bugün

muhlamadir o. kuymak olsa duramazsin.
kaymaktır gerçeği, bazı yöresel aptalların uydurmasıyla kuymak adı da almıştır.
yöresel değildir çalma bir yemektir.

yıllar önce orada yaşamış insanlara sorulması gerekir kaç yılından beri böyle bir yemek vardır.

olmayan kolbastı diye bir oyunu da trabzon yöresinin oyunu diye gösterdiler tv'lerde. nerede akçabat 3 ayak nerede kolbastı.

1970'lerde trabzon'da komiserlik yapan dedemden ben hiç kuymak diye bir şey duymadım nedense.

son 10 yılda muhlama oldu sana kuymak hem de yöresel lezzet hangi yöreninmiş merak ettim.
karadeniz yöresine ait bir yemek türüdür.
uzun uğraşlar sonucunda kıvamını annenemle aynı tutturabildiğim vede bunun için kilolarca kaşarı ve trabzon peynirini heba ettiğim kahvaltı için yapılabilecek en lezzetli yemek.

(bkz: feda olsun)

not : tereyağından hiç bahsetmiyorum
lanet olsun bunun kıvamını tutturmak çok zor yalnız her peynirle olmuyor ama olunca mükemmel oluyor. kahvaltı için birebir kolestrol dostu diyebiliriz bu mükemmel yiyecek için.
Istanbulda en iyi kuymagi fatih at pazarı hanegah kafede yiyebilirsiniz. Tabi muhlama adıyla.
(bkz: mıhlama)
kuymak ya da kuymamak...

işte bütün mesele bu.
has trabzon peyniri de buldum, dünyadaki herkesden daha iyi kuymak yapıyorum. kapışabiliriz.
yarı karadenizli de olsam en sevdiğim yemeklerden biridir. daha doğrusu o yörede en sevdiğimdir.
bize özgü mükemmel bir lezzettir.
Olsa da yesek ya, sizi bizi yok valla.
başlığı görmemle birlikte benim de canım istemiştir.
(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek)
kaşar peyniri ile yapılmaması gereken bir yiyecek.
(bkz: kuymak peyniri)
Dun sabah ilk defa yapmayi denedigim yiyecek. Sonucu ise iki kasik tereyagini ziyan etmek oldu. En iyisi yapabilen ellerden yemek.
kaşar peyniri ile yapılması gereken bir yiyecek.

ulan hatırlatılır mı bu şimdi? çok canım çekti.
An itibariyle yaptığım aparatif yiyecek.
Gece gece akla gelendir. Gelip de gitmeyendir.
sen artık uyumak. yoksa ben sana kuymak.
karadeniz kültürüne ait mutfak faciası. pişirilirken ortaya çıkardığı koku insanı hayattan soğutur. k*radenizli komşulardan nefret etme sebebidir.
bok yiyin siz.

eşsiz bir lezzettir. çok da güzel yaparım. kolot peyniri ve köy tereyağı bulursam 2. köprü kadar uzatırım onu ben.
Yediğim en güzel şeylerden biriydi.