entry'ler (608)

zall

Bu hafta donuzlanacaklar listesinde.

kawalye

Her türlü düşünce, inanç ve ideoloji karmaşası içerisinde olan garip bir g*t tane.. Ehm yazar tanesi.

atatürk yaşasa başkanlık sistemi isterdi

(bkz: başkanlık sistemine karşıyım)

sigara mı cugara mı

cigubigule.

başkanlık sistemini istiyorum çünkü

(bkz: başkanlık sistemine karşıyım)

başkanlık sistemine karşıyım

Evet. Başkanlık sistemine karşıyım. Görüşüm yönünde birazdan başkanlık sistemini analiz edeceğim

Öncelikle başkanlık sistemi nedir, nasıl bir sistemdir onunla başlayalım.

Başkanlık sistemi, yasama ve yürütme kuvvetlerinin ayrı ayrı organlara verildiği hükümet sistemine verilen addır. Bu sistemde, yasama ve yürütme organları ayrı ayrı seçilir ve birbirlerine müdahale etme durumları yoktur. Bunu basit bir şekilde açıklayacak olursak. Doğru işlediği takdirde halkın isteği doğrultusunda ülkenin yasalarını koyacak, kaldıracak, değiştirecek, bir yasama grubu seçilir. Bir de ülkeyi halkın isteği doğrultusunda yönetecek bir ülke başkanı. iki yönetim organı da birbirine gram karışamayacaktır.

Peki benim istememe sebeplerim nelerdir?

1- "Ülkemizin eti ne budu ne ki" başkanlık sistemi diyorum. Yani Başkanlık sistemini güya ülkeyi daha kolay daha özgür bir şekilde yönetebilmek için getirmek istiyorlar. Benim düşüncem üç kuruş toprağımız ve üç kuruş nüfusumuz var, bunu yönetmek ne kadar zor olabilir.(Bizden büyük ve yönetmesi zor fakat başkanlık sistemi kullanmayan ülkeler varken bir de). Bu kadar küçük ülkeyi yönetmek için başkanlık diyorlarsa ya uyuşukturlar yani g*tleri sıkıya gelmemektedir ya da açık açık beceriksizdirler ve biz ülkeyi yönetemiyoruz diye bağırıyorlardır. Her iki durumda da vatanın iyiliği için derhal görev ve yetkileri düşürülmelidir. Madem Türk olmadıkları halde neo osmanlı diyorlar tek başına 3 kıtaya hakim olan padişahları örnek alıp geriye kalan üç kuruş topraklarımızı yönetsinler.

2- Başkan, belirli bir süreliğine seçildiği ve o süre içinde düşürülemediği için halkın gözünden düşse bile bir dahaki seçime kadar koltuğundan alınamaz.
Yani adam ülkeyi parça pinçik bölse de, vatan topraklarını karış karış satsa da, ülkenin içine etse de görevi ve yetkisi düşürülemez .

3- Başkan, eğer kendi ile her konuda uzlaşamayan bir yasama organı ile muhatap ise bu durumda yapacak bir şeyi yoktur. Rejim krizleri doğabilir. Yani Yasama ile yürütme organları birbirinden bağımsız olduğu için çatışırlar ise(ki ülkemizde yasama ile yürütme birlikte hareket ederken bile problemler çıkıyor) çok büyük yönetim sorunları doğabilir.

4- Başkanlık sisteminin en olumsuz yanı ise iktidarın kişiselleşebilmesidir. Başkan, ayrıcalıkları nedeniyle bir diktatöre dönüşebilir ve kimse buna karışamaz. Ülkemizde ne olacağı ise açık ve ortadadır.

almanya dan gelen çikolata

"En sevdiğim Almanya da yaşayan teyzem".

metro turizme yeni isim önerileri

METROSEXüel turizm.

sivilcelerden kurtulmanın en kesin yolu

(bkz: metro turizm)

metro turizm için alternatif olabilecek sloganlar

"Bir yolculuktan daha fazlası" olabilecek slogandır.

uludağ sözlük yazarlarının borç miktarları

Etimi keser yerim de kasaba minnet etmem. Borcum yok şükür.

sözlük yazarlarının memleketleri

Kazakistan/Astana.

üniversiteye giden kızın asıl amacı

Başlığı açance onun gibi sapık düşüncelere sahip kişilerin analarını şehir dışında üniversiteye yollamışlar.

et döner 1 lira

(bkz: at döner 1 lira)

temucin

Türkçü kardeşimiz, yeni gelmiş, hoş gelmiş. Ayrıca uslubu fena değil imiş, kalemi keskin ola.

çocukluğun geçtiği yer

Kazakistandır.
(bkz: bozkır)

erken genel seçimde de oyumuzu hdp ye veriyoruz

görsel

hdpli gencin ölü bulunması

Toprak mı istiyorsunuz tabii veriyoruz altı sizin üstü bizim.

ateşe verilmiş bir pkk lı görülünce yapılacaklar

çalı çırpı, odun filan atmaktır. Daha iyi yansın. Cayır cayır yansın p*zevenk.

orta asya daki rus asimilesi

"Kazak Türküyüm, soyadım Kazak Türkçesi, Kazak Türkçesini bilir ve Kazakça konuşurum. Türkiye'ye iki sen önce geldim. Kültürümü gayet iyi biliyorum hatta kendi kültürümü bilmekle kalmayıp senin kültürünü de biliyorum pezevenk" dedirtmiştir bu asimile.