bugün

Tuttuğu günlükten yukarıda alıntılanan yazısı günümüze ve belki de geleceğe ışık tutacak bir anlam içermektedir. Ama anlayabilene.
günlüğündeki yazısı ülkemizin şuan içinde bulunduğu durumu açık açık betimlemiştir.
george orwell'in 1984ünün yalan olduğunu görecek kadar uzun yaşamış alman din adamı. birinci dünya savaşı'nın denizaltı subayı, weimar cumhuriyeti'nin kurulmasını müteakip ordudan ayrılıp ilahiyat okumaya başlamıştı. otuzların başında nsdap açıkça destek verdiyse de, kısa süre sonra parti ile anlaşmazlığa düştü. 1934 yılında adolf hitler ile görüşen önemli din adamları arasında yer almıştı. ancak verilen emirleri dinlememesi hem işine mâl olmuştu, hem de yasaklı olmasını sağlamıştı. konuşma yasağına rağmen verdiği vaazlarla iktidarın tepkisini çekti ve tutuklandı.
ilk tutukluluk hâli kısa sürdükten sonra serbest bırakılmış ancak uğruna canını koyduğu yolundan şaşmadığı için bir daha tutuklanmış ve dachau toplama kampı'nı boylamıştı.
savaş sonrasında kiliseye dönen isim, almanya'nın silahlanmasına karşı verdiği mücadele ile ünlenmişti. konrad adenauer'e yazdığı bir mektupla, silahlanmayı şiddetle eleştirmişti. 1957 yılında da almanya'nın atom bombası imal etme çabasına verdiği savaşla dikkat çekti. ne yazık ki o ve arkadaşları bir avuçtular ve sadece spd'nin desteği yetmeyecekti.

aynı zamanda itiraf kilisesinin yani almanca adıyla bekennende kirche kurucusudur.
imamın ordusu adlı kitabın giriş bölümündeki günümüzü tam anlamıyla özetleyen alıntısı şudur.

Naziler komünistleri götürdüklerinde sustum. Çünkü ben komünist değildim.
Sendikacıları götürdüklerinde sustum. Ben sendikacı da değildim.
Sosyalistleri içeri aldıklarında sesimi çıkarmadım. Ben sosyalist değildim.
Yahudileri tutukladıklarında sustum. Çünkü ben yahudi değildim.
Beni götürdüklerinde, geride artık karşı çıkabilecek kimse kalmamıştı.
sözleri ibretlik alman papaz.
''susma sustukça sıra sana gelecek'' sözlerini somutlaştıran adamdır.

Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.Benim için geldiklerinde, sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.(Martin Neilmöller)
https://www.facebook.com/video.php?v=865359573505461
1966'da lenin barış ödülü kazanmıştır.