1. 14.
  33 yaşında aklımı başıma alıp tam tamına 11 seneden sonra ücretsiz izin alıp dondurduğum bağlılık.

  zincirlerimden kurtuldum diyebilirim sözlük...
  2 ... torunusamil
 2. 13.
  küçük ve büyük beklentilerin insanı. küçük beklenti mesainin bitmesi, büyük beklenti emeklilik.

  tabii nimet arzık o kendine has uslübuyla çok daha güzel ifade etmişti. ama onun ifadesi tam aklımda değil. böylece idare edebilirsiniz.

  bu memuriyete ilişkin 19. yüzyıldan günümüze kadar türkiye aydınının bakışında çok ilginç bir izlek buldum. üzerinde düşünme aşamasındayım henüz.
  1 -2 ... ustume sinmisligin var
 3. 12.
  Malesef türkiyede çoğu kişinin hayalidir
  Bunu yabancı birine söylediğim zaman çok şaşırmıştı.
  3 ... kelagerm
 4. 11.
  erhan bener anlatılarının ayrılmaz bir parçasıdır.
  ... james sunderland
 5. 10.
  sadece bir iş değil, insanın tüm yaşamını ve psikolojisini etkileyen ve de çoğunlukla olumsuz etkileyen adeta paralel bir varoluş biçimidir. ki bu yazdığımı uzun süre memurluk yapan arkadaşlar daha iyi anlayacaktır.

  memurluk, memuriyetin doğal olmayan, bazen uygulanamaz ve ancak mantığın devre dışı bırakılmasıyla kabul edilebilecek kurallarıyla, normal hayatın alışılagelen doğal davranışlarının çatıştığı ve bir türlü anlaşamadığı bir iş daha doğrusu bir varoluştur.

  memuriyet, insanı sadece çalıştığı sürece değil çoğunlukla emeklilikten sonra da negatif etkilemeye devam eden bir kanıksanmadır.

  bundan yıllar önce emekli olmuş eski bir memur çalışanımızın çalıştığımız kurum için; " burası bizi amma etkilemiş, gece rüyalarıma bile giriyor bu kurum" sözü bunun canlı delilidir.

  yine kurumumuzdan emekli olan bir çalışanın emeklilikten sonra, mecburiyetten bir gün yine daireye gelip işyerine hiç girmeden kapıdan işini halletmek için arkadaşlardan birine ricada bulunması, bazıların artık hiç ziyarete gelmemesi, gelenlerin işyerine ve bazı çalışanlara karşı kendilerini ilginç bir şekilde soyutladıkları, konuşmayıp hatta bakmaması da gözlemlerim doğruluğunu kanıtlar nitelikte örnekler.

  bunların nedeni de; emekli memurun uzun yıllar süren memuriyet hayatı sonucu darbe alıp, bozulan içsel dengesini, bu denge yeniden elde dildiğinde koruma çabasıdır.
  ... tenay
 6. 9.
  sağlıklı bir insan olmanın gerektirdiği akıl/mantık-duygu dengesinin, zararlı bir şekilde akıl/mantık tarafı lehine bozulduğu farklı bir negatif varoluştur.

  denge bozulduktan sonra olaylara, kişilere, teorilere bakış açısı ve düşünceler sadece akıl ve mantık ölçüsüyle ele alınır.

  bu da zaman içinde memurların çoğunda stres, gerilim, sıkıntı, gizli depresyon gibi psikolojik arazlara yol açar.

  bu sebeple yani her şeyde mantıkilik ve makuliyet arandığı ve denge sağlayıcı olumlu duygusallık görmezden gelinip göz ardı edildiği için memurların çoğu gizli mutsuzdur.
  -1 ... tenay
 7. 8.
  ömür boyu ufakçılıktır. ha şu var küçük bir ilde yaşıyorsanız iyidir.
  ... zubdeialem
 8. 7.
  işi bırakacağım bu başlıklar yüzünden.
  ... hani simdi biz
 9. 6.
  (bkz: 657)
  ... royal martin
 10. 5.
  (bkz: memur olmak)

  aynı şey.
  ... templeton peck