bugün

placebonun 2006 çıkışlı leziz albumu. brian molko abimiz* yine kendinden beklenen bir performans gerçekleştirmiştir. album de herbir şarkı $ukela oldugu icin onu dinleyin bunu dinleyin demiyecegim fakat yine de meds i tavsiye etmeden gecemicegim. album kapagı yine beklenen marjinalliği yakalamıştır. playlist şu şekilde sıralanır:
1. (bkz: meds)
2. (bkz: infra-red)
3. (bkz: drag)
4. (bkz: space monkey)
5. (bkz: follow the cops back home)
6. (bkz: post blue)
7. (bkz: because i want you)
8. (bkz: blind)
9. (bkz: pierrot the clown)
10. (bkz: broken promise)
11. (bkz: one of a kind)
12. (bkz: in the cold light of the morning)
13. (bkz: song to say goodbye)
5. placebo albümüdür..
albüme ismini veren parçanın sözleri şu şekidedir;

i was alone, falling free
trying my best not to forget
what happened to us
what happened to me
what happened as i let it slip

i was confused by the powers that be
forgetting names and faces
passers by were looking at me
as if they could erase it

baby, did you forget to take your meds? (alison)

i was alone staring over the legde
all manner of joy
all manner of glee
and our one heroic pledge
that would matter to us
that would matter to me
and the consequences
i was confused by the birds and the bees
forgetting if i meant it

sex, and drugs, and complications
and the sex, and the drugs, and the complications (alison and brian)

baby, did you forget to take your meds?
rock n coke 2006 tanıtım filmlerinin müziği olarak kullanılan placebo şarkısıdır
ingiltere disinda tum dunya ulkelerinde ilk klip song to say goodbye a cekilirken ingiltere de cikis olarak because i want you nun secildigi album*
rock'n coke 2006 reklamlariyla piyasaya dusmus, albumle ayni ismi tasiyan placebo parcasi. oysa biz onu kendimize saklayip, tiki nesillerden gizli dinleyerek mutlu mesut yasamayi isterdik.
albüm fotoğrafları müthiş olan en son placebo albümü
bilen bir insanın elinden çıkmış iki çalışma. hem parça hem de klip. özellikle klibin parçaya cuk oturması ve de gerçekten de inanılmaz gözlemlerin bir bir patladığı görsel bir şölen. evet, özendirme ya da benzeri bir durum söz konusu olabilir ancak her şey zaten bir özendirme üstüne kurulu değil mi?

mutluysan neden sorgularsın? neden kurcalarsın altlarını veya sebebini. bu da onun gibi bir şey, onunla mutlusun ama zararlı ya da yasak... seçimler!*
space monkey gibi bir parçalayıcı şarkıyı içinde bulunduran albüm. başarılı da olsa sleeping with ghost albümü kadar iyi değil.
eğlendiren eğlendirirken öğreten öğretirken düşündüren düşündürürken hüzünlendiren albüm.
insanda, dinlerken tepinme * isteği uyandıran şarkılardan biri. klibi ise şahanedir, aladır, izlenesidir.
bir diğer tepinilesi şarkı için;
(bkz: hysteria)*
dinlerken bir şeyler kırıp dökmek, karşına gelen ilk kişiye küfür etmek, sapıtana kadar içmek isteyeceğiniz kırık şarkılardan birisidir. * *
bir gün çok sevdiğin bir sevgilin olur. ama giderek akıl sağlığı bozulur onun. ilaçlara bağımlı yaşar hale gelir. içmezse sapıtır, seni bile tanımaz. sen ağlamamaya çalışarak onu sakinleştirmeye çalışırsın öyle zamanlarda ama başaramazsın...

işte yine öyle bir gün, çıldırmasının ilk izlerini gözlerinde görünce sevdiceğinin, ona dersin ki;

"bebeğim, ilaçlarını almayı mı unuttun?"
ağza takılan süper şarkı. bütün gün ortalıkta and the sex, and the drugs, and the complications diye dolaşıyorsunuz insanlar garip garip bakıyor. *
nakarattaki kızın sesine hayran olduğum placebo şarkısı.
ilk olarak meds klibi denk geldi televizyonda. dedim ki güzelmiş klipte halüler falan hoşuma gitti ne de olsa eskiden beri dinlediğim, sevdiğim grup indireyim dedim. bir iki defa albumu dinledim ilk gözüme çarpan catchy şarkılar meds ile broken promise idi. yalnız bence bu albumle ilgili şöyle bir şey var. albumu dinledikçe açılıyorsunuz. başlarda hiç dikkatimi çekmeyen şarkılara zamanla hasta oldum. yavaş yavaş bir hastalık gibi vucudumu sardı. bir sonraki adımda space monkey deli etti beni. loop a aldım. sonra song to say goodbye beni yanına çekti. girişi bana the cure girişlerini hatırlattı. sonra post blue. işte bu dedim. olamaz böyle bir şey. bu şarkıyı nasıl tarif eder insan? sanki dipsiz bir kuyuya düşüyorum ve kulağımda kulaklık bu şarkıyı dinlemek istiyorum. yere çakılana denk bir kez daha. bir sonraki aşama follow the cops back home. let's spend the night at jimmy shew i'll give you coats and cheap shampoo... bir kez daha yardı beni..sonra diğer şarkılar beni sarmaladı.

evet bir placebo dinleyicisi olarak diğer albumleri de çok seviyorum. ama bence bu album zehirli..zehir yavaş yavaş kana karışıyor. anladığınız zaman ise çoktan iş işten geçiyor. bağımlısı oluyorsunuz. ya bi grup düşünüyorum ütopik bir grup olsun bu. her albumde başarılı, her albumde en az üç-dört hit şarkı. her albumde ayrı duygu her albumde şarkılar sanki ayrı bir yaşam, farklı bir dünya. placebo budur bence. ve özel bir grup ise placebo bu album bu aşamada yapmaları gereken özel bir albumdu ve yaptılar..inanılmaz...
placebo'yu sevme nedenlerinden biridir. tekrar tekrar dinlese de bıkmıyor insan.

(bkz: baby did you forget to take your meds)
tam bir placebo şarkısı. grubu çok iyi anlatıyor bence.
severek dinliyoruz.
içimi deşendir.
(bkz: and the sex and the drugs and the complications)

akla gelen ilk şey olsa gerek.
bir kere dinledikten sonra bağımlılık yapan placebo şarkısıdır.baby did you forget to take your meds?
(bkz: medea)
klasik ötesi placebo şarkısı.
unutulmaz, vazgeçilmez ve hatta yeri doldurulamaz.

"i was alone, falling free"
placebo'nun en iyi çalışmalarından biridir. klibi klasik ''placebo havası''ndadır.

--spoiler--
i was alone, falling free
what happened to us
what happened to me
what happened as i let it slip
--spoiler--
Placebo'nun güzel parçalarından sadece biri.
Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama söyle bir soz barındırır icinde;

And the consequences.
güncel Önemli Başlıklar