bugün

"leyla ile mecnun" kadar olmasa da meşhur aşkların başında gelir aynı zamanda show tv de yayınlanan "kerem" rolünde ozan güven "aslı" rolünde şebnem dönmez'in rol aldığı eski bir duygusal-komedi tarzı dizi...
(bkz: aslı ile kerem)
suyu çıkartılan aşk hikayesi.. maniler düzülmüş adlarına..

aslı için dağları deldi kerem
aslı kerem'e vermedi bi kerem
aslı'ya dedi ki kerem;
"sen bana vermezsen bi kerem
ben de böyle aşkı s.kerem!"
"Anonim halk hikayesi. XII. Yüzyılda teşekkül ettiği yorumlanan, Kerem ile Aslı hikayesi anonim halk hikayelerimizin karakteristik özelliklerini taşır. Hikaye kahramanı Aşık Kerem, Aslı isimli bir Ermeni kızına aşık olur. Onu kendisinden kaçıranların ardından arkadaşı Sofu ile saz çalarak, türkü söyleyerek diyar diyar dolaşır. Büyük bir aşkın, uğrunda ne ölçüde fedakarlık yapılacak bir kuvvet olduğunu işaret eder. Zorlu macerasının sonunda, Haleb'de Aslı'ya kavuşan Kerem tam onunla evlenecekken bir keşiş büyüsüne kurban gider. Bir büyü ile tutuşup yanar, kül olur. Bu külün kıvılcımı ile saçlarından tutuşarak, aynı akıbete uğrayan Aslı ile ancak cennette buluşurlar..."
kerem isfahan şahının oğludur. (hikayenin kimi yorumlarında kerem'in ilk isminin 'ahmet mirza' olduğu yazılıdır, aslı'yı aramak için yollara düştüğünde 'aşık kerem' ismini aldığı söylenir.) aslı, şahın veziri ermeni keşişin kızıdır. birbirlerine aşık olurlar, ancak keşiş dini nedenlerden ötürü kızını vermek istemez, kerem'den kaçırır. kerem de peşlerine düşer, gittiği her yerde insana, kurda kuşa, dağa taşa saz çalıp aslı'dan iz sorar, uzun maceralardan sonra aslı'yı bulur. keşiş evlenmelerine izin verir, kızına 'makas değmedik, iğne dikmedik' bir düğün elbisesi verir. kerem'in düğmeleri çözmeye başlamasıyla düğmeler kendiliğinden tekrar iliklenir. kerem 'yüreğinden kopup gelen' alevle yanıp kül olur. aslı sevdiğinin küllerinin dağılmasını engellmek için saçını siper eder ve küllerin arasından çıkan bir kıvılcımla yanar.
lise öğrencilerinin diğerleriyle karıştırdığı aşık ikili.
-kerem'le mecnun...
-yok lan olur mu ferhat'la mecnun o.
-yoksa leylayla ferhat mıydı?
kerem ve aslı adlı bir çiftle aynı ortamda hiç yer almadım sanırım bayağı eğlenceli olur, onlarınsa aynı ortamdaki ilk günleri baya eziyet olmuştur sanırım, tedirgin olurlarmı acaba ya aşık olursak diye ya da şartlanırlarmı bu çocuğu bana allahmı yolladı adıda kerem ona aşık olmalıyım diyen,ilk görüşmelerinde.
17. yüzyıl'ın başlarında van gölü ve doğusundaki topraklarda geçen bir aşk hikayesinin adı ve bir anadolu destanının kahramanları;

asıl adı ahmet mirza olan kerem, isfahan şahı'nın oğludur. şah'ın hazinedarlığını yapan ermeni keşişi'nin kızı aslı ile kerem birbirlerini severler. şah keşiş'ten kızı oğluna ister. keşiş bir müslümana kız vermek istemez fakat hükümdarın isteğini reddedemez; bir mühlet koşar ve bu mühletin içinde, gizlice memleketten kaçar. kerem de aslı'nın peşinden yollara düşer. işte kerem'in, sevdiği kızın ardından bütün anadolu'yu baştan başa gezmesi böyle başlar. sonunda kerem aslı'sının peşinden halep'e varır. halep paşası'na kendini sevdirir; paşa keşiş'i tehdit ederek, kızını kerem'e vermeyi ona kabul ettirir. iki sevdalının nikâhları kıyılır. fakat keşiş onlara son fenalığı yapar: kızına sihirli bir gerdek gömleği giydirir. bu gömlek gece son düğmesine kadar açıldıktan sonra tekrar kapanırmış. kerem sevdiğinin düğmelerini bir türlü çözemez. yüreğinden kopup gelen ateşle yanar, kül olur. kerem'in külleri dağılmasın diye bekleyen aslı han'ın saçları, küllerin içinde kalmış bir kıvılcımla tutuşur; iki âşığın ancak külleri birbirine kavuşur.

sevgililerin birbirine kavuşmasıyla sona ermeyen bir macera olduğu için kerem hikâyesi toy, düğün ve kış geceleri muhabbetlerinde eğlence vasıtası olan halk hikâyeleri arasında, çok sevildiği halde, başından sonuna kadar anlatılmazmış; hatta bir çok yerlerde bunun anlatılmasını biraz ayıp biraz günah sayarlarmış. kimi gecelerde son bölümün ardından anlatıcıya yapılan baskıyla sonu değiştirilip yeniden anlattırıldığı, mutlu sonla bitirildiği de söylenir. (ana kaynak: tarih vakfı yayınları - izahlı halk şiiri antolojisi - pertev naili boratav)

(bkz: ercişli emrah ile selvi)
(bkz: leyla ile mecnun)
(bkz: ferhat ile şirin)
(bkz: tahir ile zühre)
show tv de "aslıyla kerem" adıyla dizisi yapılmıştır zamanında.

aslıyla kerem adları
dillere destan aşkları
aslıyla kerem aslıyla keremmmm...
dizi olanın tv kayıtları internette bulunabiliyor artık.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.