1. 1.
  memur olma, devlet bünyesinde çalışma, memurluk.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  ilk önce siyasi bir baglantı, daha sonra kaytarmaya elverişli bir bunyeye ihtiyac duyulan meslek

  not : sozum geneledir, elbette ki torpilsiz memur olmuş, ve cok iyi calısan insanlar vardır
  1 ... dopdop
 3. 3.
  (bkz: kpss)
  ... khutuck
 4. 4.
  Kuyucaklı yusuf romanında güzel bir anlatımı var.

  --spoiler--
  Salâhattin Bey yolda kendi kendine söyleniyormuş gibi:

  "Bu iş sana göre değil ama, ne yapalım?" dedi. "Biliyorum,canın sıkılacak, fakat insan yavaş yavaş alışır. Gördün ya, kimsenin bir iş yaptığı yok. Mesele o odanın içinde beş on saat oturuvermekte... Lüzumsuz gibi görünür ama, bunsuz da dünya dönmüyor. Öyle ya, herhalde böyle boş oturmanın da bir hikmeti var. Bir bakarsın, hükümetteki işlerin hepsini eli kalem tutan iki kişi bile çevirir dersin. Lakin o kalabalık olmasa âlem birbirine girer. Mesele memurların yaptığı işte değil, onların mevcut olmasında. Şimdi sen o tozlu odada oturdukça kendi kendine: "Benim burada ne lüzumum var?" diyeceksin! Yanlış!.. Mademki sen bir kere hükümet kapısından içeri adımını attın, artık lüzumlusun. Sen olmasan muhakkak bir yerde bir aksaklık çıkar... Bunları işkembeden atıyorum sanma, bir zamanlar ben de başka türlü düşünüyordum; her şeyi aklımla halletmeye kalkıyordum. Fakat artık dünyada bir tek şeye inanıyorum: O da tecrübe. Sana söylediğim şeyleri otuz seneye yaklaşan bir hayat bana öğretti. Sen de yavaş yavaş yola gelirsin. Benim şurada üç günlük ömrüm kaldı; aklında bulunsun diye bunları söylüyorum. Hayattan fazla şeyler bekleme. Dünyada her felaketin içinden en az zararla sıyrılmanın yolu hayata uymak, muhite uymak, hiç sivrilmemektir.
  --spoiler--
  1 ... zamani geldigi zaman
 5. 5.
  (bkz: memur olmak)

  aynı şey.
  ... templeton peck
 6. 6.
  (bkz: 657)
  ... royal martin
 7. 7.
  işi bırakacağım bu başlıklar yüzünden.
  ... hani simdi biz
 8. 8.
  ömür boyu ufakçılıktır. ha şu var küçük bir ilde yaşıyorsanız iyidir.
  ... zubdeialem
 9. 9.
  sağlıklı bir insan olmanın gerektirdiği akıl/mantık-duygu dengesinin, zararlı bir şekilde akıl/mantık tarafı lehine bozulduğu farklı bir negatif varoluştur.

  denge bozulduktan sonra olaylara, kişilere, teorilere bakış açısı ve düşünceler sadece akıl ve mantık ölçüsüyle ele alınır.

  bu da zaman içinde memurların çoğunda stres, gerilim, sıkıntı, gizli depresyon gibi psikolojik arazlara yol açar.

  bu sebeple yani her şeyde mantıkilik ve makuliyet arandığı ve denge sağlayıcı olumlu duygusallık görmezden gelinip göz ardı edildiği için memurların çoğu gizli mutsuzdur.
  -1 ... tenay
 10. 10.
  sadece bir iş değil, insanın tüm yaşamını ve psikolojisini etkileyen ve de çoğunlukla olumsuz etkileyen adeta paralel bir varoluş biçimidir. ki bu yazdığımı uzun süre memurluk yapan arkadaşlar daha iyi anlayacaktır.

  memurluk, memuriyetin doğal olmayan, bazen uygulanamaz ve ancak mantığın devre dışı bırakılmasıyla kabul edilebilecek kurallarıyla, normal hayatın alışılagelen doğal davranışlarının çatıştığı ve bir türlü anlaşamadığı bir iş daha doğrusu bir varoluştur.

  memuriyet, insanı sadece çalıştığı sürece değil çoğunlukla emeklilikten sonra da negatif etkilemeye devam eden bir kanıksanmadır.

  bundan yıllar önce emekli olmuş eski bir memur çalışanımızın çalıştığımız kurum için; " burası bizi amma etkilemiş, gece rüyalarıma bile giriyor bu kurum" sözü bunun canlı delilidir.

  yine kurumumuzdan emekli olan bir çalışanın emeklilikten sonra, mecburiyetten bir gün yine daireye gelip işyerine hiç girmeden kapıdan işini halletmek için arkadaşlardan birine ricada bulunması, bazıların artık hiç ziyarete gelmemesi, gelenlerin işyerine ve bazı çalışanlara karşı kendilerini ilginç bir şekilde soyutladıkları, konuşmayıp hatta bakmaması da gözlemlerim doğruluğunu kanıtlar nitelikte örnekler.

  bunların nedeni de; emekli memurun uzun yıllar süren memuriyet hayatı sonucu darbe alıp, bozulan içsel dengesini, bu denge yeniden elde dildiğinde koruma çabasıdır.
  ... tenay