bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin, zamanına ait pek çok değişik bilgiyi barındıran eseri.

hak serleri hayreyler
    zannetme ki gayreyler
    mevla görelim neyler
    neylerse güzel eyler
    11 -2 ... farabi
  2. 2.
    erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin üç ciltlik bomba bomba eseri. herkes okumalı bir kez olsun. aklınıza ne gelirse yazmış adam.
    7 ... the kene
  3. 3.
    gora soundtrack'idir.
    1 ... thedewil
  4. 4.
    gerçek anlamda okunması gereken bir kitap. fakat yazılar bir ciltte toplanmışsa eğer, okuması çok zor olur. zaten kitabi tutabilmek ne mümkün! 1100 sayfa yani...
    5 -1 ... desiree
  5. 5.
    kitap bilim konusunda gayet sağlam bilgiler vermekle beraber, sosyal konularda malesef yazarının bulunduğu ortamın ve çağın dışına çıkamadığı, evrensel değil de tamamen dönemin bakış açısını yansıtan bir haldedir.

örneğin kadınlarla ilgili bölümleri beni çok şaşırtmıştır. kadının yaradılışından tutun da aile ve sosyal hayat içindeki konumu ve önemi resmen yerlerdedir.

pek çok kişinin eseri överken bu konulara hiç değinmemesi de ayrıca beni meraklandırmakta dır. neden? bir insan tüm fikirlerinin toplamından yaptığı terkibi bize sunarken, içindeki bir bölümü yok saymak onu eksik kılmaz mı?
    4 -3 ... seninle bir dakika mı?
  6. 6.
    cinsellik hakkında enteresan bilgiler içeren eser.
    1 ... eternal moonlight of autumn
  7. 7.
    bilinen ezberin aksine bilimsel ve teolojik anlamda neredeyse hiç bir kıymeti harbiyesi olmayan kitaptır. beylik klişeleri marifet gibi sıralar: Durgun suya işeme geri zekalı olursun, mezar taşını okuma hafızan zayıflar, tuvalette konuşma kalbin kararır vs... Çok ciddi anlamda da bilimsel problem vardır. Misal; verdiği güneş ile dünya arasındaki mesafe gerçeklikten uzaktır, onun hesabına göre güneş aydan bile yakındır dünyaya. Bir de karakter analizleri vardır ki, sadece şiirseldir: kim ki boyludur tavil, sade dil olur cemil, kim ki boyludur kasir hilesi vardır kesir, kim ki orta boyludur akil ve hoş huyludur. Vasata övgüden vazgeçtik, uzun boyluları salak ve saf yerine koyar, kısa boylular ise fitnecidir. *... işte böyle...
    1 -2 ... antilopyawrusu
  8. 8.
    erzurumlu ibrahim hakkı nın içerisinde a dan z ye herbirşeyi yazdığı çok yarayışlı bir kitap. ayrıca yazıldığı döneme göre dili anlaşılır. müslüman olduktan sonra annemin kitaplığında aralarda arapça yazılı bir kitap bulunca şaşırıp hemen okumaya başladım. cinsellik konusunda ufkum genişledi yahu. adam resmen haydar dümen gibi.
    1 -1 ... ben deli nasilim iyiyim iyi
  9. 9.
    (bkz: islam hurafeleri)
    (bkz: #2272464).
    -3 ... basri
  10. 10.
    vallahi satır satır, sütün sütun okunması lazım, her sayfası sindirilmeli vesair diyenlere gülücük yolluyorum. hayatın her alanına dair kalem sallamış ibrahim hakkı. üstad , hoca sıfatı vardır lakin yazdıklarının hangi islamla desteklendiği merakımın konusudur. yahu hele marifetnamenin en son kısmında yedi kat gök ve yedi kat yer olarak cenneti ve cehennemi tariflediği şemaları vardır ki evlere şenlik. ah hocam ah ! güldürdün beni.
    2 -2 ... emekli travesti