bugün

12,850 sayıda aktif askerin bulunduğu ülke.
üç gün sonra** gideceğim, bir hafta kalacağım ülkedir efendim. her ne kadar üsküp ve ohri'de hostelleri ve uçak biletlerini ayarlamış olsam da üsküp'ten ohri'ye nasıl gideceğimi hala bilmiyorum. hosteldeki elemanlara soracağız artık. ha, bu konuda bilgili olup da paylaşan olursa çok makbule geçer tabii.
kızları güzeldir. gezip göresim var.
üsküpüyle, manastırıyla mini türkiye olan sevimli ülke.
Tayyip Erdoğan, Makedonya'ya yaptığı gezide (29 eylül 2011), 'Bakın söylüyorum, siz bizden önce Avrupa Birliği'ne girersiniz' demiştir. Kaynak: http://www.aksam.com.tr/m...abye-girecek--70325h.html

Sözkonusu cümlesi aynen şöyledir:

makedonya bizden önce ab'ye girecek gibi geliyor. süreç o kadar hızlı yürüyor. onun için ben şimdiden hayırlı olsun diyorum.
nüfusu 2.045.262 kişi olan ülke.
vardar'ın mahzun güzeli demiş yazar ve devam etmiş.

http://www.on5yirmi5.com/...zun-guzeli-makedonya.html
(bkz: büyük iskender)
başkenti üsküp=skopje (skopya okunur) olan güzel ülke.
bu aralar gidip gezmeyi planladığım daha sonralarda ise temelli taşınmayı planladığım yer ama kendime yoldaş arıyorum.
babamın ve dedemin doğum yeri. ölmeden önce gidip görmek istediğim topraklar.
ata toprağıdır, dedem ve babamın doğup büyüdüğü yerdir, insanı sıcaktır ancak manevi hassasiyetlerini yazık ki kaybetmiştir.

(bkz: manastır peştelova)
elveda rumeli dizisinin manastır adı verilen bölgede çekilip yayınlanması sürecinde ismi daha fazla ünlenen ülke.
manastırın ortasında var bir havuz
canım havuz
bu köyün kızları hepsi de yavuz
biz çalar oynarız, aman

manastırın ortasında var bir çeşme
canım çeşme
bu köyün kızları hepsi de seçme
biz çalar oynarız, aman

elimizden kaymış gitmiş eski vatan topraklarından...
eğer yunanistan üzerinden kendi arabanızla geçiyorsanız kesinlikle telaffuz etmemeniz gereken kelimedir.

nereye gidiyorsun diye sorduklarında skopje(üsküp) demelisiniz. yoksa o sınırdan geçemeyebilirsiniz bile. çünkü yunanistan makedonyayı tanımamaktadır. eğer tanırsa kendi toprakları gidecek korkusu vardır. zira makedonyanın eski torpaklarının bir kısmı yunanistan bir kısmı da bulgaristandadır.
görsel
ata toprağıdır. esasen zorunlu göç sebebi ile gönderilmiş dedelerimiz oraya. tabi müslüman oldukları için ve osmanlı'lı olmamalarına rağmen yine de oranın halkı bağrına basmış, kendilerinden biri gibi görmüş bizleri. o kadar ki dillerini bile biliyoruz, hatta şiveleri ile birlikte. az kişi bilir aslen rumelili olmadığımızı. onlardan kız alıp veriyoruz. onların oturduğu semtteyiz, ikinci dünya savaşı sırasındaki türkiye göçüne beraber katılmış o sıcak insanlarla. dedelerimin yıllarca ekmeğini yediği topraklardır.

şu anda gidin manastır'ın üsküp'ün köylerine halen daha bir osmanlı ya da türkiye hasreti vardır. türk olduklarını bilirler ve ticaret hayatı dışında kendi yaşantılarında türkçeden başka dil kullanılmaz. sıcak insanlardır. her ne kadar köken farklı olsa da. bende macırım. *
balkanların etnik yapı olarak en karışık ülkesidir, başlıca etnik gruplar şunlar;

makedonlar (gerçek adları şop bulgarlarıdır, antik makedon halkıyla ilgileri yoktur)
arnavutlar
türkler
torbeşler
çingeneler
sırplar
boşnaklar
uluslararası telefon kodu 389 olan ülke.
Kısmetse Yılbaşında hasret gidereceğim güzel ülke.
uluslararası plaka kodu mk olan ülke.
nüfusunun yüzde 25 i arnavut olan, balkan ülkesidir.
şehirlerinde hatta köylerinde bile türkçe konuşarak bir çok işinizi görebileceğiniz güzel ülke. halk hem tarihi bağlardan hem de türk dizilerinden türkçe'ye yabancı değil. özellikle baharda doğası insanın ömrünü uzatır.
geri kalmış diyebilecek kadar vakit geçirmedim ama gördüğüm kadarıyla çok açıkça söyleyebilirim ki fakir bir ülke. zengini inanılmaz zengin ki bunlar genelde türk kesiminden değiller orta hallisi de kendince bir hayat yaşamaya çalışıyor.

uçakla gidildiğinde vize işleriyle uğraşmak gerekmiyor bu sebeple de kumar oynamak için türkler tarafından fazlaca tercih edilen bir yer.
hava alanına inince sizi muhtemelen türk bi kontorllörün karşılayacağı, gittiğnizde özellilkle (bkz: struga) ve (bkz: ohrid) şehirlerinde hiç mi hiç yabancılık çekmiyeceğiniz harikulade hatta fevkaledenin fevkinde muhteşem memleketim. denizi yok diye çekinmeyin;deniz gibi gire bileceğiniz ohri gölü vardır. ohri şehri ve gölü unesconun dünya mirası listesindedir. izmir, istanbul ve ankaradan çok makul fiyata uçuşlar vardır. tabiki özel tavsiyem araba ile yunanistan üzerinden gitmenizin daha güzel olacağı muhteşem memleket balkanların incisi makedonya.