1. 1.
  bu yuzyilda hindistan da ortaya cikan en onemli ve dikkate deger liberter dusunur hic kuskusuz mohandas gandhi dir.zaman zaman bir tur anarsist oldugunu soyledi,merkezi devlet e ve dogurdugu siddete daima karsi cikti.1916 da yaptigi unlu bir konusmada hindistan daki siddet yanlisi devrimcilerden sozederken,kendisinin anarsist degil "farkli turden (yani terorist olmayan)" bir anarsist oldugunu ilan etti.

  en unlu sozu ise;

  "hayat,zirvesinin tabani sayasinde ayakta durdugu bir piramit degil,merkezinde bireyin yer alacagi sonsuz bir cevrim olacaktir."
  9 ... hexagram
 2. 2.
  gelmiş geçmiş en büyük düşünür ve siyaset adamıdır.hindistanlıdır.ingilterede hukuk eğitimi görmüş daha sonra güney afrikaya gitmiştir.orda yre halkına karşı uygulanan kötü muamelelere karşı direniş göstermiş ve adını dünya çapında duyurmuştur.
  daha sonra ülkesi hindistana dönmüştür.hindistana döndüğü dönemde hint halkı tarafından son derece saygı gören bir kişilikti.o dönemlerde hindistanda mevcut ingiliz emperyalizmi ile uzun yılar çetin bir savaş vermiştir.
  daha sonraları yine bir hintli tarafından süikast sonucunda yaşama veda etmiştir.
  3 -3 ... msd
 3. 3.
  hindistana bağımsızlığını kazandırmış efsanevi lider..ingilterenin en güçlü olduğu dönemde büyük bir halk hareketi başlatarak sömürgecileri ülkesinden kovdurmayı bilmiştir..günümüzde de amerika çok güçlü elimizden bir şey gelmez diyenler gandhi yi örnek alsınlar..
  5 -1 ... baudelaire
 4. 4.
  ankara'da bir caddeye adı verilmiş olan devrimci.
  - nerde oturuyosun
  - mahatmagandi'de, mahatmagandi...
  2 -2 ... cikarinbeniburdan
 5. 5.
  efsanevi hintli lider. eşiyle sevişme anında babasının da azraille cebelleşmesi sebebiyle sexten kopan, londra'da avukatlık eğitimi alan ve pasif direnişi dünyada ilk uygulayan bir özgürlük savaşçısı.
  1 -1 ... eylmz
 6. 6.
  "dünyada görmek istediğin değişimin parçası ol" sözüyle hafızalara kazınan liderdir. avukattır ve hindusu ve müslamanın taparcasına sevdiği kişidir. çıkan çatışmalar sırasında ölüm orucu tutarak iki tarafında barışmasını sağlayan karakterdir, halk arasında korumasız gezerdi ve bir kişi tarafından halkın içinde vurularak öldürülmüştür.
  2 ... fewzi1907
 7. 7.
  "Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir." diyen pasifist siyasetçi ve düşünce adamıdır.
  (bkz: Pasifizm)
  3 ... vend avesta
 8. 8.
  ''Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür... Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür... Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür... Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür... Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür... Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür... Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür...'' diye byurmus olan dunyanin geelmis gecmis en buyuk ve kuvvetli devlet adami dusunur. zannederim eger filozoflar ulke yonetiminde birinci kademede olsa idi böyle bir lider protipi cikardi ortaya.
  2 -1 ... mulayim
 9. 9.
  şunu da demiş: bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki gelişmişliği hayvanlara olan yaklaşımından
  anlaşılabilir.
  4 ... argiris
 10. 10.
  önce seni umursamazlar
  sonra sana gülerler
  ardından savaşırlar seninle
  sonra kazanırsın
  5 ... refsum