bugün

4.sezon final bölümü promo larının aşağıdaki adreslerden izlenebilceği dizi.

http://www.dailymotion.co...-no-place-like_shortfilms
http://www.dailymotion.co...ike-home-final_shortfilms

--spoiler4x13 4x14--
jack locke kapışmalarını yeniden izleyeceğize benziyor. aynı zamanda sanırsam gemiye giden uçağa bir şeyler oluyor ve gidilemiyor. merakla bekliyoruz.
--spoiler4x13 4x14--
tabuttaki adamı bir an önce açıklamasını beklediğimiz dizi.
bu diziyi izleyen bayanların sawyer'a hasta olmasını anlayışla karşılamakla beraber, üçüncü günümde 2. sezonun sonlarına gelirken, jack'in eski sevgilimi andırması benim sawyer'i kolaylıkla elememe neden olmuştur. gunde yaklaşık 10 saatimi bu diziye ayırarak gerçek dünyadan kopmam en zevkli tarafı. sanırım birkaç gun içinde 4. sezonu da tamamlamış olacağım ve şimdiden üzülüyorum.
bir de missing pieces var tabii;

--spoiler--
şaşıracaksınız, bazı soruların cevaplarını alacaksınız.

(bkz: http://lostmobisodes.blogspot.com/)

--spoiler--
http://www.slashfilm.com/...season-finale/#more-11555
sezon finalini merakla beklediğimiz manyak dizimiz.
her bölümünden sonra bu bölümü de bitsin yatacağım dediğim ama yeni bir soru işareti bırakarak bittiğinden, beni sabaha kadar uyutmayan zorunlu olarak bitap düştüğüm de izlemeyi bırakabildiğim dizi ama ne yazık ki 4.sezon 12.bölüme de geldim ve finali de sabırsızca bekliyorum beklemeden izlemek iyiydi tabi ilk sezonları.
bugün sabaha karşı dördüncü sezonunun son bölümü yayınlanmış ve akılları baştan almış kopuk dizi.
4. sezon finalinin 3. sünden daha manyaks olacağını düşündüren dizi. 20 kb sınırında kalan download hızıyla sinirlenmeye başlamışımdır. ulan daha düne kadar 105 kb'a kadar dayanıyordu. ayrıca sezon finalinden sonra bu başlığın spoilerlarla dolacağını düşünüyorum. bölümden bağımsız ilk spoilerı verme şerefini kendime veriyorum;

--spoiler--
sawyer, jack'in tyler durdenı çıkıyor. adadaki köpek jacob'mış. helikopterin pilotu lapidus yanlışlıkla aşk gemisi'ne iniş yapıyor. son olarak aaron'ın annesi claire değil, meryem'miş.
--spoiler--
dikkat çok ağır spoiler içerir.

--spoiler--

Ne hikmetse, her sezon finalinde esaslı 1-2 karakterini öldüren ve acıklı sahneleri bol bol kullanan dizi. 4. sezonun final bölümüyle de jin ve john locke** kara toprağa yollayıp, biz türklerin en çok merak ettiği konuyu; yani desmond ve penelope buluşmasını gerçekleştirdi. bize de: jin ve john locke'ın meftalarına allah'tan rahmet dilerken desmond ve penny'e bir ömür boyu mutluluklar dilemek ve gelecek sezonu büyük bir merakla beklemek kaldı.*
--spoiler--
çok dandik bir dizidir. izlemedim ama şundan adım gibi eminim ki,

(bkz: bu kadar kişi lost izliyorsa kesin dandiktir)
(bkz: dandik)
şu an 4. sezon finalini indirmeye başladığım ve hakkında spoiler okumamaya özen gösterdiğim dizidir.
sabahtan beridir altyazı aratan dizi. ulan bi site çöker diğeri ingilizce yayınlar. ingilizcem var da 1 saat 23 dakikalık değil. 1 saatlik çevirebiliyorum.
(bkz: fazla altyazısı olan var mı)
sabahtan beridir anca altyazısını bulabildiğim dizidir. buyrun efendim;
http://www.lost.web.tr/

edit: s04e13-14 için
güzel bir finalle sona erdi nihayet 4 sezonda. çok güzel olmuş süreyi uzatmaları, sürüklenip gittik denilebilir. bir çok soruya cevap verseler de iki katı fazla soruyla karşılık verdiler. gerçi her bölüm böyle final gibi olsun cevap falan vermesinler razıyım.

--spoiler--
--spoiler--
desmond'ın penny yengemle kavuştuğu sahne, sezonun tüm bölümlerine bedeldi. bu dizide peşisıra sittir demek hiç bu kadar içten olmamıştı.
--spoiler--
--spoiler--
dolu dolu cevaplar, dolu dolu sorular ile bezenmiş, 4. sezon finali için sağlam spoiler içeren, büyük ihtimalle upuzun bir entry'dir. ona göre okuyun;

--spoiler--
öncelikle, jack biraz locke'u dinlese adam olacak. bak gitme, yapma etme dedi dinlemedi. illa ki gideceğiz diye tutturdu jack. gemiden gelen adamı ben öldürdü. öyle olunca gemi patladı. millet son anda kurtardı kendini. ancak jin ve michael'a burada elveda diyoruz. michael bir türlü ölmüyordu ama görevini tamamladı, christopher, jacob adına tamamdır gidebilirsin dedi ve o da öldü.
penny'e helal olsun, ta nerelere kadar gelmiş kadın. kurtardı bizimkileri. oceanic six'den dolayı, 6 kişi kurtulacak biliyorduk, 8 kişi helikoptere binince herkes korktu bir an desmond ölecek diye. neyse o penny'nin yanında kalmayı tercih etmiş. kavuşma sahnesi çok güzeldi. galiba desmond gibi sağlam bir karakteri burada noktaladık. hikayesi bitti. ama belki ada dışında tekrar görünebilir.
jack anında yazdı kafadan senaryoyu ve bir köye çıktılar. locke'a inanmasa da bir anda imana geldi.
sawyer ise adadan ayrılmadan helikopterden atlayarak hem kahraman oldu hem en iyisini yaptı. bu arada onları kurtarmak için atlamasına rağmen, gelecekte, jack'n o kalmayı tercih etti demesi çok pismiş. kızdım jack'e.
benjamin'in de ada günleri sona erdi. adanın yerini değiştirdi ve adadan sürüldü. bu arada ben bir şekilde geleceğe ışınlanmış olmalı, çünkü daha önceki bölümde izlediğimiz kıyafet ve yarası aynen duruyordu. ama dışarıda sayid ile buluşmuştu. demek ki nereden baksak birkaç ay, belki 1 yıl geleceğe gitti.
john locke others'ın yeni lideri oldu. ada ile ilgili benjamin'in bildiği tüm sırlar ona da öğretilecek öğretilmesine de bunu bize söylemeyecekler gibi bir his var içimde.
ancak locke neden adadan çıktı ve neden öldü? bunu anlamak mümkün değil. adada çok kötü şeyler oldu, cümlesi, binbir farklı şekilde yorumlanabilir. ama locke demişti bu olayların sebebi, jack'in adayı terk etmesiymiş. sanırım bu olayları önümüzdeki sezon öğreneceğiz.
ölülerin veya ne olduğu belirsizlerin ada dışındakileri ziyaretleri sürüyor. claire, kate'in rüyasında görünüp aaron'u adaya götürmemesini söyledi. hurley ise mr. eko ile satranç oynuyordu. gerçi hurley kafadan yazıyor olabilir ya neyse.
sayid geldi ve hurley'i götürdü. güvenli bir yere gidicez, adaya değil diye aldı gitti çocuğu. ancak benjamin hepsinin adaya dönmesi gerektiğini söyledi ki sayid'de ben için çalıştığına göre, 6'lıyı tekrar toparlama çabası olabilir.
yalnız bunun için kate ve sun'ın ikna edilmesi lazım. kate, ada ile ilgili tek kelime duymak istemiyor. sun ise jin'in ölümünden jack'i sorumlu tutuyor ve charles widmore'a gidiyor. sun adaya dönerse ancak widmore ajanı olarak dönebilir ki, bebeği varken bu imkansız gibi.
benjamin, hepiniz dönmelisiniz, o dahil. gibi bir laf etti. burada ondan kastın kim olduğunu anlamadık. locke'u mu kastetti yoksa aaron'u mu? aaron'un özel bir bebek olduğunu biliyoruz, öte yandan locke'un neden öldüğünü bilmediğimiz için, onu kurtarma çabası olabilir mi gibi şeyler geliyor aklıma. zira bu dizide kim imkanı yok ölmez diye sorsanız locke derdim. imkanı yok ölecek göz o adamda.
bilinmeyenlere devam edelim. daniel faraday ve yanındakilere ne oldu? miles, neden charlotte'ye buraya geri dönmek için bu kadar uğraştıktan sonra gidecek misin dedi? charlotte doğum yeri falan birşeyler dedi anlamadım tam. charlotte adada mı doğmuştu? miles neden adada kalmak için ısrarcı oldu? geri dönen sawyer, juliette ile birlikte sağ kalanları toplayıp tekrar eski hallerine döndürebilecek mi? yoksa locke'un etkisi ile onlar da others'a mı katılacak? bu others oldukça kalabalıktı, diğerleri nerede? kaçırdıkları çocuklar, uçak hostesi vs nerede(3. sezon başında jack'gillerin tutulduğu yer olabilir gerçi)
widmore'un öldürülemezliği nereden geliyor? devamlı adayı araması, acaba o da benjamin gibi zamanında adayı yerinden mi oynattı sorusunu akıllara getiriyor. benjamin adaya dönmeden nasıl idare edecek geri gönderdiği insanları?
adada benjamin veya locke gibi tabiri caizse iki ruhani lider olmadan işler nasıl yürüyecek. richard'ın özelliği ne? neden grubun lider o değil de hep başkası? jacob kim, ne ve nerede? christopher'ı neden elçi gibi kullanıyor. jack'in babası olmasının mı bir anlamı var yoksa tamamen denk mi gelmiş yoksa taa baştan beri chris, bu işlerin içinde mi?
jack'in salaş hali ile christopher'ın ölmeden önceki halleri benzer, acaba christopher da önceden adaya gelmiş miydi? ulan bu adam charlotte'nin de babası olmasın. karakterlerin yarısının babası çıkacak adam.

--spoiler--
sabah 11:00' dan beri indirmeye çalıştığım ama kaçak kullandığımız wireless' in azizlikleri! nedeniyle 2 saat önce indirebildiğim ve az önce 4. sezonu da tamamladığım dizidir...

--son derece yüzeysel spoiler--

aksiyon, romantik, gerilim ve bilimsellik kokan bir bölümle kısalaşmış bir sezonu daha bitirince içim kötü oldu doğrusu...
yazsam aslında sayfalar tutar da herkes kendi çıkarımlarını yapar...
e hadi klavyeye elimiz değmişken birkaç örnek çıkarım yapalım...
* benjamin linus denen sünepe, içten pazarlıkçı ama çok zeki, gerekirse tırsak adam damarına basılınca nasıl da 10 kaplan gücünde bir phantom gibi saldırıp 3 hamlede yakın dövüş sanatları ustası, psikopat, stratejist ve asker kökenli martin keamy' yi öldürüyor çok ironik geldi bana...
sawyer da juliet' e inceden ileride bir şeyler olur gibime geldi ama bilinmez yani garanti değil...
jack gene bildiğimiz süper jack benim için söze gerek yok...
sayid de iyi dayandı martin keamy' ye ama yok yani ıraklı bir asker amerikalı' dan sopa yer anladık...*
hele penny ve desmond' un bir buluşması var ki anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır...
ayrıca sun' ın da kindar bir kaşar olduğunu anladık...
neyse yeter bu kadar daha çok şey var...
toparlayamadık yazıyı ama bizi fazla bekletmesinler yetkililere sesleniyorum...
--son derece yüzeysel spoiler--
kimine göre ''ulen bok gibi finaldi la bu ne böle'' kimine göre ise '' ağzımıza sıçtın lost, allah belanı versin'' gibi bi sezon finaliydi. spoylıra gelelim efendim.

--spoiler--
öncelikle harbiden lost lan. eşek kadar ada kayboldu olum.

senaristlere sesleniyorum. şu adayı kaybettiniz ya, şu diziyi adam gibi bağlayın üniversiteyi 4 senede bitircem. 4. senedeyim ve hala 2. sınıftayım. hadi bakalım. [tabi 2 sene var bitmesine dizinin, saçma oldu]

bu daniel ve diğer bottaki elemanlara noldu. o sawyer oraya kadar yüzdüde o daniel ve diğerleri hala gemiyi mi aramakta. ya da ada kaybolunca çevresindeki 108 m deki ne varsa götürüyor mu? cevab veremedi

sayid ve kate in anlaşması güzeldi. adamlar iş birliği yaptı lan diğerleriyle, daha nolsun. birlik içinde gördüm ya bunları, hüzünlendim biraz.

o ne biçim orkideymiş anasını satayım dedim içimden. indikçe iniliyor, indin daha bitmiyor, hala iniyorsun. bir de o kadar metali koyuyor bu bünyamin sonra patlatıyor. orada delik açılıyor. e önceden de bu adanın yeri değişmiş ki tahminen orasının soğuk olmasının nedeni bu kutup ayılarıyla alakalı. bir de sonrasında işi bitenler yollanıyor ya önceki bölümde gördüğümüz üzere bünyamin de kutuba düşmüştü, aynı mont var ve yaralı. yani bu charlotte çölde kutup ayısı bulmuştu, heh işte bununla alakalı. o ayılarda çevirip çevirip çöle gitmişler malum sıcak, mort olmuşlar. hiyeroglif yazıları da dikkatimizden kaçmadı değil.

michael in işinin bittiğini görüyoruz, christian shepherd, hadi gitme zamanın, bok mu var git hadi dedi ve adam patladı. bu efsunlu kişiler gelmeden önce fısısıpısısı seslerini gözümüze gözümüze sokuyorlar ayrıca. anladık lan tamam.

sawyer a buradan selam ediyorum, ne yürekli ve cesur adammış öyle o. helal olsun diyoruz. ayrıca juliet in yanına geldiğinde yaptığı espriler gayet süperdi. adam hayvan gibi yüzmüş dediği laflara bak;

-tam yüzme havası
-şöyle bir dalıp çıkayım dedim

süper adam vesselam, bir daha gönüllerde yer etti yahuşuhlu piç. juliet in türk olduğunu anladım ben. o içkiyle kumsalda oturuşu ve dertli dertli bakışı. ama harbiden karizma durmuştu. ayrıca çok hoş hatun, canım benim, öptüm.

oceanic 8, oceanic 6 teki kişileri tam anlamıyla anlamış olduk. sawyer ve desmond ın ne olduklarını. desmon ın işinin bittiğini düşünenler yanılıyor asıl şimdi başlıyor bence. ben le desmond karşı karşıya gelecek, hatta sayidle bile olabilir. bünyamin kullancak sayid i falan. kızışacak baya bi.

desmond ın penny si [dezmındın penisi gibi oldu kusura bakmayın] o kadar gezinmişte adayı görememiş ya orada bi gariplik vardı. adamlar kurtuldu ahanda artık görmem gerekiyo gibi olmuş. olsun buluştular ya artık canlarım benim sevindirik oldum baya ben.

sawyer kate i yalamadan önce kulağına pısıpıs dediği şey muhtemelen kate in önceki bölümünde sawyer ın yapılacak bir şeyi var demişti, o tahminen ama işte ne?

hurley efendide mr eko ile satranç oynuyordu ki bu deli falan olduğu için değil. jack babasını görüyor, kate claire i görüyor, e demekki hurley de eko ile satranç oynayabilir değil mi.

sun dan da korkulurmuş bunu öğrendik. ben o kadar çığrındım siz benim cinsuşi mi geride bıraktınız, siz misiniz bunu yapan deyip charles widmore la anlaşıyor ya da anlaşıcak diyelim.

locke emmi de ölmemiştir tahminen. ki benim düşüncem, ben, hepiniz beraber gitmeniz gerekir demişti[burada kendinden bahsetmiyor, ya da tamamen kendi çıkarı için], işte burada locke a olacaklar aynı christian shepherd a olanlar gibi olacak.

bambaşka bir teoride bu bölümle alakalı değil ama 2. sezonda olması muhtemel bir çift vardı, örümcek ısırmasıyla felç olan doktorların bile anlayamayacağı. işte diyorum o bölümü acaba öylesine mi koymuşlar ki bence çok saçma olur hepsinin bir açıklaması var. işte bende diyorum christian shepherd da bunlar gibi bu örümcek tarafından ısırıldı, öldü bilindi sonrasında düzeldi ve bu duruma geldi. ayrıca o gömülenlerde adayla beraber hoop kayboldu. ne tuhaf değil mi vapurlar falan.

ek olarak o helikopter havalandığı zaman kate in memişleri baya bir dekoltedeydi. güzel görüntüydü ve bölümdü vesselam.
--spoiler--

--spoiler--
locke u öldürmekle ne yapmaya çalıştıklarını anlam verememişimdir. onların son kararıdır. başta başkalarını düşünmüşler. garip bir şey. bakın derim.

http://darkufo.blogspot.c...-2-alternate-endings.html
--spoiler--
tokat gibi finale sahip olan, bu son bölümden sonra hakkında spoiler bile üretemediğim teoriler yazamadığım dizidir. can feda sana. pazartesi son final var ya kalıcam ya geçicem. ama sana değer. yarın yine izleyeceğim. kaçırdığım tüm ayrıntıları bulana kadar irdelemeye devam.
4. sezon finali gerçekten final gibi olan dizidir. eşsiz bir şekilde bitirmişlerdir.

---spoiler---
ancak dikkatimi çeken yine the others oldu, gördüğüm en sapık tarikat bu others, locke'a tapınır bakışları beni benden aldı.
---spoiler---
--spoiler s4e13-14--

daniel faraday ve bot içinde kalanlar adanın çok yakınındaydılar diye hatırlıyorum. ya adayla beraber onlar da " taşındılar " ya da bambaşka bir zamana kaydılar.

charles widmore denilen çakalın adanın ilk sahibi olduğunu biliyoruz*. charles widmore belli ki dümeni çevirmişti ve o da adadan sürülmüştü. ve geri dönmeyi asla başaramadı. bu yüzden de hala orayı arıyor*.

sayid kesinlikle hurley'i adaya götürmek için aldı onu. su içer gibi adam öldürmesi de görevini kararlılıkla sürdüreceğinin resmidir. ben'in jack'e herkes toplanmalı demesi, adaya dönmek için locke'un cesedi dahil herkese ihtiyaç olduğunu gösterir. ikna edilmesi gereken sun ve kate kalıyor gibi. kate o rüyadan sonra* asla adaya dönmek istemeyecektir. kaldı ki bölümün hemen başında " we have to go back kate " diyen jack'e sağlam bir tokat atarak kararlılığını gösterdi. sun desen zaten jin'in ölümünden jack'i sorumlu tutmuş ve charles widmore ile ortak olmaya hazırlanan biri olmuş. ondan da bir şey beklemek zor bu saatten sonra. bakalım adaya nasıl geri dönecekler.

jin'in ölmeyeceğini söyledim, düşündüm o kadar, bilemedim. Yazık oldu.

sawyer ise herkesi kurtarmak için adada kalmayı seçiyor hem de helikopterden atlayarak hatayını riske ediyor. işte gerçek kahraman. jack de onun arkasından aptal aptal konuşuyor anca.

adanın yerlileri demiştik, o dev ayak heykeli vardı mesela. onu yapan insanlar kimler bu büyük bir merak konusu kesinlikle. adanın altında* bir dümen var. çevirince adayı taşıyor. bunu da adanın yerlileri yapmış olmalı kesinlikle. dümen teknolojik değildi bildiğimiz tahtaydı. ayrıca oraya inen merdivenler de el yapımıydı ki kırıldı. böylece ben'in kolundaki kesiğin nasıl oluştuğunu gördük. dümeni çevirince bir yıl ileride uyandı çölün ortasında* ...

daha yazacak o kadar çok şey var ki ...

--spoiler s4e13-14--
tarafımca denenmiş iyi bir türkçe altyazısı için: http://rapidshare.com/fil...040977/losts04e13.14.html
--spoiler--
Her sezonun finalinde önemli rol oynayan Desmond yine damgasını vurdu. Oceanic six dışında adadan tek kurtulan desmond'muş. bunu kimse tahmin etmiyordu.

sawyer dördüncü sezonla başka karakteri büründü sanki. helikopterden atlaması tam bir kahramanlık. adadan kaçmak için herşeyi yapabilecek jack'in de içten içe onu kıskanması ve sawyer atladıktan sonra car car konuşması da sinir bozucuydu.

keamy * bir insan "ne kadar acımasız olur" sorusunun cevabı gibi sanki.gemideki onca masum insanı öldürürken içinde bir gram insan duygusu olmadığını ispatladı bu bölümde. *
ben'in o çarkı çevirip adayı taşıması zamanda yolculuğun ispatıdır. Ben adayı 1994 yılında sabit kılmıştı. oceanic 815 o yıla geri döndüğü için john ve rose iyileşmişti. şimdi ben adayı ya daha ileri bir zamana ya da geriye taşıdı. ama yaptığı her neyse iyi sonuçlar doğurmadığı kesin: (john'un ölmesi ve jacke işlerin iyi gitmediğini söylemesi)

dizinin düğümü christian shephard ile çözülecek bence bundan eminim.Jacop ile ilgili bir bağlantısı olduğundan da.Bekleyip göreceğiz..

Cidden yazacak milyonlarca satır var ama nasıl bekleyeceğiz o kadar süre bilmiyorum

--spoiler--
ağzımıza sıçan dizidir her bölümü ile.

tanım kısmını geçtik;

--spoiler--

bu dizi ile ilgili ilk teorimi yazıyorum, ahanda başlıyorum...

bilindiği gibi jacob et-kemik formundan ayrılmış uçmuş buhar olmuş bir abimizdir, malumatınız adada christian shephard formunda dolaşarak insanlarla muhattap olmaktadır bir yerde. örneğin john locke'a vereceği görevleri de christian shephard vasıtasıyla vermiştir.

şimdi sıkı durun, christian shephard bu adaya ölü olarak geldi yani cesedi ile indi bunu biliyoruz, ve işte tam bu noktada jacob'un ihtiyacı olan bedendi christian shephard, yani dizide pek bir üst düzey görevinin oldugunu sanmıyorum claire'ı gayri meşru peydahlayıp gardaşıyla aynı adaya düşmesine neden olmasından başka.

şimdi miles gibi ruhlarla konuşan bir karakterin de diziye dahil olmasının bu olaylarla bir ilgisi olması yüksekle muhtemel, kendine bir beden bulmadan iletişim kuramayan jacob'un miles'ı kullanması ilerde muhtemel.

daha sonra işin acı yanı john locke ile ilgili. john locke'un bedeni jacob'un bir sonraki durağı olacak sanırım. çünkü ben, jack'e adaya geri dönecekleri zaman john'u almaları için ısrar etmesi, ısrarı bıraktım bir şart olarak görmesi de bence bunun bir sonucu. john locke jacob'un aradığı beden olabilir ilerleyen sezonlarda. zaten terry o'quinn'i yani john locke'u diziden çıkarmaları biraz saçma olur çünkü, kim ne derse desin dizide john locke ayarındaki jack, sawyer gibi karakter abilerimiz kusura bakmasın ne kadar yakışıklı olsalarda emmy ödülü kazanacak düzeyde oyunculuk sergilemiyorlar. hatta çok vasatlar, diziyi oyunculuk açısından kurtaran nadir kişilerden biri terry o'quinn diğeri de michael emerson'dur yani benjamin linus'dur ki onun adaya dönemeyeceğini öğrenmiş olduk bu son bölümde. adanın yerini değiştiren adaya dönemez gibi sapık bir inanca sahip kendisi. o yüzden john locke adaya tekrar gelicektir ama onu çok ayrı bir formda izleyeceğiz, christian shephard gibi.

john locke 5. sezonun 2. 3. bölümünde öldü bitti gitti yapılırsa çok fena g.t olurum, canım sıkılır. 1. sezondan beridir inancını desteklediğim tek insan john locke.
--spoiler--
--spoiler--
hurley, sayid e nerde olduklarını soruyordu hatırlamıyorum ama o bilgiden bişi çıkar mı insanın aklı takılıyor.
--spoiler--