1. 1.
  Billurlaşmış silisin doğada çok yaygın bir türü.
  ... italiano
 2. 2.
  dünya yüzeyinin yaklaşık %12 si...
  ... karga
 3. 3.
  Renksiz ya da muhtelif renklerde bulunan kristal yapılı taş (Quartz / Quarz)
  Sertlik derecesi: 7
  Kim. yapısı: SiO2
  Özgül ağırlığı: 2,65
  1 ... nirvana
 4. 4.
  Kuvars'ın fiziksel etkileri
  Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
  Cep telefonu, telsiz ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonu toplar.

  Not: Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek negatif enerjilerden temizleyin ve ondan sonra kullanmaya başlayın. Kristaller, onun enerjisine alışkın olmayanlarda ilk başlarda başağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınızda sürekli olarak kristal takabilirsiniz. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmalarına izin vermeyin.

  Metafiziksel ve psikolojik etkileri
  Tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yokeder ve pozitif enerjiyi toplar.

  Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjilerinden korur. (Pozitif insanlar arasında iseniz kristalinizi görünür şekilde takın. Böylece etrafınızdaki insanların pozitif enerjilerini kendi içinde toplar.) Dikkat edilecek husus; eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi gerisin geri size aktarmaya başlayabilir. (Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz.) Bu durumda kristalinizi tekrar kullanabilmek için yıkayarak, ya da bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir. Kristalinizi bir ametistin yanına bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birisi temizlenirken diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Pembe kuvarslar (Rose Quartz) kişinin kendisiyle barışık olmasını ve kendisini kabullenmesini sağlar. Özgüven duygusunu güçlendirir. Kişinin endişelerinden kurtulup yaşama sevinci duyması için güç verir. Çevresindeki güzelliklere karşı duyarlılığını artırarak ümitsizlik ve kötümserlik duygularını yokeder. Yatıştırıcı etkisi ile kalbi rahatlatır ve duygusal acıların çabuk geçmesini sağlar. Alkolikler için de ayrıca tavsiye edilen bir taştır.

  Rutil kuvarslar, sıkıntılı bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşüncelerin çözümlenerek uzaklaştırılmasını sağlar. Zihin açıklığı ve özgürlük duygusu verir. Gerilimlerin çözümlenerek yokedilmesine yardım eder.
  Dumanlı kuvarslar, duyguları güçlendirir. Başarısızlık korkusunun yenilmesini sağlar.
  2 ... nirvana
 5. 5.
  Yapı endüstrisi, cam, seramik, kimya sanayinde, optik ve fizik alet yapımında ve yarı değerli taş olarak kullanılır.
  ... kehribar
 6. 6.
  pembe kuvars terazi burcu insanının uğurlu taşlarındandır.kristali ya da herhangi bir diğer doğal taşı negatif enerjisinden arındırmak için sadece yıkamak yeterli değildir.deniz suyunda ya da içinde kayatuzu erittiğiniz suda bir gece bekletip ardından durulamanız gerekir.
  1 ... edelweiss
 7. 7.
  genellikle renksiz, saydam kristaller halinde bazen de değişik renk ve şekillerde olan kuvarslar renklerine göre isimlendiriliyor. Örneğin siyah renkli olana dumanlı kuvars, sarı renkli olana sitrin (yalancı topaz) gibi isimler veriliyor. Genellikle Bursa ve Balıkesir civarında bulunuyor. Kuvars grubunda en çok bilinen taşlardan olan ametist ise Balıkesir, Dursun ve Büyükönder ile Erzincan, Eskişehir, Ordu, Trabzon'da yer alıyor.
  ... lilith
 8. 8.
  silisyum oksit. daha çok yüzey kayaçlarında bulunan, parlak ama kirli bir beyazlığa sahip mineral.
  ... whitewind
 9. 9.
  (bkz: quartz)
  ... gimenez
 10. 10.
  Kimyasal Bileşimi: SiO2
  Kristal Sistemi: Hegzagonal
  Kristal Biçimi: Altıgen prizmalar şeklinde kristalli; prizma yüzeyleri kristalin uzun kenarlarına dik yönde çizikli
  ikizlenme: Dauphin, Brezilya ve Japon ikizleri çok yaygındır.
  Sertlik: 7
  Özgül Ağırlık: 2.65
  Renk ve Şeffaflık: Genellikle renksiz, bazen beyaz; şeffaf-yarı şeffaf
  Parlaklık: Camsı
  Ayırıcı Özellikleri: Kristal şekli, camsı görünümü, sertliği, konkoidal kırılması
  Türleri: Sagenit, ametist, süt kuvarsı, gül kuvarsı, sitrin, dumanlı kuvars.
  Bulunuşu: Doğada yaygın olarak rastlanan minerallerin başında gelir. Magmatik, metamorfik, özellikle granit ve gnaysların, sedimanter kayaların olağan bileşenidir. Kuvarsitlerin ana bileseni olan kuvars, birçok cevherlesmenin de gang minerali olarak bulunur.

  kaynak: http://www.mta.gov.tr/mineraller/mineraller.html
  ... papagan