bugün

ikisi de ibadethanedir. dinleri sebebiyle birinin ustunde hac birininkinde hilal vardir. birine ayakkabi ile girilirken digerine girilmez.
kilise mimarisi bakımından- sivri çatıları, köşeli yapısı, duvar resimleri- daha ihtişamlı ve (bence) soğuktur..
cami bahçeli yapısı, daha sakin görünümü ile daha sıcaktır..
her ikisi de manevi duyguların yaşandığı mukaddes yerlerdir.. diğer tüm ibadethaneleri gibi..
kiliseler; ikonalarıyla, vitraylarıyla, ikonik betimlemeleriyle kesinlikle çok sanatsal. araplarda resim ve heykelin yasak olması, camileri renksiz tapınaklar haline getiriyor.
Bir defa camide huzur kaynagi hali faktörü var hele alttan isitmali ise ve fazla abartili olmayan sade temiz bir köy camisi ise tatindan yemez huzur islamda ve muevazilkte dikenli tasarima sahip ayakkabi ile girdigin katedral gibi yerletde değil .
kilise daha düzenli, daha temiz, daha bi tarihi-kültürel bir duruşa sahip ama..

aması var işte.. biraz değil, bayağı iç karartıcı geliyor bana..

bu bağlamda bir camii kiliseye göre daha ferah daha iç açıcı geliyor..

ama tabii beyoğlunda yağmura yakalandığımda korunma ritüelim kiliseye gitmek olduğundan kilise ile de bir gönül bağım oluşmadı değil..
sinagog.

:)...
mimari açıdan kiliselerin alacağı versustur.
Birinde sırada oturup keş olursun diğerinde oturur huzur bulursun.
iki kültürün vitrinleridir.

tarihi eserler arasında yer alanlar kendi alanının şaheseridir.
avm yener.
olaya bir ibadethane olarak değil, mimarlık açısından bakarsanız bu ütopik anlayışınızı yenebilirsiniz.

din o zamanın toplumlarında önemli olduğu için ve mimarlık güçlü bir propaganda da içerdiğinde, kültürler mimaride kendini kanıtlamak istemiş ve en önemli mimari yeteneklerini ibadet mekanlarında denemiştir.
bu yunan tapınağında da böyle, camide de böyle, kilisede de böyle.

bana kalırsa en iyi diye bir şey yoktur. hepsinin mimari anlamda çok yönlü yeteneği vardır. kimse yoktan bir şey var etmediği gibi karma kültürün etkisinde bir çok yapıyı yapmıştır.

ikisine de gitmem fakat mimari olarak önemli olduğu gerçeği inkar edilemez.
kilisede kadınlar dışlanmamıştır. kadın erkek birliktedir.
Tasvirler ve ayin esitligi ile klise alir.
Kiliselerin gotik mimarisi beni hep çekmiştir. Dini inancım yok ama yinede gotik mimarinin içinde huzur bulmak uğruna kiliseye giderim.
müslüman olsam da olaya tarafsız gözden bakmaya çalışacağım.

kilisler, gerçekten camilerden bambaşka bir havaya sahipler.sanki biraz insanları ürkütücü ortamıyla etki altına almak ister gibi.tabi çok kilise gezmediğim için belki bana öyle geliyordur, hristiyan bir insana böyle gelmeyebilir.kiliselerin havası gerçekten hiçbir ortama benzemiyor.

camiler ise, gerçekten insanı kendine çeken mekanlar.girince, özellike kimse yokken, uyuyasım, halılarda yuvarlanasım felan geliyor.devamlı aydınlık.genelde çoğu caminin tam ortasından devasa bir avize iner, o zaten başlı başına bir ferahlık veriyor insana.hatta bazen insanın çıkası gelmez camiden.

ama şimdi bakıyorsun ki ayasofya da bir kiliseydi.aklımda deli sorular.

(bkz: hagia sophia)
yaklaşık on veya üzeri kiliseye gittim. avrupanın en büyük ikinci kilisesine gittim ve şunları söyleyebilirim;

kilise biraz karanlık ve kapalı basık bir havası var. insanı ürpertiyor. daha karamsar ve nefes alırken sanki bir baskı hissediyormuşçasına bir his uyandırıyor ancak insanı farklı duygulara sevk ediyor daha karamsar, biraz daha sert bir tavıra sürüklüyor.

camilerde ise;

camiler daha aydınlık. hatta daha ekini kullanmak burda gereksiz olur. Camiler aydınlık. ferahtır. insanı kendisine çeker. geniş ve ferah olduğu için insanı bir huzur kaplar. ne kadar karamsar bir gün olsada huzur bulabilirsiniz.

özetle;

kilise biraz karanlık ve ürpertici cami ise geniş ferah ve huzur buldurucu.
Tanrı'nın evleridir her ikisi de.
Klise korosu var bence güzel bir olay. Biz de koro olsa tsm korosu olur trt gibi sallanan bir alay insan .
Kiliseye gittiğimde içime huzur doluyor. Özellikle şu taksimdekine. Mum yakıp biraz incil okuyup çıkıyorum. Rahibeler falan geliyor arada sırada. Göklerdeki babamız bizi seviyooo diyerek mutlu oluyorum.

Ama ne vakit cami görsem içimde kasvet hissi uyanıyor.

Deistim gerçi her ikiside benim için bir anlam taşımıyor fakat kilise kesinlikle daha fazla huzur verici bir ortam.

Göklerdeki babamız, adın kutsal kılınsın be kanka.
ciddi mi diyon selia?

görsel
ikisi de bir ibadet mekanıdır.
versusu olmayacak iki ibadethanenin karşılaştırmasıdır.
Kilise tarihi olarak daha eskidir.
cami her türlü alır. Ezan sesinden daha güzel bir ses yok bence. özellikle sabah ezanı insanı terapi eder.
Kilisede ruh yok içini boğar kalbin kararır karanlıktır.cami huzur verir kaldıkça kalasın gelir.maneviyatı hissedersin tarihi camiyse saatlerce mimarinin incegüzelliklerini izlersin.
Kilise hoşgörü ve insan sevgisini aşılar içiniz açılır renklidir şarkı bile söylenir. Camide imamlar şuraya saldırın buraya saldırın diye hutbe verir muminler birbiriyle sen iyi müslümansın sen kötü müslümansın diye kavga çıkartır insanın içi kararır karanlıktır.