1. 1.
  organizmanın belli bir yerindeki hastalığın başka yere sıçraması. kanser vakaları buna en iyi örnektir.
  jean baudrillard, sanata uyarlayıp "nerede bi tıkanma varsa orada metastaz vardır." demiştir.
  9 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  kanser öldürmez metastaz öldürür diye bir deyimi vardır.
  1 -1 ... kacak kelebek
 3. 3.
  belli bir dokuda türeyen kanser hücresinin , paketcikler halinde diğer dokulara sıçrayıp o dokuda , kendi geldikleri ve de ait oldukları dokunun ozelliklerine yakın olarak oluşturdukları kanser dokusu.gerekli tedavi olunmadığında organları sarar ve yavaş bir ölüm bekler sizi.
  ... balta
 4. 4.
  kanser hücrelerinin vücudun bi kısmından başka bi kısmına geçmesi! kanserin ölüme hızlı yoldan sebep olmasının başlıca nedenidir! tedavisinde hastalığın cinsine göre kemoterapi ve radyoterapi uygulanır fakat prognozu pek iç açıcı değildir! metastaz yapmış kanserin tamamen iyileşmesi çok zordur! metastaz sonucu vücuda dağılan kanser hücreleri olur olmaz yerlerde kanserli dokunun büyümesini sağlayarak o yerdeki doku ve organın işlevini bozar ve sonuçta ölüme neden olur!
  ... little girl in bloom
 5. 5.
  malign (kotu huylu) tumoru, benign (iyi huylu) olanlardan ayirmada kullanilan anahtar noktalardan biri malign tumorun metastaz yapmasidir. tani aninda malign tumorlerin %30 unda tespit edilen metastaz, %20 sinde gizli metastaz vardir.
  (bkz: finallere calisan yazarlarin girdigi entryler)
  ... nuttien
 6. 6.
  özellikle kanserli hücrelerin, bulunduğu bölgeden diğer organlara atlaması.
  ... faidelibilgi
 7. 7.
  hematojen, lenfatik, komşuluk vb. yollarla yayılımı olur.
  1 ... zafirlukast
 8. 8.
  belli bir dokuda türeyen kanser hücresinin , paketcikler halinde diğer dokulara sıçrayıp o dokuda , kendi geldikleri ve de ait oldukları dokunun ozelliklerine yakın olarak oluşturdukları kanser dokusu.
  1 ... fidelcastro
 9. 9.
  tümörlerin evrelenmesinde de çok önemli bir kriterdir. mesela akciğer ca eğer metaztaz yapmışsa diğer kriterler göz önüne alınmadan direkt evre 4 olarak isimlendirilir.
  ... of anam nalan
 10. 10.
  kanser hücreleri lenf düğümlerine ve dokulara ulaşmıştır, dördüncü evredir.
  ... sorella