1. 1.
  mevlana celaleddin-i rumi'ye tabi olanlarin tesis etmis oldugu tarikat.
  mevlana'dan sonraki* seyh olan sultan veled zamaninda tarikat olarak olusmustur.
  bekri ve hafi zikir yapilan bir tarikattir.
  (bkz: semah)
  1 ... child
 2. 2.
  mevlana celaleddin-i rumi tarafından değil, oğlu sultan veledve sonrasının, celaleddin-i rum-i nin yaşam ve ibadet şekli örnek alınarak kurduğu tarikat. mevlana nın kendisi hiç bir tarikata veya sabit öğretilere bağlı değildir. ancak onun tarzı kendisinden sonra tarikatlaştırılmıştır. örneğin mevlana ya göre musiki de bir ibadet aracı olabilir, bunu örnek alan mevleviler de musiki ile ibadet ederler - hatta mevlana nın ustalıkla üflediği ney sazına islam dünyasında kutsal bir değer yükleyen de yine bu sayede mevlana ve mevleviler olmuştur. bugün konya daki mevlana müze si ziyaret edilirse, orada bir camekanda ney, tambur, kudümgibi mevlevilerin ünlü sazları sergilenmektedir. yine mevlana nın bir ibadet şekli olan semah, kendisinden sonra oluşan mevlevilik tarikatı nda da aynen uygulanmıştır.
  mevlevi tarikatı nın başına postniş denir.
  ayrıca mevlevilik, bektaşilik ile çok benzeşir. aralarında, sadece ayrıntıda yer alan bazı farklılıklar vardır.
  4 ... suzergecer
 3. 3.
  bu tarikatin inanclarini benimsemis kimseye celebi denilirdi. osmanli padisahlarindan bazilari da bu tarikata bagli kimselerdi. bunlarin en bilineni celebi mehmet de denilen padisah 1. mehmet'tir. sazli, sozlu, raksli sapkin bir tarikatti. ulu basbug ataturk bu sapik tarikati tekke ve zaviyelrin kapatilmasi kanunuyla bu topraklardan surmussse de irk, soy ve din dusmanlari tarafindan yeniden hortlatilmistir.
  1 -7 ... migfer
 4. 4.
  hz. mevlana tarafından kurulan kökleri kübreviliğe dayanan ve de sultan veled tarafından günümüzde de uygulanan kimi şekiller kazanan tasavvuf yoludur.

  mevlana arapça efendimiz demek olduğu gibi mevlevilik de tam bir efendilik yoludur. mevlevilerdeki her hareketin her sözün ince ve edebi bir anlamı vardır.

  mevleviliğin bu edebi güzelliği pek çok alanda zuhur etmiştir. mevlevilik yolunda ilerleyen bir kişi(ki bu kişi durumuna göre önce muhip, sonra nevniyaz, can, dede gibi isimler alırdı.) mutlaka bir sanat alanında da kendini geliştirirdi. bunun etkisiyle günümüze kadar gelen harika eserler ortaya çıktı.

  mevlevilik üzerine konuşulmak istense saatlerce dil dökmek, yazı halinde anlatmak istense ciltlerce kitap yazmak gerekir. ancak burda mevleviliğin kimi güzelliklerini daha aktaralım:

  mevlevilik her zaman devletle ve milletle iç içe ve barışık durumda olmuş bir tarikattır. ne osmanlı döneminde ne kurtuluş savaşı zamanında ayrılıkçı faliyetlerle ilgisi olmamıştır. aksine hem birinci dünya harbi hem de kurtuluş savaşı sırasında ellerinden gelen çabayı sarf etmişlerdir.

  konya dergahı son postnişini olan abdülhalim çelebi(ki çelebilik mevlevilikte genellikle mevlana soyundan gelenlere verilen bir ünvandır) , millî mücadeleye destek vermiş, Konya mebusu olmuş ve 1. Devre T.B.M.M. reis vekilliğine seçilmiştir. Kurtuluş savaşı sırasında Meclis çatısı altında görevini sürdüren Abdülhalim Çelebi'nin bu hizmetleri unutulmamış ve 21 Ekim 1923'de kendisine yeşil şeritli istiklâl Madalyası verilmiştir.
  Tekke ve Zaviye kanunu çıkmadan, Gazi Mustafa Kemal Paşa ile konuşmalar yapmış ve onun da onayını alarak, oğlu Mehmed Bakır Çelebi'yi, Halep Mevlevîhanesi'ne şeyh olarak tayin etmiştir.

  mevleviliğin bu topraklara olan hizmeti hiç unutulmamıştır. ve bu yüzden her sene devlet kendi eliyle şeb-i arus törenlerini düzenlemektedir. her ayin bitiminde postnişin dua ederken "devamı türkiye cumhuriyeti" kısmını eklemekte binlerce insan hep beraber "amin" demektedir.

  peki devletimizin kurucusu atatürk'ümüz mevlana ile ilgili ne demiştir:

  "Ne zaman bu şehre gelecek olursam, Mevlana'nın Ruhaniyeti bütün benliğimi sarar. O çok büyük bir Dahi, devirleri aşan bir Teceddüt aşığıdır.

  Mevlana, Müslümanlığı Türk Ruhuna intibak ettiren büyük bir Reformatördür. Müslümanlık aslında geniş manasiyle müsamahalı ve modern bir dindir.

  Mevlevilik ise Türk ananesinin Müslümanlığa nüfus örneğidir.

  ilahi bir musikinin ahengi içerisinde dönerek, Allah'a yaklaşma fikri, Türk dehasının, ileri görüş ve düşüncenin tabii bir ifadesidir."

  atatürk mevlanaya olan sevgisiyle mevlana türbesini müzeye çevirterek devlet eliyle korumaya aldırtmıştır.

  mevlana ve mevlevilik günümüzde de yaşamaktadır. devlete, millete ve dine hizmet etmeye devam etmektedir. böyle olmasa mevlana müzesi türkiyenin en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olmazdı( ve daha nice örnek...). ne gariptir ki bu güzelliğe dil uzantanların pek çoğu belirttiğimiz konularda hiçbir emek sarf ettememiş lafla peynir gemisi yüzdürerek vatan millet sakarya diyen insanlardır.

  onları da öyle mazur görelim:

  olgunun halinden anlar mı hiç ham
  söz uzar kısa kesmek gerektir vesselam.

  evet azıcık bir şey yazmak istesek yine bu kadar uzar bu konu.

  konuyala ilgili başka bilgiler için: http://www.mevlana.com/mevlana_dosyalar/ataturk.htm
  5 ... the gadani alirim man
 5. 5.
  mevleviliğin temel ilkeleri:
  1- insanlığa hizmet etmek,
  2- bşkalarına her zaman iyi ve güzel davranışın örneği olmak,
  3- mesnevi oukmak ve mutasavvıf olmak,
  4- aklı iyi kullanmak, hikmet sahibi olmak,
  5- dindar olmak,
  6- içini her zaman temiz tutmak,
  7- mevlana'yı pir tutmak,
  8- mevlana'nın yolundan ayrılmamak,
  9- tanrı'dan, hz. muhammed'den sonra mevlana'ya bağlanmak ona gönülden inanmak,
  10- bilim edinmek, bilgili olmak,
  11- alçakgönüllü, sabırlı, gülen yüzlü ve nazik olmak,
  12- maddi ve manevi bakımdan temiz olmaktır.
  3 ... ece kscg
 6. 6.
  mevlana nın oğlu sultan veled in sistemleştirdiği tarikat. kendine özgü bir eğitim anlayışı ve yaşam biçimi vardır.

  (bkz: çile)

  (bkz: mevlevihane)
  2 ... lefter bartu de souza
 7. 7.
  huzur bulabilmektir. işler nekadar içinden çıkılmaz boyutta olsa da, tünelin sonunda görülen ışıktır, dayanabilirliktir, sufilik hoşgörüdür..
  ... domine deus adiuva me
 8. 8.
  Allah nasip ederse ilerde üyesi olmayı istediğim tasavvuf tarikatı. Hz. Mevlana'nın oğlu tarafından kurulmuştur, temelinde Hz.Mevlana'nın düşünceleri vardır.
  -2 ... robertlangdon
 9. 9.
  eğer tarikatları arabalara benzetirsek, mevlevilik rolls royce'dir.
  tarikatların en asili ve en yücesidir.
  -1 ... arbutus unedo
 10. 10.
  bilinenin aksine mevlevilik tarikatı hz. mevlana tarafından kurulmuşmamıştır bunu belirtmek gafilin ahmaklığından öte bir tutum değildir.

  mevlevilik tarikatı (bkz: sultan veled) tarafından kurulmuştur, hz mevlananın dünya görüşünü, felsefesini kendine temel alır ayrıca tarikat mensuplarıda oruç tutar, namaz kılar, fazladan sema eder (bkz: sema etmek) bilinenin aksine bir raks değildir yahut ibadette değildir: sema etmek hz. mevlananın felsefesin yanlızca sembolik bir ifadesidir buna farklı bir anlam yüklemek küfürdür, haramdır.
  ... oldummevlanagibi