1. 1.
  eski yunan çağlarında bilinen en ünlü cadı. cadıların atası.
  1 ... hosgeldin cadisi
 2. 2.
  Yunan mitolojisindeki acıların kadını. Çok güçlü bir büyücüdür. Kral Aeetes'in kızıdır. Golden Fleece peşinde dolanan Argonautlara pek çok yardımı dokunmuştur. Babasından gizli olarak Jason'a kaçmıştır, onlarla birlikte Golden Fleece'i iolcus'a götürmüş, yolda karşılaştıkları envai çeşit zorluğu yenmekte onlara yardım etmiştir. Argo ile yol alırken kızkardeşini kıskançlık yüzünden parçalayarak öldürmüştür. Bu yüzden lanetlenmiş, babası Kral Aeetes'in ablası büyücü Circe'den yardım istemiştir. Binbir türlü entrikalar yaşadıktan sonra çıldırmıştır Medea, bu yüzden çevresindeki herkesi öldürmeye çalışmış ve çoğunda başarı sağlamıştır. Çocuklarını boğarak öldürmesiyle de bilinir.
  1 ... massattack
 3. 3.
  dario fo'nun tek kişilik kadın oyunlarından biridir. medea'da kendisini genç aşığı için terk edip giden, kocasını cezalandırmak için çocuklarını öldüren bir annenin dramı anlatılır.
  1 ... gecesi
 4. 4.
  (bkz: phaedra)
  ... meister writer
 5. 5.
  aşkın, kıskançlığın, intikamın ve ölümün kraliçesi.
  1 ... enuma elis
 6. 6.
  (bkz: medea kompleksi)
  1 ... nunu
 7. 7.
  euripides tragedyası. yunan efsanesi. medea aşık olduğu adam uğruna ülkesini terk edip yunanistan'a yerleşir. çok zaman geçmeden kocası corinthia prensesiyle aldatır medea'yı. ve medea delirir. para ve güç uğruna kendisini terk eden kocasından intikam almak derdindedir medea artık. ve trajik son gelir: medea çocuklarını kendi elleriyle öldürür.
  1 ... gulusunkalirbende
 8. 8.
  Kolkhid kralı Aeites'in kızı. Sihirbaz Kirke'nin yeğeni.
  1 ... thoth
 9. 9.
  muhteşem bir delacroix eseri.

  http://upload.wikimedia.o.../e/ec/Medea_delacroix.jpg
  ... cymbeline
 10. 10.
  güngör dilmen'in "kurban" türkçeleştirdiği europides tragedyası. bu oyunda medea'yı oyunayan karakter zehra'dır. oyun; kocasının, üstüne genç bie kızı kuma getirmeye çalışması sonucu zehra'nın düğün günü iki çocuğunu birden keserek kocasına verdiği cezayı anlatır.
  3 ... laurelin telperion