1. 1.
  uskudar'a bagli huzurlu mahallelerden birisi. ama buraya giden de illa ki dizi cekiyor ya.
  1 ... laz pacino
 2. 2.
  özellikle sahilinde yapılan kahvaltıların tadı damaktan kolay kolay gitmez.
  ... tutunamayanlardan
 3. 3.
  ismet baba isimli balık lokantası (meyhane) bulunduğu yer.
  1 ... marnie
 4. 4.
  öyle sanıyorum ki istanbul'un en güzel semti..
  özlemini çektiğimiz mahalle yaşantısının yanında nakkaştepe'ye 2 ,beylerbeyi'ne 5 ,çamlıca'ya ise 10 dakikalık mesafede bulunması nedeniyle istanbul'un merkezi..

  ama o harika yokuşlardan birini çıkıyorken yanınızdaki arkadaşınızla ;

  -olum bak şimdi yaşlı ve çok zengin bir teyze bizi görecek , burayı çok sevdiğimizi anlayıp bize çay ikram edecek ve aynı zamanda ölmek üzere olan bu teyze yalısını bize bağışlayacak oldu mu?

  hayalleri kuruyorken ;

  -pardon bir yeri mi arıyorsunuz ?

  şeklinde mükemmel bir kız sesi duyduğunda insan irkiliyor..kardiyolojik problemler doğuyor ve tahmin edersiniz ki hayallerin yönü değişiyor..dikkatli olmak lazım..

  bir de anacaddede yanyana duran kilise ve cami biraz yukarısında ise sinagog görülmeye değer..
  5 -1 ... rasko
 5. 5.
  buket uzuner'in kumral ada mavi tuna isimli kitabının kahramanlarının yaşadığı yer..
  2 ... shalamar
 6. 6.
  kuzguncuk

  uzun yıllar, dayımların, teyzemlerin, kuzenlerimin ikamet ettiği, ama benim bir türlü oturma şansına erişemediğim güzide semt...

  üsküdar dan, sahil yolundan beylerbeyi istikametinde giderken, köprüye çıkan tünele gelmeden önceki semttir kuzguncuk. küçük, şirin bir iskelesi, ismet baba balık restoranı, çınaraltı kahvesi ve dilim pastanesi vardır. işte tam onların bulunduğu noktada ışıklar vardır. içeriye, icadiye caddesine girersiniz. tam bu anda, bambaşka bir dünyaya adım attığınız zannedersiniz. zamanında, rumu ve ermenisinin çoğunlukta olduğu bu yerleşim yeri, şimdilerde, tek tük de olsa, hala bu insanları barındırır. çok sıcak, samimi bir atmosfer hakimdir. bakkalından, fırınına, kırtasiyesinden, berberine; herkes birbirini tanır, sever, sayar ve kollar. dizilere çok defa set olmuştur. özellikle bu dizilerden; perihan abla, o kadar sevildi ki, sonunda, bir sokağına ismi verildi. ayrıca; meşhur ekmek teknesi dizisi de burada çekildi. şu sıralar ise, hatırla sevgili dizisinin, kafe sahnelerinin çekildiği semttir. cafe sitare nin hemen karşısındaki, asude cafe de çekilmektedir. sık sık ara veren oyuncuların, sitare ye girip soluklanması sırasında, bolca sohbet etme imkanına kavuşuyorsunuz. ayrıca; sağır oda nın aras dağlı sı orhan kılıç da, bu mekana sık sık gelip, kahvesini içmektedir.

  bu semte özgü bir diğer güzel enstantane de; icadiye caddesine dönmeyip, biraz daha sahil yolundan ilerlerseniz, bir cami göreceksiniz. bu camiin öyle çok şaşalı bir görünümü yoktur belki ama, onu özel kılan neden, hemen yanındaki kilisedir. istanbul un belki de hiçbir semtinde, yanyana duran kilise ve cami yoktur. hoş bir ayrıntıdır...

  kuzguncuk un ayrıca, harmony diye bir de sanat galerisi mevcuttur. çok çeşitli; kişisel ve karma sergiler ve sermaik atolyesi olarak hizmet vermektedir.
  bir diğer meşhur yeri de; pala nın yeri dir; zamanında sadece bir seyar köfteci olarak işe başlayan pala usta nın, işi büyütmesiyle, nihayet açtığı dükkanıdır. inanılmaz dercede lezzetli köfte ve çiğer yapar. yemeden dönmeyin...

  aydın kesmin çok rağbet ettiği, her inanıştan insanın, bir arada, huzurlu, birbirlerini çemkirmeden geçinip gittiği nadir semtlerden birisi. dini bütünü, solcusu, milliyetçisi, ermenisi ve rumunun, barış içinde yaşadığı güzel semt.

  işte buraya, yıllar boyu, taşınabilmenin hayalini kurdum durdum. o kadar pahalıydı ki satılık evler, pek alınası değildi. kirada oturanlarda, kira yükselse bile, sırf semt hayatı yüzünden, taşınmak istememeleri ve tabi kurnaz emlakçıların, fahiş kira ücretleri belirlemesi sebebiyle, pek imkanımız olmamıştı... ta ki, sahibinden kiralık daire görünceye kadar. hem de giriş katı, bahçeli bir daire. hiç düşünülmez ve balıklama atlanır. şimdi yakın zamanda taşınacağız. hayallerimin ve çocukluğumun semtine hem de... daha ne olsun... gidin ve görün...
  8 ... dylan dog
 7. 7.
  üsküdarın en güzel yeri, özellikle ressamların ve seramik sanatçılarının ikamet ettiği dik yamaçları ,güzel evleri olan karşıdan geliyorsanız , burası istanbul olamaz dediğiniz yer.
  1 ... selsuyuna
 8. 8.
  bogaz'ın en sağlam yerlerinden biri.. huzur, sakinlik, her sey var ordaki parklarda... otur ve dinle kendini...
  1 ... ecnebidost
 9. 9.
  BiRBiRiNDEN HOŞ YALILARIN BULUNDUĞU, iSTANBUl boğazının güzel semti.
  ... beyazyelkenli
 10. 10.
  ismi kadar güzel bir anadolu yakası mücevheri, değerini hiç kaybetmeyen.
  1 ... cnnturk