bugün

insan olduğunu hatırla, ölümlü olduğunu hatırla anlamına gelen latince söz.
ölmeyi hatırlatır. bir de burdan bakın (bkz: valar morghulis)
Carpe diem' sözüyle aynı anlama gelen latince bi' sözdür.
en sevmediğim latince sözlerden biri.

bir de bunu dövme yaptıranlar var ki aman aman.

şimdi diyeceksiniz neden sevmiyorsun? hoş belki de demeyeceksiniz ama ben yine de anlatmaya geldim.

şimdi dünyaya bi kere geldik ve yaşıyoruz ki nerdeyse hiçbirimiz halimizden memnun değiliz, hep bir şeyler eksik, para yok aşk yok sevgi yok vs. ama yine de mutlu olmaya sevinmeye hayatın tadını çıkarmaya çalışıyoruz.

sonra bi el omzuna değiyor ve diyor ki "ölümü hatırla"..

ulan ben ölümü hatırlasam ne hatırlamasam ne? sanki çok mu yaşıyoruz?

Velhasıl kelam umutsuzluğa yer yok hayatımızda, ben de diyorum ki carpe noctem azizim.
kararlar öncesi,kararlar anında ölümlü fani olduğunu hatırlatarak yol gösteren deyiş.

varoluş düsturu.

Memento te hominem esse,memento mori,memento vivere .
gemini syndrome'un ağustosta çıkan 2. albümü.

tracklist:

1. "Anonymous"
2. "Remember We Die"
3. "Zealot"
4. "Gravedigger"
5. "On Point"
6. "La Devastante Veritá"
7. "Sorry Not Sorry"
8. "Eternity"
9. "Alive Inside"
10. "Inception"
11. "Lucido Somnium"
12. "Say Goodnight"
13. "Awaken"
14. "Ordo ab Chao"
15. "Brought To Light"
the x files, 4.sezon 14.bölüm'ün adı. başta çalan enstrümantel müziği bilene çok teşekkür ederim.
hayatın her anı içimizden tekrar etmemiz gereken söylem. manyaklık gibi gelebilirim ama akıl sağlığını koruma konusunda çok ciddi faydaları var.
latincede "ölümü hatırla" anlamına gelen deyiş. bir gün öleceksin, bunu hatırla ve şimdi yaşa. yarın ölsem, yapmadığım için keşke yapsaydım diyeceğim o kadar çok şey var ki. ya da keşke şunu da söyleseydim diyeceğim. ama ölüme rağmen, olması ve olmaması gereken ne çok şey var değil mi?
(bkz: ölümü hatırla)
memento mori,
günümüz türkçesinde ölümü hatırla veya fani olduğunu hatırla gibi anlamlara gelen latince kökenli, insanoğlunun kendine büyük ders çıkarması gereken bir deyiş...
görsel
Ey insan, düşün! Sen alâküllihal öleceksin.

Said Nursi
görsel

Memento Mori, “Öleceğini Hatırla” temalı antik Roma taban mozaiği, Pompeii.

Pompeii'deki bir evin yaz tricliniumunun (yemek odası) zeminine gömülü olan mozaik, alegorik ve sembolik bir biçimde, hayatın geçiciliği ve yaklaşmakta olan ölümün felsefi temasını tasvir eder.

Tekerlek, kader çarkını; kelebek, ruhu; kafatası ise ölümü sembolize eder. Karşıt ve mükemmel dengeleme, sağdaki yoksulluğun (semer, dilencinin sopası ve pelerini) ve soldaki servetin (asa, mor renk ve taç) sembolleridir. Çark döndükçe; zengin olan fakirleşebilir, fakir olansa zenginleşebilir. Aslında, her iki durum da, asla uzakta olmayan ölüm ve ipe bağlı hayatla birlikte belirsizdir. ip koptuğunda, ruh uçar. Ve böylelikle her şey eşitlenir.

Sanatçının kompozisyon elemanlarına daha fazla doğruluk ve karakteristik kazandırmak için farklı renkteki tesseraları kullanma becerisine dikkat çekmek gerekir.

https://www.facebook.com/...9/posts/3529432270428147/
Ölümü hatırla anlamına gelen Latince deyiş.