bugün

elemanlar:

Andreas - brutal vokal
Fabrizio - davul
Morena - clean vokal
Max - gitar
Sem - bas
şu sıralar gökhan soylu'nun yönetmenliği eşliğinde "tiyatro anadolu"da sergilenen oyundur. eskişehir'de ikamet etmekte olan herkese,daha önce macbeth'i seyretmiş olanlara dahi şiddetle tavsiye edilir.
Kralımı öldürdüm ben,

Shakespeare

Tragedyasını tezgahlayabilsin diye.

j.l.borges
yapmakla olup bitseydi bu iş,
hemen yapardım,olup biterdi, dedirtilmiş karakter.
lady macbeth'in intihar haberini duyan çakma kral macbeth'in insanın kanını donduran umursamazlıkla şu sözleri söylediği william shakespeare oyunu:

- Bir gün ölecekti nasıl olsa; Bu haber bir gün gelecekti. Yarın... Yine yarın... Yine yarın... Sürüklenip gidiyor böyle bu boş yaşam...

ulan eşin kendini öldürmüş sen ne diyorsun; ama işte sözlük, öyle bir kafayı yiyor ki macbeth ailesi bildiğin gibi değil! şunu bile diyebilirdi:

- oh be kurtuldum! skicem ya, her gece dır dır dır... kralı öldürten o, başıma bin türlü belayı açan o, ne yemek yapar, ne çay koyar! oh be!!
eserdeki macbeth'in kötü insan olduğunu düşünmek bireyin kendini aklama çabasıdır bence, macbeth sadece insandır. herkes gibi kendisine yenilmek durumunda kalmış bir ademoğlu.
5. nesil yeni bir yazar.
(bkz: hoşgeldiniz)
kendisinden euro bazinda borc aldigim yazar. buraya yaziyorum ki, sonradan kaypaklik edip odememezlik yapmayayim. super insan.
sifremi anlayamadigim bir sekilde ele gecirip yukaridaki entry'yi girmis kisi. odeyecegiz dedik ya yahu, allah allah...
ntv yayınları'ndan çizgi roman versiyonu çıkan shakespeare eseri.
NTV yayınları'nın işi iyice abarttığının resmi olan eserdir.* Çizgi roman haliyle, NTV yayınları tarafından hazırlanan "çizgi roman : dünya klasikleri serisi" bünyesinde, biz çizgi roman tutkunlarının beğenisine sunulmuştur ve bu sayede ihya olmuşuzdur. Hayatımda hiç elime alıp okumadığım, daha doğrusu okumaya üşendiğim Macbeth'in kısa sürede ikinci perde - ikinci Sahne'sine geldim. Hergün kendimi frenliyorum ki sindire sindire okuyayım da hemen bitirip, serinin bu ay sonuna kadar çıkacak ikinci eseriyle Macbeth arasında boş zaman kalmasın diyorum.*

Çizimleri oldukça güzel ve titiz buldum, sadece "çizgi roman" konseptine takılıp kalınmamış, eserdeki edebi hava da verilmeye çalışlmış gibi bir izlenim edindim şahsen. Fiyatı da 128 sayfalık bir çizgi roman kitap için gayet makul : 10 türk lirası. Serinin ikinci kitabını da merakla beklemekteyimdir. Seriyle ilgili yapılan haberlere göre ilerleyen zamanlarda Dostoyvski, Dickens ve Kafka'yı da çizgi roman olarak okuyacağızdır. Burdan NTV Yayınları'na teşekkürü bir borç bilmekteyimdir.
" the dark kiss of my angel "la bunalıma girdiğim grup. vokalinin ses harikadır. " forever " da dinlemeye başlamak için uygun olduğuna inandığım parçasıdır.
ntv yayinlari'nın dünyaca ünlü edebiyat klasiklerini çizgi roman olarak yayınlamaya başlamaya karar vermesinden sonra ilk olarak bu eseri çizgi roman yapmış. ayrıca :

http://www.zaman.com.tr/h...kleri-cizgi-roman-olur-mu
v for vendetta'da da bir alınsı yapılan bir shakespeare eseri

--spoiler--

Bir erkeğe yaraşan her şeyi yapmayı göze alırım; ama daha fazlasını göze almak erkeklik değildir.

--spoiler--
ramiz dayı'nın deniz kenarındaki bir bankta keyifle okuduğu eserdir.
bizde sık görülen taht kavgalarının Danimarka da ki versiyonudur.babasını öldüren macbeth in hırsını anlatır.bu kavga sırsında en iyi arkadaşı karısı lady macbeth tir. sonunda iyiler kazanır ve lady macbeth intihar eder macbeth te öldürülür.
shakespeare dehasının her çağda iktidar hırsının bedellerinin anlatan, anlatmaya devam edecek olan eserlerinden biri.
Tamam kararım karar.
Vücudumun her zerresini bu işe adıyorum.
Gel sevgilim!
En hoş maskelerimizle aldatalım zamanı.
Sahte kalbin bildiğini, sahte yüzler gizlesin!
shakespeare'in ünlü bir eseridir. cadıların kehanetlerinden gaza gelen soylu bir generalin kral olmak için ülkenin kralını (kendisine bol gaz veren) karısıyla birlikte komplo kurup öldürerek * kral olmasını ve bunun akabinde gelişen trajedik olayları konu alır.

orson welles'in macbeth'i oynadığı bir filmi de mevcuttur. hatta dün akşam tarihi havagazı fabrikası'nda gösterimi vardı, keyifli bir seyir oldu.
italyan gothik-doom metal grubu.

romantic tragedy's crescendo gibi bir şahesere imza atmaları bile çılgın atmamıza yeterli sebeptir.
shaekespear ın baş yapıtı olan trajedisi.
Oyunun, bir kısmı Raphael Holinshed in ve iskoç filozof Hector Boece nin iskoç Kralı Mac Bethad (Macbeth) hakkında yazdıklarına dayanır. Macbeth'in hikâyesi, güç düşkünlüğü ve ihanetin hikayesidir.

macbeth

ah zaman!... hançerimden önce davranıyorsun
düşündüğümle yaptığım bir araya gelmedikçe
vuracağım yok uçup giden hedefimi
bundan böyle içime ilk doğan ne olursa
elime alacağım işde o olacak
bugünden tezi yok, düşün ve hemen yap
düşündüklerin donansın yapacaklarınla
gidip basacağım macduff un şatosunu
fife i alır almaz kılıçtan geçireceğim
macduff un karısını, çocuklarını
onun kanından olan bütün mutsuzları
görsün neymiş o böbürlenmek sersemce
düşüncem soğumadan bitirmeliyim bu işi
ama kimseler yok ortada! nerde bu beyler?
haydi, nerdeyseler oraya götürün beni.

sön cılız kandil sön! hayat dediğin neki;
yürüyen bir gölge, bir zavallı kukla bu sahnede
bir saat boy gösterip, boyun kırıp gidecek
bir daha da duyulmayacak artık sesi
bir aptalın anlattığı bir masal bu
kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu.

kulaklarınız sakın küsmesin dilime
duyabilecekleri en acı sözleri söyledi diye.

bir ses duyar gibi oldum,
kimseler uyumasın artık! macbeth uykuyu öldürdü!
evet, masum uykuyu
yorgunlukları yıkayan suyu,
her günkü hayatın ölümünü
yorgunlukları yıkayan suyu
yaralı canların merhemini
yüce tabiatın baş yemeği,
hayat sofrasının cana can katan ziyafeti.

yüzümüzü bir maske gibi takacagız yüreğimize,
içindekini görmesinler diye.
"acı üstüne acı
kan üstüne kan
kayna kazanım kayna
yan ateşim yan"
Aradan zaman geçsin
Daha bol bir vakitte
Açarız kalbimizi birbirimize.
Yapmakla olup bitseydi bu iş,
Hemen yapardım, olup biterdi.
Döktüğüm kanla akıp gitse her şey,
Bir vuruşta sonuna varılsa işin,
Bir anda bu dünyayı olsun kazanıversen,
Zaman denizinin bir kumsalı olan bu dünyayı
Öbür dünyayı gözden çıkarır insan.
Ama bu işlerin daha burada görülüyor hesabı.
Verdiğimiz kanlı dersi alan
Gelip bize veriyor aldığı dersi.
Doğruluğun şaşmaz eli bize sunuyor
içine zehir döktüğümüz kupayı.
Adam burada, iki katlı güvenlikte:
Bir kere akrabası ve adamıyım:
Ona kötülük etmemem için iki zorlu sebep.
Sonra misafirim; Değil kendim bıçaklamak,
El bıçağına karşı korumam gerek onu.
Üstelik bu Duncan, ne iyi yürekli bir insan,
Ve ne bulunmaz bir kral.
Her değeri ayrı bir israfil borusu olur
Lanet okumak için onu öldürene!
Acımak yeni doğmuş bir çocuk olur, çırılçıplak,
Kasırganın yelesine sarılmış,
Ya da bir melek, görülmez atlarına binmiş göklerin,
Ve gider dört bir yana haber verir
Bu yürekler acısı cinayeti,
Göz yaşı savrulur esen yellerde.
Sebep yok onu öldürmem için,
Beni mahmuzlayan tek şey, kendi yükselme hırsım;
O da bir atlayış atlıyor ki atın üstüne
Öbür tarafa düşüyor, eğerde duracak yerde.
dört büyük shakespeare trajedyasından biri.