bugün

peynir ve şerbetin inanılmaz lezzeti. çatalı değdirdiğimizde çatırdayan künefe asıl künefedir. birde peynirinin uzaması şart.
(bkz: höşmerim.)
Yaz aylarin da mado dondurmacisinin basarili olarak yaptigi tatlidir, alakasi olmamasina ragmen dondurma ile gayet guzel olur.
antakya'da 100 kere yemiş ve dalya demiş biri olarak, şu başlıkta resmen içim kıpır kıpır "lay lay lay lay laaaa ooo künefe" diye tezahürat yapasım, sevgi gösteresim var.

bunlara değer bir tatlıdır.
künefeye şerbeti vermek deyimde adı geçen tatlı cinsi, yöresel ama güzel bir tatlı olsa da yesek.
antakya haricinde yediklerim rezalet ötesi. hatay bir zamanlar yaşadığım yere 1:30-2 saat uzaklıkta olmasına rağmen ailece künefe yemeye gittiğimizi bilirim. peyniri, şerbeti, dondurması, sıcaklığı, hamuru tam ayarda olmazsa olmaz. başarabilen yok. istanbul'dakilerse zaten leş.
tatlıların iskenderi, mutfakların efendisi.
iskender'in partneri.
hatay mutfağına özgü, hatta kaymakla birlik olup türkiye de ün yapmış tatlı çeşidi.

kaymak olmadan sen bir hiçsin künefe.

not: gıcıklık olsun diye hatay dedim, yoksa biliyorum antakyanın içel de olduğunu.
ne zaman adı geçse ya da yesem "abi tatlının içine peynir koymak hangi sivrinin aklına gelmişte bu tatlı çıkmış ortaya" diye düşünmekten kendimi alamadığım tatlı.
bu tatlıyı yapanı tam yapar, yapamayanı iç bayar. çok şukela bir örneği her yıl ramazan ayında taaaa antakyalardan istanbul'a, sultanahmet'e gelip orada stand açan bir amca tarafından yapılır. 2 tabak yiyip utanmadığınız takdirde 3. tabağı rahatlıkla yiyebilirsiniz. öyle de hafif yapar. ama o ağzınıza attığınız lokma var ya... böyle eriiirr, eriiir, o eridikçe siz bi fena olursunuz falan...

yani efendim kısacası icad edeninin cennetteki yerini hazırlamış tatlıdır.
alah razı olsun.
afrodizyak tatlı.
Hatayı hatay yapan bir tatlı.
antakya uzunçarşıda o çınar altı diyorlar kömürde bakır tepside yapıyor ama peyniri kalitesiz sırf ortamı için gidilir yoksa işe yaramaz.

petek pastanesi ki kendileri türkiyenin tartışmasız en iyi pastanesidir gerçekten güzel yapar ama petekteki diğer tatlıları görünce künefeyi görmezsiniz.

leydi pastanesi süper bir aile işletmesidir peynirin tereyağın en kalitelisini kullanır ve şu an türkiyenin en iyi künefecisidir. yazları arsuzda da bir şube açarlar.
anavatanı Filistin'nin Nablis kenti olduğu kabul edilen ve ortadoğuda (künefe neblisiye) diye adlandırılan tel kadayıf, tuzsuz peynir ve tereyağı kullanılarak yapılan yapımı basit ama ustalık isteyen bir tatlı.
bol acılı lahmacun ve yayık ayrandan sonra bünyeye en iyi gelecek tatlılardandır. bir nevi fatalitydir. gerçi gecenin bu saatinde animality de olabilir.
harika ve bi o kadar da ağır olan tatlı. en yakın arkadaşım hayatında hiç yememiş, bende dedim ki ilk ben yedireceğim sana,neyse gittik bi lokantaya yemeğimizi yedikten sonra künefelerimizi de istedik, arkadaşım yarısını bile yiyemedi tadını da alamadı! biz yanlışı yemeği abartmakla yaptık tabi.
içine konulan peynirin kalitesiyle tadı doğru orantılı olan müthiş tatlımız.
birgün intihar etmeye karar verilirse bunu yiyerek yapılacak eylem. bol kaymakla birlikte tabi. (bkz: atın ölümü arpadan olsun)
efendim kadayıf açılır arasına peynir konur üzerine kadayıf kapanır kaba bastırılır. ya siktir et.

dürüm üstüne fena gider işte. tarif mi kasıcaz burada.
en güzeli mardinde yenir. sadık künefe diye bir yer var, mardine giderseniz kesinlikle yiyin derim.
hataydan başka yerde güzel yapılamayan güzel tatlı.
hataylıların çok güzel yatığı tatlıdır. * *
hatay'a ait ama urfa'da da enfes bir şekilde yapılan peynirli-antep fıstıklı tatlı...
iftar sofralarını süsleyecek olandır.
sütle tüketilesi enfes antakya tatlısıdır. yeni pişmiş dumanı üstünde künefenin üzerindeki dondurma açık bir ironi taşımaktadır. başka yerlerde de var mı bimem ama adanadaki yıldızoğlu künefeci bu iş için biçilmiş kaftandır.
tereyağı olmazsa olmazıdır. kralı kral künefe de yenir.