1. 1.
  sigaraların reklam yüzü olarak kullandıkları zamanlarda* popülariteleri bir hayli fazla olan, bir filmle bütün karizmaları yerle bir olan bahtsız çoban.**
  ... don kişot
 2. 2.
  cow-boy ingilizce bir kelime ama her yerde kovboylar var. benim gözümde kovboy, köy çocuğu, ateşin başında, yıldızların altında uyuyan delikanlı. kovboylarla beraber olacaksam, inek yakalamak için koşturmayacağım ya da lama peşine düşmeyeceğim kesin.
  ama akşamları onlara şarkı söyleyebileceğim. cd dinlemeyeceğiz çünkü elektrik yok. yanı başımızdaki gitarı kapacağız ve çalıp söyleyeceğiz. gitarı döndüreceğiz, herkes bir şarkı söyleyecek. benim en iyi tanıdıklarım brezilya kovboyları, onlara kesin luis gonzaga'nın kuzey marşı 'alsa branca'sını söyleyeceğim.
  brezilyanın o tarafına sık sık gidiyorum, çünkü oğlum orada yaşıyor.
  brezilya sınırı boyunca konuşulan dil 'portunyolca', portekizce ile ispanyolca karışımı. komşularla, perulularla, bolivyalılarla anlaşmak için portunyolca çok pratik bir dil. söz dizimi açısından tamamen serbestsin, kural yok, kafana göre takılıyorsun.
  artık şarkılarımı nereyse tamamen portunyolca yazıyorum, bana müthiş hareket serbestisi kazandırıyor. bir çeşit espranto .
  aslında düşününce ben hep portunyolca konuşmuşum. mano negra şarkılarında bile, dilbilgisi açısından saçma sapan laflar var.

  manu chao

  kaynak: roll
  ... ditty
 3. 3.
  (bkz: çoban)
  2 ... junior
 4. 4.
  red-kit.
  1 ... eageans
 5. 5.
  bir efsane dönüştürülmüş yanılsamadır, en kısa tabirle çobandır. çizgi roman ve filmlerde gösterildiği gibi suçluları yakalama vs. vasıfları yoktur, 30 yıl kadar kısa bir süre tarih sahnesinde yer almışlarıdır. ayrıca bilindiğinin aksine kovboyların çoğu kızılderili ve zencilerden oluşuyormuş.

  bilgi için; (bkz: avrupa nın 50 büyük yalanı) - (bkz: mustafa armağan)
  ... umutsuzlar parki
 6. 6.
  amerikanın kabadayıları.
  ... heredot1923
 7. 7.
  sistem karşıtı günümüzdeki karşılığı muhaliftir.
  ... heesh
 8. 8.
  doğrudan "sığır çobanı" mahiyetine sahip olmasının yanısıra; haklarında dile getirilenler ile, tutumlarının farklı olduğu kimseler. her ne kadar; clint eastwood, jhon wayne, james stewart, henry fonda gibi isimlerce son derece eksantirik, karizmatik bir yaşantı ve bu yaşantılardaki serüvenler, kendilerine karşı sempati besletiyor olsa da; tarihi kronoloji de bilhassa amerikan özğürlük savaşının verildiği dönemlerde, ülkesi için çarpışan amerikan komiteleri gibi olmayıp, at binmesini silah kullanmasını bilenlerin; banka soygunculuğu, tren ve kervanların yollarının kesimi gibi, pekçok kötü namlı olaya imza atmışlardır. bu bağlamda; hürriyet için çırpınan ulusun, canını sıkıcı bir etmen olmuşlardır.
  2 -1 ... angry man
 9. 9.
  --spoiler--
  bu nedenle yazmak için bekledim.1970 yılında yirmi iki yaşıma girdiğimde sakalımda ilk aklar göründü(sanırım günde iki paket pall mall sigarası içmenin bunda büyük rolü bulunuyordu).ama yirmi iki yaşındayken bile insan beklemeyi göze alabilirdi.yirmi iki yaşındayken hala zaman kişinin tarafını tutar;kötü devriye çocuk, onun çevresinde olsa ve sorular sorup dursa bile.
  daha sonra bir gün neredeyse bomboş bir sinema salonunda (eğer önemliyse yerini de söyleyeyim:maine eyaletinin bangor kentinde bijou'daydı bu sinema) sergio leone'un yönettiği bir filmi seyrettim.adı iyi,kötü ve çirkin olan filmin daha yarısı bile sona ermeden önce ben yazmayı istediğim romanın tolkien'in macera ve büyü hissini içermesini,ama leone'un hemen hemen aptalca ancak görkemli olan kovboy filmi dekoru içinde geçmesini istediğimi sezinledim. eğer siz o egzantirik filmi televizyon ekranında izlemişseniz ne demek istediğimi anlamayacak ve bana itiraz edeceksiniz. ama, söylediğim doğrudur.bir sinema perdesinde ve gerçek panavizyon mercekleriyle seyredilecek o film, ünlü ben-hur ile aşık atacak bir destandır.filmde clint eastwood kabaca beş buçuk metre boyuyla, yanaklarında çizgi halinde uzamış sakalıyla genç irisi bir kızılağaç gibi görünür.ağzının kenarındaki çizgiler, kanyonlar kadar uzar gibidir. ve o ünlü sahnedeki her tabancanın namlusu kabaca new york'un ünlü holland tüneli'nin ağzı gibi görünmektedir.

  --spoiler--

  stephen kinge ilham verendir kovboylar. kara kulenin temel taşı... isterdim o dönemde yaşamak. ağzımda sigaram yerine varsın saman çöpüm olsun red kit gibi. elimde mızıkam çorak topraklarda tek başıma..
  1 ... limoncuk
 10. 10.
  özgür olmak demek aynı zamanda en yakın dostunun bir smith wesson olması demek, gölgenden bile hızlı çekmek zorunda olduğunu bilmen demek ve daha yüzlerce güzel şey demek, heyecanlı bir yaşam demek. john wayne, clint eastwood, yul brynner, steve mcqueen, henry fonda olmak demek.
  ... force un strong oldugu adam