bugün

Ferhat Atik; ipek Yolu, Sonbahar, Oyuncak Araba, Çifte Liman, Vakit Varken Romanlari gibi birçok yapıtın yazarı. birçok akademik makale ve binlerce köşe yazısı sahibi. Anahtar, Awareness, Seher Vakti, Gelecege Mektuplar, Soy izi Peşinde, Rüzgar Gülü gibi sinema filmi, dizi ve belgesellerin ise senarist, yönetmen ve yapımcısı olan birisi. Son kitabı Lambousa Krallığı ise 3000 yıllık bir tarihi anlatıyor. Yakında da Vamık Volkan'ın biyografisini yazan kişi olarak adı anılacak.
Hindistan'da, italya'da falan ödüller almış birisi. Film Çeker, belgesel Çeker bir sürü roman yazar. Aslında yazar ama kendi detimi ile yazan daha iyi Çeker diye film Çekiyor. Bir sürü senaryosu da var.
Dört yıla yakın süren derinlemesine bir çalışmanın sonucu olan "Kendi divanında bir psikanalist” kitabı yayımlandı. Dünyaca ünlü psikanalist Prof. Dr. Vamık Volkan'ın biyografi ve tüm meslek deneyiminin yer aldığı kitap önce Türkiye’de satışa çıkarken gelecek haftadan itibaren Kuzey Kıbrıs’ta da satışa girecek.

Yazar Ferhat Atik’in kaleme aldığı ve bizzat Vamık Volkan’la çalışılan kitap, Kıbrıs görüşmelerinden Kürt sorununa, toplumsal psikolojiden kişilik aktarımlarına,
yas tutmadan nostaljiye, nesne ilişkilerinden zaman çökmesine, barışa karşı direncin psikolojik çözümünden kimlik sorunsalına, özdeşim kurma sürecinden seçilmiş travmaya, nesiller arası travma geçişlerinden bağlantı fenomenlerine, haklılık ideolojilerinden görünmez duvarlarımıza, dinin psikolojisinden, Ölümsüz Atatürk kitabının bilinmeyen arka planına, ırkçılıktan küreselleşmeye, göçten kimsenin bilmediği Denktaş mektuplarına kadar bir çok detayın bulunduğu kitap tüm bu deneyimleri okurla paylaşıyor.
5 kez Nobel Adayı olan ve dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Mary Sigourney ödülü sahibi Freud Profesörü unvanlı Vamık Volkan’ın hayatı ve meslek deneyimini konu alan “Kendi divanında bir psikanalist” kitabı, dünya çapında onlarca fotoğraf, 220 kaynak, 400’e yakın dipnotla sadece tek okumalık değil kaynak niteliğinde çalışma.
80’i aşkın kitabın yazarı, bir çok yeni kavramın yaratıcı ve geliştiricisi, büyük grup çalışmalarının yaratıcısı ve idolü, dünyanın yaşayan en ünlü psikiyatristi, psikanalisti ve siyaset psikoloğu, Kıbrıslı Profesör Vamık Volkan’ın hayatı ve meslek deneyimi "Kendi divanında bir psikanalist” kitabında okurla buluşuyor. Nemesis Yayınları’ndan çıkan kitap, tüm Türkiye’de satışa girdi. Kısa süre içinde ise KKTC’de satılması bekleniyor.