı bir organ..
Rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır.

Midenin 3 ana bölümü vardır: 1-Fundus, 2- Korpus(gövde) ve 3-Antrum(midenin son bölümü).

Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince barsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse ,azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak barsağına (Duodenum) geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1.5 saati bulmaktadır.

Mide salgı yapan bir organdır. iç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir: sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör (B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır). Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.
yoğun üzüntü halinde acının odaklandığı organ.
midesinde sorun olan kişilerin yaşama sevincini; ağrı, yanma, öğürme ve sonunda kusma olarak alan organdır.
insan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır. olmadı kendi kendini sindirir. kötü bir şey tabi.
mide hastalarının 'aldırtmak' istediği organdır. yanması, ağrısı tuttumu insanın ağzına eder.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.