bugün

son nüfus sayımına göre yüzde 97.1 okur yazarlık oranına sahip olan ülke. kaynak
türkiye'nin balkanlarda sorun yaşamadığı iki ülkeden biri. *
ürdün gibi, lübnan gibi çakma bir ülkedir. avrupada bildiğim kadarıyla belçika, isviçre ve avusturya ile birlikte dört yapmacık ülkeden bir tanesidir. aslında makedon diye bir millet yoktur. çoğu bulgar, arnavut ve sırplardır.

edit: kosova vardı la bide. onlar da arnavut.
hemşeri hemşeriyi gurbette sikermiş sözünü anımsatabilecek bir ülkedir.

denk gelirseniz buradaki türkler fena kazıklıyorlar aman ha. *
Sen avrupadan hindistana kadar git. Dünya üzerinde hiçbir devletin hiçbir zaman sahip olmadığı kadar geniş topraklara sahip ol ve bugün kala kala avrupanın güneyinde kendi çapında bir ülke olarak otur. Yazık sana makedonya yazık sana dedemin memleketi..
Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur.
küçük, fakir, sevimli, çok uluslu ve örnek bir ülke. her yerde her dilde tabela bulmak mümkün. üsküp'te kaşarlı köfte yenebilirkeni ohrid'de yüzülebilir. güzel insanların yaşadığı yer.
Kızları güzel olan ülke diye bildiğim ülke.

Jasnaaaaaa..!*
Türkiyeye geri dönmeden önce üniversite okumak amacıyla bulunduğum şirin ülke. ege bölgesi kadardır.en güzel yanıda sigara ve alkol çok ucuzdur.marlboroyu kartonla alırsın.herkes açık görüşlüdür.gece hayatı marmarisin 5 katı kadardır.
türkiye'nin 20 sene önceki hali gibi bir ülke. ohrid şehri çok güzel. özellikle antik tiyatro mahallesi. bi ev alıp ortadan kaybolmak için ideal bir şehir. konaklama çok ucuz. her yer lounge cafe. çarşıda türk isimli mekanlar çok. Makedon et yemeklerini, köftesini mutlaka yiyin.
Büyük iskender heykelleri diyarıdır. Ekonomisi fazlaca gelişememiş tüm ülkelerde görüldüğü gibi geleceğe değil, geçmişe bakarak iyi hisseder buranın halkı.
genel olarak halkı türkiye'yi sever yunanistandan ise nefret eder. baya baya küfür falan ediyorlar hatta.
Havanin uskupte nasil oldugunu merak.ettigim.ulke, monta kazaga.gerek.var mi?
hem bölge hem devlet aynı adı taşımaktadır. makedonya bölgesi; makedonya cumhuriyetininde içerisinde bulunduğu balkanlarda 6 ülkenin topraklarının bulunduğu bir alandır. yunanistan'a bağlı selanik ve çevresi makedonya eyaleti olarak adlandırılır ve makedonya cumhuriyetinden toprak ve nüfus olarak büyüktür. ayrıca arnavutluk'un doğusu, sırbistan'ın güneyi, bulgaristan'ın güney batısındaki Blagoevgrad eyaleti ve kosova'nın ufak bir kısmını kapsar.

politik olarak yunanistan ve makedonya cumhuriyeti büyük bir çıkmaz içerisindedir. yunanistan baskısı ile Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti adıyla birleşmiş milletler içinde yer almayı başarmıştır. makedonya ismiyle tanıyan tek devlet türkiye cumhuriyetidir. bu sebeple, türkiye ile en iyi anlaşan balkan ülkesidir. ortodoks olan diğer balkan ülkelerinin aksine türkleri çok severler (türk kökenli gagavuzlar hariç). 500 yıldan fazla süre egemenliğimizde yaşamış olup balkan savaşlarıyla elimizden çıkmıştır. balkan savaşları ve dünya savaşları sırasında bulgarlar burayı işgal etmiş olsada uzun yıllar sırpların egemenliği altında yaşamışlartır. yugoslavya'nın çökmesiyle beraber kansız şekilde ayrılan tek devlettir.

etnik olarak ortodoks makedonlar çoğunlukta bulunsada ülke nüfusunun çeyreğinden fazlası olan müslüman arnavutlar çok daha hızlı üremektedir. hali hazırda arnavutlar-makedonlar diye küçük çaplı anlaşmazlıklar vardır. batı bölgelerinde arnavutlar çoğunluktadır ve kosova'nın bağımsızlığı ile tırmanan büyük arnavutluk düşleri sebebiyle ülkede etnik gerilim tırmanmaktadır. tarihsel olarak çok türk bulunmuş olsada türklerin türkiye'ye dönmeleri sebebiyle türk nüfusu %5'in altına düşmüştür. makedonya'da çingeneler kendilerini türk olarak tanımlasada kendilerinden başka kimse çingenelere türk demez. ayrıca bu ülkede müslüman makedonlara torbeş denir.
anemi olarak gidip gut olarak döndüğüm ülke..
Herkese şimdiden iyi bayramlar diliyorum, okul insanın hayatına yön veren en büyük etkenlerden birisidir. Bende bu okul seçeneğimi Makedonya'da belirlemek istedim. Çünkü;
- 1.000 ile 3.000 Euro gibi güzel bir rakam ile eğitim alabilicez.
- LYS veya YGS gibi bir sorunumuz olmayacak.
- En önemlisi de aldığımız diplomayla Türkiye'de denklik sorunu yaşamayacağız.
Benim sorumun aslı, benim bildiklerim hakikaten doğru mu? Bunların dışında gözden kaçırdığım bir şey var mı? Göründüğü kadar çekici mi değer mi?
Bu soruları bilip görmediğim için cevap veremiyorum. Siz bilen ve görenlerden yardım istiyorum. Umarım sorum sizlere ulaşmıştır. Cevabınız için şimdiden Teşekkürler...
Üsküp'de müslüman yoğunluğu olan kesimin, Hristiyan kesimden çok geride kalmış olduğu ve müslüman kesimin ülkeye zarar verdiğini düşündüğüm ülke.
dünya gözüyle görmek istediğim ata toprağım.
Makedonyaya gidecek arkadaşlar Aleksandır Veliki airpotta iner iner inmez taksiye binebilirler ama burada herkes tuttugunu beceriyor 800-1300 dinar arası size fiyat biçerler bence siz diğer yolu secin otobüs kalkıyor havalimanının önünden 150 dinar.otobüse bindiniz nerede mi ineceksiniz stantsiya avtobusam deyin yanınızda hiç tecrübeli türk yoksa.orada indiniz mi bit pazarına gidin orada en ucuz otelleri ve türk yemeklerini bulacaksınız.Bit pazarındaki en ucuz oteller hotel santos 10 euro civarıdır.yemek yiyecekseniz kozmos iyidir sakın destana gidip de kazık yemeyin.sürekli pazarlık halinde olun.gezilecek şehirler üsküp ohrid strugadır.
Anladığım kadarı ile sırbistan'da olduğu gibi burda da üremeye bağlı yoğun bir arnavutlaşma var. Ve yine anladığım kadarı ile bu arnavutlar ülkenin kalabalık etnisitesi olan bulgarların kabul ettiği ve yüzyıllar once buharlaşmış bir halk olan ve haliyle bugün herhangi bir etnik tanıma girmeyen makedon kimliğini kabul etmiyorlar. Yugoslavya faciasından sonra milliyet esasına dayanmayan bu tür yapay devletler aslında hiç kurulmamalıydı. Gerzek hümanist balgamların real karşılığı yok çünkü. Bence çözüm makedonların bulgaristan'a bağlanması veya ayrı bir bulgar ulus devleti kurmaları(osmanlıdaki bulgar komitacılar bunu savunurdu), arnavutların ve diğer islam milletlerinin de arnavutluk'a ilhakı.
kardeşlerimiz dediğimiz ülke olmakla birlikte, başbakanları (batının rus ambargo baskısından çekinerek) Türk akımı doğalgaz hattına katılmayacağını açıklamıştır.
çok uluslu, kendi halinde, fakir ama mutlu bir ülke.birkaç ortamda makedon bosnalı arnavut ve türk insanları yanyana görme fırsatı yakaladım ve imrendim. evet imrendim. anlayışlarına yardımseverliklerine imrendim. ohridde büyülendim. huzuru buldum. üsküpte heykel sarhoşu oldum. ama hepsinden de önce bir tane asık surat görmedim. zamanda yolculuk yapıp bütün sorunlardan uzak olabileceğiniz tatlı bir ülkedir.

Not: aklında sorular olan gitmeyi düşünen yazarlara gözlemlerim ve deneyimlerim yettiğince yardımcı olabilirim. Teker teker yazmak için biraz uzun sanırım*
Ilk kez gitmiş olanları, tatil için kısa süreli gidenleri Büyülemek gibi bir huyu vardır. Ama birçok seyiyle dandik ötesi bir ulkeciktir. Asla aldanmayın, insanına da heykeline ve sokaklarında da..
(bkz: memleket)
şubatta gideceğim güzel ülke.
neler yapabilirim bilen eden varsa bi yesillendiriversin.
güncel Önemli Başlıklar