bugün

ister güvercin ister başka bir tür olsun insanların kendini beğenmişliklerinin,bencilliklerinin ve iktidar arzularının bir göstergesidir.

doğasında umarsızca uçmak olan bir hayvanı alıp sırf kendi zevki için bir kafesin içine hapsetmek başka türlü açıklanamaz. insanlar kendilerini bu kadar üstün görme hakkını nasıl bulabilir?
kendileri her daim bir kafesin içinde diye diğer canlıları da hapsetme dürtüsü burdan mı gelir bilmem...
Ayyy benim birkuşum vardı ayaklarıma pedikür yapardı o derece içli dışlıydık! kafamda kıçımda başımda her yerde gezerdi. ELiMDE ÖLDÜ BEN ŞOK BEN iPTAL! yANi CAN ÇEKiŞiRKEN BULDUM AMA HASTA EX OLDU!
kafeste beslenenleri vardır. sorumluluk gerektirir.
bir dosta daha sahip olmak demektir.
vicdan yükü yapandır. hele de tekse... sen git işin, okulun, ailen, arkadaşların olsun; hava al, gez, eğlen ama o orada bütün gün dursun, kafesin içinde belki gelir de bana bir şey der, dışarı çıkarır diye bekleyerek ömür geçirsin. bizimkiler bırakmıyor yanına arkadaş almamı, salsam da korkar, kaybolur diye endişeleniyorum... dayanılmaz bi durum yani. almadıysanız almayın bence, hiçbir hayvan almamak en iyisi hatta belki de, büyük sorumluluk. belki iki tane kedi olabilir ama dilediklerince dışarıda gezip canları istediğinde eve gelmek şartıyla.
Hiç unutmam nasıl unutayım ki. bizim de bir muhabbet kuşumuz vardı. ilgi manyağı psikopat defalarca yanına eş koyduk gagaladı, hırpaladı, kanattı, istemedi. Tek olmaya alışmıştı. Biz vardık. Kafeste kalmazdı bütün ev onundu. Yemeğini bizle sofradan yerdi. 7 seneye yakın yaşadı.
Ulan küçücük hayvan abartma diyeceksiniz ama öldüğünü gördüğüm günkü boşluğu size izah edemem ki. Kafesinde ters dönmüş, tahta gibi olmuştu. Son zamanlarda hasta olduğunu fark etmiştik dışarı çıkmıyordu tüylerini kabartıp altta saklanıyordu.
Velhasıl alışmıştık ona. Zırlaya zırlaya bahçeye gömdüğümü hatırlıyorum. 1 gün sonra kedi çıkarıp yemişti... hala yaşıyorum galiba. Bunu kapayalım lütfen.
Evde muhabbetkuşu üretimi yapıyorum zevkli bir hobi tavsiye ederim.
Bu benim isim güvercin muhabbet saka kanarya alayina baktim
ama saka ve kanarya kirmasi gibisi yok.
şerefsizliktir. kuş lan bu sikik kıç kadar kafeslere tıkıyor orospu çocukları. kuş direkt yasaklanmalı. onların yeri açık hava ve diğer kuş arkadaşları. 2 sevicem diye mk.
güncel Önemli Başlıklar