1. 1.
  hayatımın kitaplarından biri.
  insanı cizrek ilerler,
  askı anlatır,
  imkansızı ogretir.

  roman da sair dayının dedigi gibi "askın 1001 turu vardır ve her cesidi acıtır"
  19 ... boggy
 2. 2.
  muhteşem bir buket uzuner romanı.

  küçük bir çocuğun * kendisinden birkaç yaş büyük diğer çocuğa * aşık olması sonucu değişen hayatı anlatır roman. tuna, ortahalli bir ailenin ikinci oğludur. birgün mahallelerine, hayatında gördüğü en kumral kız olan ada nın taşınmasıyla birden bambaşka olur herşey. ada, sanatçı bir aileden gelmektedir; biraz şımartılmıştır bu sebeple. gelgelelim, tunaya değil de, tunadan birkaç yaş büyük olan abisi aras a aşık olur. işte bu üçgen içersinde yıllar geçer ve çocukluk hevesidir denilebilecek bir aşk, bir adamın hayat yörüngesini altüst eder.

  romanda sözü geçen, adanın dayısı karakteri, atilla ilhan ın ta kendisidir. ayrıca hikaye için seçilen isimler de oldukça ironiktir. (bkz: ada), (bkz: tuna), (bkz: aras), (bkz: meriç)
  9 ... charmofsmyrna
 3. 3.
  Kesinlikle filme uyarlanması gerektiğini düşündüğüm oldukça iyi buket uzuner romanı.
  (bkz: bir solukta okunan kitaplar)
  (bkz: yine olsa yine okurum pişman değilim)
  10 ... endless
 4. 4.
  içeriğiyle yok böyle bir kitap dedirten,bir sakız markasının bu kadar ince bir sevginin baş sözlerinden biri olmasıyla beni vurmuş kitap...
  ''binbir çeşit aşk vardır,hepside acıtır'' ve bir kitap bu kadar güzel olamazz
  6 ... pandora
 5. 5.
  mabelle benim bu gidişle sözlükte fan club ını açacağımız kitap
  2 ... pandora
 6. 6.
  "dünyadaki herkes bana ihanet etse, herkes birbirine yalan söylese ve dahi galaksilerarası kolektif bir depresyon yaşansa ve herkez yere düşse de ben ayakta kalabilirim çünkü benim mabelim var" sözlerinden sonra keşke benim de bir mabelim olsa dedirten bir kitap.. karşılıksız bir aşk denemez tunanın adaya duyduğu aşka. çünkü aşkın binbir türlüsü var.. adanın tunaya duyduğu da bir aşktır..
  8 ... pandora
 7. 7.
  arasla beraber boğulmak istediğim kitap...
  11 -2 ... karın desen jack
 8. 8.
  ada, tuna,aras, meriç...
  bir dönem de başucu kitabım olmuş muhteşem bir buket uzuner kitabı..* mabel, pandora beni de aldınız fan club te aranıza....
  ayrıca mabel'i her okuduğumda aklıma sadece bu kitap gelir.*
  3 ... internettin
 9. 9.
  (bkz: puslu kıtalar atlası)
  1 ... azorka
 10. 10.
  1. sınıftayken edebiyat hocamızın şantaj yaparak okuttuğu* okurken sinir krizleri geçirdiğim ve bir daha elime bile almak istemediğim melankolik kitap..

  (bkz: adaya bir tunaya iki ulan)
  5 -10 ... shalamar