bugün

26 haziran cumartesi günü saat 10'da gerçekleştirilecek olan edebiyat-coğrafya sınavıdır. türkçe - sosyal grubu sorularının ygs sınavında zor olmasından kelli, çıkacak soruların kolay olacağı düşünülmektedir. 56 edebiyat, 24 coğrafya sorusu olacaktır.
şahsımın fen çıkışlı olmasından kaynaklı, bol keseden sallayacağı sınavdır. kaç soru olacağını merak ettiğim sınavdır ayrıca.
sayısalcıların rahat bir şekilde girip sıkacağı sınav olacaktır.
şu ana kadar 2 maçta da maksat puan ya da puanlarla dönmekti ama bu sefer ezip geçmek farz oldu
final maçı
yer: kurtuluş lisesi
tarih: 26.06.2010
saat: 10.00
başlamasına bir buçuk saat kalmıştır.
köklü bir dershane geçmişine sahip olan arkadaşımın bile tanımlayamadığı modernizmin sorulduğu sınavdır. 20. soruya geldiğimde hala paragraflı türkçe sorusu çözüyordum. gelecek senelerde hazırlanan olursa kesinlikle es geçmesin türkçeyi, o belgisiz sıfatları fiilimsileri.* coğrafyada çok saçma şıklar olmasına rağmen şaşırtıcı sorular vardı, kolaydı bazıları. mesela G-8 ve AB'ye üye olan ülkelerin coğrafyayla çok alakası olmasa da 18 yaşına geldiysen rusya'nın ab'ye üye olmadığını bir zahmet biliver.

http://www.osym.gov.tr den yine saat 3 civarı açıklanır.
edebiyatta gereğinden fazla paragraf sorusunun olduğu,kolay sınav.
coğrafya'da çok dikkat isteyen soruların olduğu sınav. heyecan meyecan kalmamıştır artık.
coğrafyada akarsu-kömür-doğalgaz üçlüsü üzerine sağlanan enerjiyle ilgili soru dışında pek çeldirici soru olmadığından, zaten genel kanı olarak da kolaydı. o soruda da az dikkatle fark anlaşılıyordu aslında. ben 10 dakikada dikkat kesilip ancak gördüm amk.

edebiyata gelirsek, sağolsun kendimi de haksız çıkarmadım edebiyatımın kötü olması konusunda. ama "hassiktir bu ne biçim soru lan" denilen iki soru vardı sanırım. biri yukarda da bahsi geçtiği üzere modernizm, diğeri ise soruyu hatırlayamasam da şıkları içinde "oğuz atay tutunamayanlar" olan soruydu. kanaatimce sınavın en baba sorusu da oydu. üstünde fikrim olan tek şık tutunamayanlar'ın olduğu şıktı zaten diğer 4'üne bön bön baktım. sadece aklımda onun kalmasından da belli zaten.

neyse edebiyat netim 40'ı geçsin bana yeter abi.
favori dersim coğrafyada çöktüğüm, edebiyatta bekleleni veremediğim, ösym'nin yine ters köşe yaptığı sınavdır. seneye böyle olmaz bu sınavlar. bize garezi var ösym'nin. kim derdi ki edebiyat sınavının yarısı paragraf olacak* veya ygs'de mantık sorusu sorulacak. siz siz olun 91-92 li olmayın. aha da size bir sistemzedenin uyarısı.
Bizim değil, sınavın bize girdiği olay.
Edebiyat adı altında 20'den fazla dil ve anlatım sorusu vardı. Saçmalıktı. *

(bkz: Ah biz sistemzedeler)
sayısalcı olarak ya tutarsa diye girdiğim sınavdır.sınavdan önce sallar cıkarım havasında girdiğim ve birden paragraf sorularının bolluğunu görünce gaza gelip edebiyat sorularını da o gazla götürdüğüm sınavdır.*ayrıca coğrafya da ise yorum yeteneğine sahip her insanın malı götürebileceği sorular vardı.hiç kitap açmamama rağmen yüzde altmış ın üstüne çıktığım için ayrıca mutluyum.*
edebiyatta sevindiğim ama, dersanenin coğrafya birincisi olarak, hayatımın en kötü coğrafya netini yaptığım sınav.
bütün bir 5 ay boyunca eşek gibi oturup yazar, eser ve içerikleri, dönemleri çalıştığımız umutla girdiğimiz sınavda karşımıza dil anlatım ve paragraf sorularının çıktığı sınav. * * edebiyat sorularıysa tam bir fiyaskoydu. yeminle oturup biz hazırlasak soruları daha iyi hazırlardık. boşuna mı ezberledim ben goriot baba'ları vadideki zambaklar'ı ali bey'in alafrangalık özentisini.. kısacası ösym yapmıştır yine yapacağını..
başarısızlık örneklerinden biridir. ama sonrasında bir kutlamayı her zaman hak eden sınavlardandır.

(bkz: lys ye girdikten sonra yapılabilecek şeyler)
54 edebiyat, 21 coğrafya yaptığım kolay sınav.
edit : tamam lan zor sınav.
ilk defa bu sene üzerimize uygulanan sınavdır.rollerin değiştiği bir sınav olmuştur. coğrafyası gözlerimi doldurmuştur *. edebiyatı ise kısmen daha kolaydır.
hukuk fakültesi adaylarının girmesi gereken sınavdır.
(bkz: adamlar liseli beyler)
edebiyat sınavına giren tüm fencileri avukat yapan dandik ötesi sınavdır. istedikleri olmuştur, fenciler bütün eşit ağırlık bölümlerini kapatacaklardır.
birçok insanın yaparken zorluk çektiği bir sınav. * sayısalcıların dalgasına girip eşit ağırlıkçılardan daha yüksek net yaptığı sınav.
edebiyattan yüz elli yıldır soru çözmememe ve son 45 yıldır okuma yazma bilmememe rağmen 63 yaptığım sınavdır.. biliyorum 56 soru vardı ama o kadar sıkıldım ki 7 soruda ben yazdım aşağı onları çözdüm sonra..
coğrafyada daha çok sıkıldım kendime 19 soru yazdım..
(bkz: ilahi sözlük ömürsün) (bkz: indir donunu dötün görünsün) *
yarınkı sınava, 32 yıldır fizik görmememe rağmen 27 net yaptım gibi açıklamalara zemin hazırlayan, fencileri temecilere, temecileri de fencilere düşüreceğinin sinyallerini veren siktiriboktan seviyeölçerün üçüncü ayağı. lan bende fenciyim. neyse sinirlenmeyin. sözüm temecilere; siz de sakın fen sınavına girip de ortalığın .mınakoymayın.
ben ve arkadaşlarımın, bütün sene çalışmamıza rağmen, çalışmayan sözlükçülerden daha az net yaptığımız sınav(!)
çalışmadan yapılabilecek sınav-mış.

üstün yetenekli sözlük yazarlarımız hikemi gazelleriyle tanınan şairin nabi olduğunu doğuştan biliyor zaten, ne diye çalışacaklar.

servet-i fünun temsilcilerini, hatta hangisinin şiir hangisinin öykü türünde eserler verdiğine çalışmaya ne gerek var ama dimi? hatta bunlar servet-i fünun'u bilmekle kalmaz, fecr-i ati ile olan ilişkisini-benzerliklerini bile bülbül gibi şakırlar.
`
lisan-ı osmaninin edebiyatı hakkında bazı mülehazatı şamildir` isimli bir makaleyi, farsçaya o kadar aşinadırlar ki, şak diye hangi dönem ve hangi şair tarafından yayınlandığını söylerler.

12 yıl okul okuyup, üstüne yine yıllarca dershanelere gidenlerin "bu ne lan" dediği modernizm kavramlarına o kadar aşinalardır ki, hayatlarının her döneminde modernist bi tutumla yaşarlar. toplumu önemsemezler, modernistler ya al cevap amk.

hiç çalışmadan tevfik fikret'in şiir anlayışlarına, topluluk-akım-düşünce gibi herşeye vakıftırlar.

adalet ağaoğlu-oğuz atay'lı soruyu, milli edebiyat temsilcileriyle ilgili olan soruları söylemiyorum bile. tahmin edebiliyorsunuzdur o kadar zekisiniz çünkü.

imza : sınavı beklediğinden çok daha iyi geçmiş biri. zaten kapağı önceden atmışım bi yerlere zamanında iyi-kötü, sırf derdim tasam yok diye moral bozmaya çalışmıyorum hiç yoktan. hayvanlar gibi çalışarak ancak yapabildim.
isteyen istediği kadar kolaydı şuydu buydu fulledim ettim diye sözlükteki öğrenci arkadaşlarla taşşak geçedursun, gayet zor bir sınav hazırlanmıştır. türkiye coğrafyasının türkiyeyle uzaktan yakından alakası olmadığı gibi türk edebiyatının da edebiyatla çok alakası yoktur. birkaç tane aşırı ayrıntı soru yerleştirilmiştir. yapılamayacak kadar berbat bir sınav olmadığı gibi kolay bir sınavda olmamıştır ve buralarda full çekiyorum triplerine girenlerin çoğu da sınava girmemiştir. saygılar efendim.