1. 1.
  Kovuşturmalar ve Cezaevlerinde geçirilmiş bir yaşamı, kitaplarıyla insanlığa sunan usta yazar.
  1 ... sulh
 2. 2.
  Gözyaşı Dökeceksin DüşmanLara Göstermeden, Ter DamLa DamLa, Kan Avuç Avuç, Uzun YıLLar Mahpus da OLacaksın. DoLa Kardaşım KoLLarın Demir ParmakLıkLara, MehtapLarı AğLatan Yanık TürküLer Çağır, BiL ki SevdikLerine MevsimLerce Hasret KaLacaksın! Zaman mı Aşınır? Yoksa insan mı? Düşün BakaLım Düşün. Şu var ki PasLanmayan Zincir, Aşınmayan LaLe, KırıLmayan Demir Kapı Yoktur...
  Kerim Korcan - Linç isimli kitabının arka kapak yazısı.
  1 ... fatal
 3. 3.
  Türk Edebiyatında gölgede kalan isimlerden biri olan Kerim Korcan 31 Ocak 1918'de Adapazarı'nın Akfelek köyünde doğdu. Babası Murat usta yoksul bir saat tamircisiydi. Bu yüzden Kerim Korcan ancak ilkokul 4. sınıfa kadar okuyabildi. Küçük yaşta kahveci, dondurmacı, köfteci ve berber çıraklığı yaptı. 1938 yılında siyasi polis tarafından gözaltına alındı. Aynı yıl Donanma Kor Askeri Mahkemesinde isyan Suçlusu olarak yargılandı 12 yıl ağır hapse mahkûm edildi. Sinop Cezaevinde 10 yıl hapis yattıktan sonra serbest kaldı. Hapisten çıkar çıkmaz askere alındı. Askerlik sonrası 1950'de istanbul'a geldi, marangozluk yaparak yaşamını kazanmaya çalıştı. 1957'de Vatan Partisi yöneticiliğinden kovuşturmaya uğradı. Türk Ceza Kanunu'nun ünlü 141 ve 142. maddelerine karşı gelmekten tutuklandı. iki yıl Sultanahmet Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra 1959'da beraat etti.

  1990 yılında Kerim Korcan'ın Tatar Ramazan adlı öyküsü tiyatrodan sonra sinema filmine uyarlandı filmin başrolünü Kadir inanır oynadı, filmin müziklerini Ahmet Kaya'ya yaptı. Ölümsüz birçok esere imza atan Kerim Korcan 1990 yılının 9 Kasım günü tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düşerek hayata veda etti.

  Kerim Korcan'ın yayınlanmış eserleri:
  Linç (Roman), Tatar Ramazan (Öykü), idamlıklar (Öykü), Ter Adamlar (Roman), Patrona (Roman), Dimitrof Geçiyor (Roman), Canlı Bayraklar (Öykü), Ölüm Pusuda (Öykü), Ateşten Köprü (Anı), Harbiye Kazanı (Anı), Ey Gaziler (Şiir), Acılar Çemberi (Çocuk Romanı), Capon (Çocuk Romanı). ~http://www.anafilya.org alıntıdır~
  1 ... fatal
 4. 4.
  tatar ramazan ve tatar ramazan sürgünde gibi filmi çekilen eserleriyle bilinir daha çok.
  ... shortcuttolongrun
 5. 5.
  türk edebiyatının usta kalemi. linç adlı romanını okumuştum. inanılmaz ustalıkla yazılmış bir roman. bence türk edebiyatında hak ettiği değeri bulamamış bir yazardır kerim korcan. bence bir yaşar kemalden, kemal tahirden aşağı bir yazar değildir.
  ... cemil4p
 6. 6.
  keşfedilmemiş bir yazar. öyle ki hikayesinin kahramanı tatar ramazan kadar tanınmamıştır.
  ... goldstein
 7. 7.
  idamlıklar kitabının da yazarıdır sinop cezaevinde yattığı zaman zarfında yaşadıklarını kaleme alan ve o dönemki hukuk sisteminin işleyişini anlatan, eserleri isminin önüne geçmiş büyük yazar..
  2 ... haslanmispatates