bugün

aynı kendisi gibi barış yanlısı, umut aşılayan martin luther king gibi hain bir suikaste kurban gitmiş bilge lider. bu saçma dünya zaten böyle parlak ruhları hak etmiyor.
Hindistan'da çok sevilen bir insan, Kılıçdaroğlu'na benzemesi ise bir hayli değişik.
Gandhi gibi birisi çıkmadı bizde. Eğer en baştan beri sivil itaatsizlik ve pasif direniş yapılabilseydi daha farklı olurdu. Mesela bu seçimde anayasaya aykırı olarak aday olan Erdoğan a tüm vekiller ve halk direnmeliydi.
Yine türkiye seçimlerinde kaybetmiştir. La oğlum git kendi ülkende gir seçime.
'' ne zaman kendimi kötü hissetsem hatırladığım bir şey var. dünya tarihi kendini yenilmez sanan diktatör ve tiranlarla doludur ama sonunda hepsi de kaybetmiştir '' sözlerinin sahibi olan ünlü hint düşünür.
hindistan 'ın kurucu lideri.
cenazesine 2 milyondan fazla kişi katılmıştır.
hintliler nefret eder bundan, hindistanın bağımsızlığını uzun süre geciktirmiş, ingilizlerle dost olmuş, 2.dünya savaşında onları desteklemiş ve hatta bağımsızlık için insanlar ölürken, o hiç birşey yapmamış tembelin teki diye görülür.
barıstan evvel savas gelir. savas olmasa barıs olmaz.
Bir liderden çok, bilge bir kişiliktir. kendini aç bırakarak nefsini terbiye edeceğine inananacak kadar mütevazi bir yaşamı benimsemiştir.
ama türkiye için uygun değildir hayat felsefesi ve direniş şekli.
diğer ülke kurucuları ve bağımsızlık liderlerinden farkı devlet başkanlığı ya da başbakanlık yapmamış olmasıdır.
Kimse iznim olmadan beni incitemez

Mahatma GANDi

Mahatma Gandi Londra'da hukuk okurken Peters soyadlı, kötü niyetli ve kibirli bir hocası vardı. Gandhi onunla her karşılaştığında hiç boyun eğmedi, hep dik durdu ona yanıt verirken. Bir gün Peters üniversite kantininde bir şeyler atıştırırken Gandi tepsisini alıp yanına oturdu. Hocası kibirli bir ifadeyle şöyle dedi:

- "Gandi, anlamıyor musun? Hiçbir zaman bir domuz ve bir kuş yan yana oturamaz."
Gandi "Sakin olun hocam, ben uçuyorum öyleyse!" deyip bir başka masaya geçti.

Profesör Peters öğrencisinin kendisini domuz yerine koymasına çok içerledi. Bunun acısını çıkarmak amacıyla yapacağı sınavda ona bir ders vermek istedi ama Gandi soruların hepsini doğru cevapladı. Sıra can alıcı soruya gelmişti.

- " Gandi, yolda yürürken iki çanta görüyorsun, biri akıl diğeri para dolu. Hangisini alırdın?"
Gandi hiç tereddüt etmeden şu yanıtı verdi:
-" Para olanı hocam!
-" Ben, senin yerinde olsam diğerini alırdım. Sence de öyle olması gerekmez mi?" dedi hocası.
Gandi'nin yanıtı şu oldu:
-" Herkes ihtiyacı olanı alır!"

Profesör öyle kızmıştı ki sınav kağıdına "APTAL" yazıp Gandi' ye kağıdı uzattı. Gandi bir yere oturup birkaç dakika düşündükten sonra profesöre dönüp şunları söyledi:
-" Kağıda imzanızı atmışsınız ama bana bir not vermemişsiniz!"

Eğer birinin seni incitmesine, kırmasına izin verirsen incinir ve kırılırsın!
Eğer izin vermezsen kötülük çıktığı yere geri döner.

ÇEViRi: BAHAR UYSAL HAMALOGLU.
"şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir." demiş kimsedir.

Barış insanı ve hayatını bu uğurda yok saymış ulu kimsedir.
Afrika ülkesi gana'da üniversitede heykeli kaldırılmış hint lider.
(bkz: gana da üniversitede gandi heykelinin kaldırılması)
Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etmiştir. Britanya idaresine karşı en rahatsız edici kampanyası bu olmuştur ve Britanyalılar buna karşılık vererek 60.000'in üzerinde kişiyi hapse atmıştır.
ikiz torunları milyarder olmuş.

http://www.haberturk.com/...ndaki-inanilmaz-yukselisi
Barisin dunyaya hakim olamayacagini bildigi halde yinede denedi sansini.
mahatma gandhi'yi bilmeyen bir sosyologtan eğitim almıştım. yıllarına yazık.
Şiddetin kökeni;

Çalışmadan zenginlik,
Bilinçsiz keyif,
Karaktersiz bilgi,
Ahlaksız ticaret,
insansız bilim,
Özverisiz ibadet,
ilkesiz siyaset.
hindistanda pek sevilmez, ingiliz adamı derler, pasif direniş yapmış.
ingilizlerin mahatma gandhi hindistan'da direniş gerçekleştirirken mahatma gandhiyi ve beraberindeki 25-30 kişiyi niye öldürmedikleri hala gizemini koruyor.
Gandhi tam 5 kez aday gösterilmiş olmasına rağmen Nobel Barış Ödülü’nü alamamıştır.
görsel
Acının ateşinden geçmeden kimse yükselemez.
konuşmalarında sıkça siyahi afrikalıları aşağıladığı ortaya çıkan şerefsiz inekperest.

siyahi insanları eğitilmez vahşi anlamına gelen "raw kaffir" tamlamasıyla anan bu alçağın foyası ortaya çıktığı için afrika ülkeleri tüm heykellerini kaldırıyor.

http://www.dw.com/en/ghan...gandhis-statue/a-19562966

internet yaygınlaştıkça bir bu yürüyen çarşafın, bir de 2. dünya savaşında insanları çiğ çiğ yiyen siksiz japonların rezil rüsva oluşuna seviniyorum. duyar mafyasına ölüm !