bugün

iyi içerler.
börekleriyle meşhurdurlar.
(bkz: boşnak böregi)
ilk girilen entry den sonra söyleyecek tek kelime söz bulamıyorum... Biz neymişiz be abi!
korkak olmaları en gözde özellikleri olan insanlar.
(#8639724)
özellikle, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar sınıfına asla dahil olmayan özel insanlardır.
istanbula göç edenlerinin çoğu bayrampaşa-yıldırım bölgesinde ikamet eder.
genellikle sarışın, iri kemikli, elleri kolları altın dolu olan insanlardır.
vakti zamanında buca'da komşuluk yaptığım insanlar. bir miktar pinti olmakla birlikte büyük çoğunluğu anlayışlı, uyumlu, medeni kişilerdir. düğün dernek olayları çok keyiflidir...
bir sözlüğe kayıt olma becerisinden başka birşey geliştirememiş yazar bozuntularının fikir beyan etmeden önce en azından üç dakika kadar sabredip, haklarında kafalar dolusu bilgiyi edinebileceği insanlardır.

bu boşnak' lara değil sana derinlik katar, tanımadan bilmeden sallayan salak!

en az senin ki kadar eski bir kültür, senin ki kadar kendilerine has dilleri adet ve gelenekleri olan insanlardır.

tarihin bir çok evresinde sırf kendileri olmak istedikleri, haksızlığa karşı sürekli direnen nesiller yetiştirdikleri ve dinleri yüzünden katliamlara maruz kalmış oldukları halde var olmuş! ne dilinden ne dininden vazgeçmiş insanlardır.

son bosna savaşında dünyanın en uzun süre kuşatma altın da kalan şehri sarajevo' da sniper, topçu ateşi, ilaç, silah ve gıda ambargosu ile gelen sıkıntılara ve eziyetin her türlüsüne rağmen bükülmemiş teslim olmamış insanlardır.

tüm bunlara rağmen o şehirde, boşnakların şehrinde özellikle tek bir bitlenme vakası dahi yaşanmamış rapor edilmemiş olmasını da küçük bir bilgi olarak vermek isterim.

avrupa' nın dördüncü büyük ve en donanımlı ordusu jna' ( eski yugoslavya ordusu ) karşısında izahı güç yoklukları ile mücadelelerini dört yıl boyunca fevkalade şekilde tamamlamış topyekün yok olmaktan kurtulmuş vatanlarına sahip çıkmış insanlardır.
Selânik-Köstence hatta Ukrayna karışımı göçmen olmama rağmen "Boşnak mısın?" diye sorduklarında gayet mutlu olduğum benzetmedir.Hayır değilim ama evet iri kemikli Boşnaklarız.
sırp malafatı yalayanlarca hor görülen insanlardır. malafatçılara madafaka, tabiki de.

ülkemizde yaşayan yurttaşlarımızdan, boşnaklar düzgün aile yapıları, çalışkanlıkları ve hoşgörülü olmalarıyla her daim sevilesi dostlarımızdır.

bu insanları tanımak sizlere farklı bir birikim ve güzellik katar.
Boşnaklar, Bosna-Hersek'i ziyaret ettiğinizde hiç yardımsever bir millet olmadıklarını kolayca anlayacağınız nankörlük timsali ketum insan topluluğu. Türk ve müslüman bir insanın 'sen turistsin' diyerek Gazi Hüsrev Bey Camii'ne girmesine izin vermeyecek kadar saçma saplantıları olan insan tipidir Boşnak. Bosna-Hersek'i gezip görmek isteyenler bunu gerçekleştirmeden önce oturup 2 kez düşünsünler. Aksi takdirde Sırbıstan başkenti Belgrad'ta göremeyecekleri kötü muameleye "müslüman kardeşlerimizin" memleketi olan Saraybosna'da maruz kalacaklardır. Ve geriye ellerinde kalan tam bir 'hayal kırıklığı' olacaktır..Tecrübeyle sabittir.
garip yargılara hedef olmuş insanlardır. güzeliz efendim içimizin güzelliği de dışımıza vurmuştur. daha fazla tanıma da lüzum yoktur.
Önceleri Boşnaklarla ilgili en ufak bir bilgim yoktu.sonra bir tanesini çok yakından tanıma fırsatım oldu. türk erkeklerine asla benzemezler,kadına çok değer verirler.çoğu dışardan sert bir görünüme sahip olsa da bunun fiziksel özelliklerinden dolayı olduğunu düşünüyorum, aksine fazlasıyla hoş görülülerdir. geneli uzun boylu ve renkli gözlüdür.spora yatkındırlar.hepsinden ötesi kendine aşık edebilendir.
Bayrampaşa'da boşnak göçmeni çoktur. Sevilesi insanlardır.
aslen türk olmayan, ancak müslümanlığı kendi rızaları (!) ile kabul etmiş oldukları için türkiye ve osmanlıda hoşgörülen bir millettir.
avrupa'nın göbeğinde 21. yüzyılın eşiğinde soykırıma tabii tutulmuş müslüman millet.
ayrıca bosna'ya giderseniz "bunlar nasıl olsa müslüman" diyerek herkesin türkçe konuştuğunu zannetmeyin. sonuçta boşnak adamlar ama bizleri severler. kızları da güzel.
osmanlı'dan kalan adetleri ve dinlerini yaşayışlarıyla tebrik edilesi güzel insanlardır.
dil ve ( daha az olmakla birlikte) kültürel anlamda slavlaşmış, kökü iliryalılara dayanan millet.
(#9825705)
sarışın olmayan bir tane tanıdım ki sanırım unutamam. Ayvalık tarafında bolca bulunuyorlar. güzel insanlar güzel...
türkler'le, osmanlı devleti döneminde asgari düzeyde karışmışlıklarını saymazsak, hiçbir akrabalıkları olmayan toplum.

eğer bu nedenle boşnaklar'ı akraba sayan türk varsa vay hâline! sırplar, hırvatlar, yunanlar'dan başlar endonezya'ya kadar akrabalık ilişkileri. atalarımız yerlerinde durmayında tüm dünya bir biçimde türk oluyor işte.
bana her daim çok itici gelen bir millet olmuşlardır. devşirme olduklarını unutup durup durup ırkçılık yaparlar. her türlü sosyal paylaşım sitelerinde aşırı milliyetçi tavırlar içindeler genellikle. kendilerini has türk gibi görürler ama türk'e kız vermek istemezler. perhiz lahana olayı yani.
sırpların zamanında yok edemediği gereksiz topluluk.
genel özellikleri arasında çok alkol almaları ama kendilerini aşırı dindar gibi göstermeye çalışmaları da vardır. tıpkı türk olmadıklarını kabul etmeyip, kendilerini öz be öz türk olarak göstermeye çalışmaları gibi.
kızları güzel, huyları güzel insanlar topluluğu. çirkin olanlar ise koca memleketi paylaşamayan, türk ırkçılığnın batağında boğulmuş bokağızlılardır.