bugün

1938 Kasım'ının 9'uncu gününü 10'uncusuna bağlayan gece Hitler'in emriyle Saldırı Birimi'ne (SA) bağlı güçler o gece Yahudilere ait ev ve işyerlerinin camlarını kırarak yağmalama ve katliamlara başladı.

Saldırılardan sonra yerleri kaplayan cam parçaları karanlıkta parladığı için o geceye "Kristal Gece" adı verildi.

Gecenin bilançosu ağır oldu: 91 Yahudi öldürülmüş, yüzlercesi yaralanmış, bu kesime ait 7 bin 500 işyeri yağmalanmış, 177 sinagog ateşe verilmişti.

"Kristal Gece" adıyla yer alan olaylara ilişkin protesto gösterileri isveç'in yanı sıra diğer iskandinav ülkelerinde de yapıldı.

"Kristal Gece" ve "Yabancı Düşmanlığına Son" protesto gösterilerine isveç'in bütün politik kesimlerinden katılımın oldu.

Gösteriler sırasında çıkan olaylarda 9 kişi gözaltına alındı, üç kişi saldırıya uğradığına ilişkin doktor raporuyla birlikte polise başvurdu.

isveçli ırkçılar da karşıt gösteriler düzenledi fakat polis tarafından durdurularak yüzlerce kişinin toplandığı meydanlara yaklaştırılmadı
berlin de çeşitli müzelerde hatıralarını görebileceğiniz olaydır.
polonya'dan almanya'ya göçmüş bir ailenin, fransa'da yaşayan oğullarının sebep olduğu gecedir.

Henry Grynspan adındaki bu genç, ailesinin almanya'da başına gelenleri öğrendiğinde çılgına döner, hemen eline silah alır ve paris'te ki alman konsolosluğuna gider, karşısına çıkan ilk insanı vurur. adam ölür. bu olayın almanya'da duyulmasıyla bir süredir almanların beyinlerine işlenmekte olan yahudi nefreti, fiziksel şiddet vasıtasıyla hayat bulur. bu olayda 1350 tane sinagog bir gecede mahvolur.

kayıtlarda kristallnacht olarakta geçer bu olay...
musevi tarihinin uğradığı sayısız pogromlardan bir demettir.

ne dağlık karabağ, ne srebrenitsa, ne ermeni hadiseleri..

hiçbiri, yüzlerce yıldır, sırf etnik ve dini tandansları özgün olduğu için bir toplumun izole edilmesini, sistemli şekilde ortadan kaldırılmak maksatlı, darp edilip, öldürülme trajedisinden öte yıkıcı değildir.

insanlığın, en büyük trajdileri el kadar gariban yahudi halkının başına gelmiştir.

kendilerinin erk, siyaset ve para ve ortadoğu konjonktürünü ellerinde bulundurmaları, diğer toplumların kompleks yapmasına sebep olmaktadır.

şimdilerde de, fırsat bulsalar bir kaşıkta boğacaklar ancak, artık yağma olmuyor!
(bkz: kristallnacht)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kristal_Gece
nedeni hala tam olarak çözülememiş olaylara vesile olan gecedir. onca insan umarız boşuna ölmemiştir.
bazı kendini bilmez faşistler ve eli silahlı terörist Müslümanlar tarafından her sene-i devriyyesinde saponifikasyon bayramı olarak kutlanan hadise. *
Yazar Ferhat Atik´ ´ (bkz: Ferhat Atik) tardından yazılan romanın adıdır ki gerÇek Kristal Gece'yi anlatıyor.
1938'de almanyadaki nazilerin yahudilere ait işyerilerine evlerine yaptığı kanlı saldırılara verilen isim.